Echo hoparlörünüzde Alexa rutinlerini ayarlamak, akıllı hoparlör deneyiminizi kişiselleştirmenin en iyi yollarından biridir. Rutinler, Echo hoparlörünüzdeki bazı işlevleri otomatikleştirmenize izin veren basit komut kümeleridir. Bir şeyleri planlayabilirsin bir anda veya belirli bir sesli komutla gerçekleşebilir.

Burada size rutin oluşturmanın temellerini anlatacağım. Rutinlerin en iyi yanı, bunları birden çok komut vermek için kısayol olarak kullanabilmenizdir.

Alexa Rutinlerini Kullanarak Gününüzü Nasıl Otomatikleştirebilirsiniz?

Echo hoparlörünüzü kurmak için telefonunuzda Amazon Alexa uygulamasına ihtiyacınız olacak. Play Store ve Apple App Store’dan edinebilirsiniz . Uygulamayı indirdikten sonra rutinlere başlayabilirsiniz.

Alexa Rutinlerini Bulma

Alexa uygulamasını açın; Sağ alt taraftaki ‘Daha Fazla’ düğmesine dokunun, Rutinler’e basınız.

Screenshot 3 5

Öne Çıkan Rutinleri Kullanma

Sıfırdan bir rutin oluşturmak istemiyorsanız, öne çıkan rutinlerden birini kullanabilirsiniz. Öne çıkan bir rutine erişmek için, “Rutin Oluştur” ekranından sola kaydırın, Kullanmak istediğiniz öne çıkan bir rutini seçin>,”Etkinleştir” e dokunun.

Screenshot 4 3

Alexa’da Yeni Rutinler Oluşturun

Yeni bir rutin oluşturmak için “Rutin Oluştur” a dokununBu ekrandan, rutin için bir ad, tetikleyici ve eylemler seçin. Rutini adlandırdıktan sonra, “Bu olduğunda” düğmesine dokunarak bu rutini ne zaman başlatacağınızı seçebilirsiniz.

Screenshot 5 2

Alexa Rutinlerinde yeni eylemler kurma

Alexa’da rutinler için bir tetikleyici adlandırıp ayarladıktan sonra, bunun için eylemleri ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, musluk üzerindeki Eylem ekleyin ve eylemlerin verilen listeden seçim . Örneğin, Alexa‘ya bağlantılı müzik hizmetlerinizden bir şarkı çalmasını söyleyebilirsiniz. Birden fazla eylem seçtikten sonra, bunları istediğiniz sırada gerçekleşmeleri için sürükleyip bırakabilirsiniz.

Screenshot 6 2

Kısayol Olarak Alexa Rutinleri

Screenshot 7 3

İşte Echo Dot’umda kullandığım rutinlerden bazıları. Bu rutinleri kullanabilir veya yukarıdaki adımları kullanarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Aynı anda birden fazla komut vermek ve zamandan tasarruf etmek için rutinler kullanıyorum. Odanızdaki ışıkları kontrol etmek için akıllı bir ampule ihtiyacınız olacak. Amazon’dan alabileceğiniz Wipro 9 watt akıllı ampul kullanıyorum.

Alexa Rutinleri Çalışmıyor mu? İşte Düzeltme

Screenshot 8 2

Alexa rutinleriniz herhangi bir nedenle çalışmıyorsa, yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Rutinlerin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmek için Alexa uygulamasını açın, Diğer> Rutinler> seçeneğine dokunun ve ardından rutinlerin etkin olup olmadığını görün. Rutinlerden birinin devre dışı bırakılması durumunda, onu açıp tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Akıllı ampuller veya prizler gibi akıllı bir ev cihazı kullanıyorsanız, onu Alexa ile entegre etmek için akıllı cihazınızın uygulamasındaki adımları izleyin. Rutinlerin tümü ayarlandıysa ve hala çalışmıyorsa, Echo cihazınızın internet bağlantısını kontrol edin. Bunu sadece “Alexa, internete bağlı mısın?” Diye sorarak yapabilirsiniz.

Echo‘nuz internete bağlı değilse, Alexa rutinleriniz çalışmayabilir. Bunu düzeltmek için, turuncu bir ışık görene kadar Alexa hoparlörünüzdeki Eylem düğmesine (tek noktalı düğme) uzun basın . Şimdi ve cihazınızı kurmak için Alexa uygulamasındaki adımları izleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra, uygulama rutinlerinizi otomatik olarak alacaktır.