Ana Sayfa Bilgisayar Anakartın SATA 3 Desteklediği Nasıl Anlaşılır?

Anakartın SATA 3 Desteklediği Nasıl Anlaşılır?

4
Paylaş

Uzun zaman önce satın aldığınız bir Notebook’u kullanıyor ve imkanlar dahilinde bu cihazın performansını artırmak istiyor iseniz, yapmanız gereken donanım değişikliklerinin başında RAM miktarını artırmak ve Hard Disk değişikliği geliyor. RAM miktarını artırmak için cihazda kullanılan RAM‘lerden birini söküp, RAM’in modeline göre uygun RAM satın alarak artırabilirsiniz.

Harddisk konusu ise Notebook’lar için biraz farklı. Cihazınızın anakartı, SATA 3 Hard Disk destekli olup, hali hazırda SATA 2 Hard Disk ile çalışıyor olabilir. Günümüzde piyasada bulunan hard disklerin en performanslı olanları şüphesiz SSD disklerdir Bu diskler bilindiği gibi SATA 3 6 Gbit/sn özelliğine sahiptir. Bir başka deyişle cihazınızın hard diskini SSD disk ile değiştirmek istiyor iseniz, SSD‘nin tam performansını yakalayabilmek için anakartınızın SATA 3 desteği olmalıdır.

Notebook anakartlarında SATA 3 desteği, Masaüstü Bilgisayar anakartlarındaki gibi kolay anlaşılamadığından, küçük bir program vasıtasıyla SATA 3 desteğini kolayca anlayabiliyoruz.

HWinfo programı ile bu tespiti yapacağız, indirmek için buraya tıklayalım.

  • Programı çalıştırdık, Motherboard sekmesine tıklayalım.
  • Aşağıda görüldüğü gibi SATA portlarımız SATA 3 6Gb/sn desteğine sahip, bu cihazda SSD ile tam performans

satadestek1

  • Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi siz de kendi cihazınızda kolayca bu tespiti yapabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

4 YORUMLAR

  1. casper c650 laptop almayı düşünüyorum. ssd takmam gerekecek. fazladan sata bağlantı noktası olup olmadığını nereden kontrol edebilirim.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.