Ana Sayfa Haberler Access Point İle Repeater Arasında Ne Fark Var?

Access Point İle Repeater Arasında Ne Fark Var?

0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların alışkanlıkları arasına eklenen internet, neredeyse her evde bulunan vazgeçilmez ihtiyaçlar arasındaki yerini aldı. Artık günümüzde hem ev ve ofislerde hem de kamuya açık alanlarda internet ile karşılaşmamız mümkün. Tabi ki internet sağlayıcısı olan modemlerin bağlantı kapasite bazı yerler için yeterli kalmadığından dolayı ek cihazlara ihtiyaç duyulabiliyor.

access1

Tek katlı ya da küçük binalarda yeten kablosuz ağının gücü, büyük ve çok katlı binalara doğru gidildikçe etkisini yitirmektedir. Bazı durumlarda kablosuz ağ görünmeyebilir ya da kullanıcılar internet bağlantılarının sürekli kopması ile karşı karşıya gelebilir ve internet hızında yavaşlamalar olabilir. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak amacı ile üretilmiş olan Access Point ve Repeater cihazları ise çok fazla tercih edilir olmaya başladı. Bu cihazlar ne kadar aynı amaç için üretilmiş olsalar da, farklı işlevleri ile dikkat çekmektedirler.

repeater1

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Peki, Access Point ile Repeater arasında ne fark var?

Access Point cihazlarının birçok kısmında Repeater özelliği de bulunmaktadır. İsterseniz Repeater olarak isterseniz de Access Point olarak cihaz ara yüzünden seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca Access Point özelliği olan veya sadece Repeater özelliği olan cihazlarda piyasada bulunmaktadır. Repeater ise kablosuz internet sinyalini aldıktan sonra tekrarlama işlemi yaparak çok daha geniş bir alana yayılmayı sağlar.

Repeater kullanımı genel olarak evin tam ortasında olan modemden gelen kablosuz internet sinyallerinin en uzak odasından çekmediği zamanlarda tercih edilen bir cihazdır. Bu sayede evin her yerinden sorunsuz bir şekilde internete girilebilir. Access Point ise erişim noktası olarak bilinmektedir. Genellikle kablolu olan internet bağlantısını kablosuz sinyale çevirebilmektedir. Eğer büyük ve çok katlı bir binada internete bağlanma sıkıntı yaşıyorsanız modeminiz üzerinden çekmeyen kat ya da bölgelere Access Point cihazı ile kurulum yapmanız çok daha mantıklı ve etkili bir çözüm sağlamanıza yardım edecektir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Access Point ve Repeater cihazlarının endüstriyel alanda kullanımı da vardır ve çok daha ayrıntılı teknik özelliklere sahiptir. Fakat burada bulunan açıklamalar bireysel ya da ev kullanıcılarına yol gösterici olarak hazırlanmıştır.

Örnek Access Point Kurulumu için Buraya Tıklayalım.

Örnek Repeater Kurulumu için Buraya Tıklayalım.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA