ZTE ZXHN H267N MODEM KURULUMU ve KABLOSUZ AYARLAR (RESİMLİ ANLATIM)

ZTE’nin yeni bir modemi ile karşı karşıyayız. Modem arayüzünden tutun IP adresinde bile değişiklikler yapılmış durumda.

Modeminizin bağlantı ayarlarını yapmak için, bilgisayarınızı modeme ethernet portundan bağlayabilir veya kablosuz olarak bağlantı yapabilirsiniz. Bilgisayarınız yok ise mobil cihazdan da kurulum işlemi yapabilirsiniz. Mobil cihazınızın kablosuz ağ ayarlarından modeme kablosuz olarak bağlantı sağlayınız. Daha sonra internet tarayıcısı açarak adres bölümüne “192.168.1.1” yazınınız ve Enter tuşuna basınız.

ZTE ZXHN H267N resim 1 Karşınıza modem web arayüzüne giriş sayfası açılacaktır. Web arayüzü kullanıcı adı ve şifresini yazınız; kullanıcı adı ve/veya şifre hatası verdi ise, modemi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz. Web arayüzü kullanıcı adı : admin ve şifre : admin‘dir. Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra Login butonuna tıklayınız.

ZTE ZXHN H267N resim 2 ZTE arayüz ekranı karşınıza gelecektir. Arayüz İngilizce olup, Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Araüyüz ekranında, daha önce alıştığımız ZTE arayüzü yok; aslında H267N ekranı da o kadar karışık değil.

Modem arayüz ekranında Home – Internet – Local Network – VOIP ve kurulum bağlantı şeması gelecektir. Kurulum aşamasına geçmek için “Internet” menüsüne tıklayınız.

ZTE ZXHN H267N resim 3 “Internet” menüsüne tıkladığınızda açılan pencerede DSL – WAN menüsüne tıklayınız.ZTE ZXHN H267N resim 4DSL – WAN menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza Page Information (Sayfa Bilgileri) penceresi gelecektir. Bu sayfada yeni bağlantı kurulumu yapacağımızdan, Create New Item (Yeni Bağlantı Oluştur) menüsüne tıklayınız.

ZTE ZXHN H267N resim 5Create New Item (Yeni Bağlantı Oluştur) menüsüne tıkladıktan sonra, açılan pencerede bağlantı ayarlarını yapıyoruz.

Connection Name kısmına bir bağlantı ismi veriyoruz; xDSL Transfer Mode kısmını ATM olarak seçiyoruz.

VPI/VCI kısmı 8 /35 olacaktır. Diğer ayarlarda bir değişiklik yapmadan, Username ve Password kutucuklarına, servis sağlayıcınızın size verdiği ADSL kullanıcı adı ve ADSL Şifrenizi giriniz.  Apply (Kaydet) butonuna basınız.

İnternet/modem kurulum işleminiz tamamlandı, internete erişim sağlayabilirsiniz.

ZTE ZXHN H267N resim 6Gelelim ZTE 267N modem de kablosuz ayarları yapmaya. Lokal Network tıklayarak altında açılan menülerden sırasıyla WLAN Basic ve WLAN menülerine tıklayınız. Açılan sayfadaki bilgileri, bulunduğunuz ülkeye göre değiştirip, Kablosuz RF Mode kısmını On ve Channel kısmını 11 seçerek Apply butonuna basınız.

ZTE ZXHN H267N resim 8WLAN SSID-1  kısmında On seçeneğini seçiniz; kablosuz ağ ayarları paneli açılacaktır. Kablosuz ağ ayarları için Kablosuz Ağ Adı (SSID Name) kısmında, ister modem fabrika ayarı kullanıcı adını kullanabilir, isterseniz de değiştirebilirsiniz. Güvenlik metodu (Encryption Type) kısmını WPA2–PSK olarak seçmeniz sağlıklı olacaktır. Özellikle iOS kullanıcıları, güvenlik uyarısı hatası almayacaklardır. Kablosuz şifrenizi (WPA Passphrase)  yazarak “Apply” butonuna tıklayınız.

Kablosuz ağ ayarlarını da yapılandırıldık; kablosuz bağlantı da sağlayabilirsiniz.