Android Güvenli Mod Nedir?

Windows işletim sisteminde olduğu gibi Android işletim sisteminde de Güvenli mod bulunmaktadır. Güvenli mod sayesinde cihazınızda herhangi bir yazılımsal problem ya da probleme sebep olan uygulamayı tespit etmenize olanak tanır.

Bir örnek ile özetlemek gerekirse; Örneğin cihazınızda 5 dk çalıştıktan sonra yavaşlama, donma gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Cihazı güvenli modda başlatarak problemin kaynağını tespit edebilirsiniz.

Güvenli modda başlattığınızda sorun devam etmiyorsa, yedeklerinizi aldıktan sonra cihazı fabrika ayarlarına döndürerek problemi tamamen çözebilirsiniz.

Güvenli modda başlattığınızda da sorun devam ediyorsa, donanımsal bir probleme işaret edebilir.  Yedeklerini alıp fabrika ayarlarına döndürdükten sonra da problemin devam etme ihtimali yüksektir. Yine de servise göndermeden önce fabrika ayarlarına döndürüp denemelisiniz.

Bir başka örnek vermek gerekirse; İçerisindeki önemli verileri yedeklemenize bile olanak tanımayacak kadar yavaş çalışan, donan, kilitlenen bir cihazı düşünün. Normal şartlarda Hard Reset yapılması gerekiyor. Fakat içindeki verileri nasıl alacaksınız? Sürekli donuyor hata veriyor kasılıyor? İşte bu durumda Güvenli Mod imdadımıza yetişiyor. Cihazı güvenli modda başlatıyoruz. İçindeki verileri yedekledikten sonra Hard Reset yapabiliriz.

Android Güvenli Modda Nasıl Başlatılır?

  • Cihazımızı kapatmak üzere Güç tuşuna basılı tuttuğumuzda aşağıdaki gibi kapat seçeneği geldiğini biliyoruz.
  • Kapat seçeneğine uzun süre dokunalım. (Basılı tutalım)

andguven1

  • Güvenli modda yeniden aç seçeneği çıkacak Tamam’a dokunalım.
  • Cihaz kapanıp açılıyor.

andguven2

  • Tekrar açıldığında aşağıda görüldüğü gibi cihazın ekranının sağ ya da sol köşelerinde Güvenli Mod yazar.

andguven3

  • Cihazı güvenli moddan çıkarmak için yeniden başlatmanız yeterlidir.