Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden ZyXEL’in VMG1312 model modemi Brigde Mod’a nasıl alınır, sizler için derledik.

İşlemlerimize modemimizi ethernet kablosu ile LAN1 girişinden bilgisayarımıza bağlayarak başlıyoruz.

Daha sonra boş bir internet tarayıcısı açıyoruz ve adres satırına 192.168.1.1 yazarak Enter‘a basıp modem arayüz giriş sayfasına ulaşıyoruz. Modem arayüz giriş sayfasına ulaştığımızda karşımıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Bu adımda kullanıcı adına admin şifre kısmına ise 1234 yazarak arayüze giriş yapıyoruz.

vmg1312-brgd-md-1

Arayüze giriş yapmamızın ardından modemimizi köprü moda alabilmemiz için Ağ Ayarları bölümüne girmemiz gerekiyor. Daha sonra bu menünün içinde bulunan Geniş Bant’a tıklıyoruz.

vmg1312-brgd-md-2

Geniş Bant bölümünde modemimizin tüm yapılandırması bizlere listelenecektir. ZyXEL modemlerde bu bölümde bulunan 1. kısım ADSL, 4. kısım ise VDSL ayarları içerir. Modemimizi köprü moda alabilmek için hem ADSL hem de VDSL ayarlarını Köprü olarak ayarlamamız gerekiyor.

Bunun için 1. ve 4. kısımlara sırayla giriyoruz.

vmg1312-brgd-md-3

Daha sonra her iki bölümde de Mod kısmını Köprü olarak seçip sağ altta bulunan Uygula butonuna basıyoruz.

vmg1312-brgd-md-4

vmg1312-brgd-md-5

Tüm bu işlemlerin ardından modemimiz kablolu olarak köprü modda çalışacaktır.

2 YORUMLAR

  1. merhaba. modeme ikinci bir köprüleme yapılabilir mi? şu anda modem bir alt kat ile kablolu köprü halinde; bir üst kat ile de kablolu köprü yapmak istiyorum. ana modem de 4 lan girişi mevcut. bilgi verirseniz sevinirim.

  2. teşşekkürler çok yardımcı oldu halletim, yalnız ilk başta ana modemle ıp adresi çakışınca olmadı,sonra köprü yapacağım modemin ip numarasını değiştirince oldu, 192.168.1.2 yaptım mesala