Android TV, Sony, TCL, Hisense vb. çeşitli akıllı TVlerde bulunan bir işletim sistemidir. İşletim sistemi;

  • Video akışlarınızı toplar
  • İçerik önerir
  • Müzik hizmetleri
  • Oyunlar gibi çok çeşitli Android uygulamalarını kullanmanıza olanak sağlar.

Tüm akıllı TV’ler, TV’nize erişmenizi sağlayan;

  • Yayın akışı
  • Video kanalları
  • İçerik abonelikleri gibi hizmetlerin olduğu bir işletim sistemine sahiptir.

Yaygın işletim sistemleri arasında Roku ve Tizen bulunur. Ancak giderek daha popüler hale gelen işletim sistemi Android TV‘dir.

Android TV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android TV, Google‘ın televizyonlar için optimize edilmiş işletim sisteminin bir sürümüdür. Kendi başınıza satın alabileceğiniz veya kurabileceğiniz bir yazılım değildir.

Diğer akıllı TV’lerin Roku, WebOS veya Samsung‘un Tizen‘iyle geldiği gibi, belirli TV’lerde önceden yüklenmiş olarak gelir. (Not: TV’nizde yerleşik olarak bulunan ve esas olarak Android TV‘yi mevcut setinize ekleyen bir akış medya oynatıcısı veya set üstü kutusu ekleyebilirsiniz.)

Android TV’nin başlıca özellikleri

Diğer akıllı TV işletim sistemleri gibi, Android TV’de kendi standart ve ayrıcalıklı özellikleriyle birlikte gelir. İşte bilmeniz gerekenler.

Favori kanallar

Tahmin edebileceğiniz gibi, Android TV‘nin odak noktası, daha sonra ne izleyeceğinize karar vermenize yardımcı olacak göz atılabilir bir akış hizmetleri menüsü ve bir öneri motoru sunmasıdır. Arayüz, kolay erişim için en sevdiğiniz akış kanallarının bir şeridinden oluşan ana sıra ile sıralar halinde düzenlenmiştir.

Uygulamalar ve oyunlar

TV’de yüklü olan tüm akış uygulamalarının, müzik çalarlar ve oyunlar gibi diğer uygulamaları da kullanabilirsiniz. Android TV‘nin diğer akıllı TV işletim sistemlerine kıyasla avantajlarından biri, Android geliştiricilerinin uygulamalarını TV’ler için değiştirmesinin kolay olmasıdır. Bu nedenle kapsamlı bir uygulama kataloğuna sahiptir. TV’nize oyunlar da dahil olmak üzere yeni uygulamalar yüklemek için bir uygulama mağazası bulunmaktadır.

googlein akilli tv sistemi hakkinda bilmeniz gerekenler 1

Canlı Tv

Bazı cihazlarda Android TV’ler, kablo ve kablosuz antenler aracılığıyla canlı TV’yi de desteklemektedir. İşletim sistemi, akış ve canlı TV arasında geçiş yapmanızı sağlar. Varsa kanal kılavuzlarını gösrterir.

Google Asistan ve Chromecast

Sahip olduğu diğer özellikler:
Google Asistan: Televizyonu kontrol etmek ve içerik seçimleri yapmak için sesinizi kullanabilirsiniz.
Chromecast: Android telefonunuzdan veya tabletinizden içerik yayınlayabilirsiniz. Uzaktan kumandayla manuel olarak gezinmek yerine Android TV‘ye sesli komutlar verebilirsiniz.

Ayrıca bazı Android TV‘ler , Google TV adlı yeni bir arayüz bulunmaktadır. Kafa karıştırıcı olarak görünse de nasıl kullanıldığını daha detaylı olarak sizlere aktaracağız.

Akıllı TV işletim sisteminedir. Google, Android TV‘nin bazı uygulamalarını Google TV adlı yeni, daha kullanıcı dostu bir arayüzle sunmaya başladı. Ancak, Google TV donanımlı cihazlarda bile, temel işletim sistemi hala Android TV’dir.
Android TV ile gelen ana TV listesi yoktur, fakat  Epson, Hisense, Sharp, Sony ve TCL gibi markalarda bulunabilmektedir. Birkaç medya oynatıcısı Android TV’le birlikte gelir. Bunlara Google TV‘li Chromecast ve Nvidia Shield TV dahildir.