YouTube Topluluk Kuralları Youtube ile etkileşime geçen herkesin Topluluk kurallarına uyması gereklidir. Bu kurallar YouTube’un dinlemek, paylaşmak ve topluluk kurma içi ideal bir platform olmasını sağlayan kurallardır. Topluluk kuralları YouTube’da onaylanan içerik türleri, spam veya taciz gibi davranışları engelleyen ve yasaklayan birçok konu özetlemektedir.

YouTube, uygunsuz içerikleri şeçmek ve bu kuralları uygulamak için hem kullanıcılardan hem de teknolojiden destek alır. İçeriğinizin Topluluk Kurallarımıza uymadığı tespit edilirse uyarı alırsınız (ilk ihlalde). İçeriğinizin politikalarımızı tekrar ihlal ettiği tespit edilirse Topluluk Kuralları ihtarı alırsınız.

İlk ihtar işlemlerinde bir hafta boyunca hiçbir içerik yayınlayamazsınız

İkinci ihtar işlemlerinde iki hafta boyunca hiçbir içerik yayınlayamazsınız

Üçünçü ihtar işlemlerinde ise kanalınız kapatılmaktadır

Not: Ciddi ihlaller ise başka sonuçlara yol açabilir.

İhtar alırsanız bunun tekrar yaşanmaması için gerekçeleri incelemeyi ve Politika Merkezi’nden daha fazla bilgi almayı kesinlikle tavsiye ederiz. İçeriğinizin Topluluk Kuralları’nı ihlal etmediğini düşünüyorsanız işleme itiraz hakkınız bulunmaktadır.

YouTube Topluluk Kuralları Youtube ile etkileşime geçen

İtiraz işlemlerinde izlenecek adımlar;

Topluluk Kuralları doğrultusunda video kaldırma işlemine itiraz etme

Bazen, kanalınıza ihtar veya ceza vermeden içeriği kaldırırız. Bu durumda itiraz etmek için:

İlgili içerik bir video ise:

YouTube Studio’da oturum açın.

Soldaki menüden İçerik’i seçin.

İtiraz etmek istediğiniz videoya gidin.

Kısıtlamalar” sütununun altından imlecinizle kısıtlama türüne gelip İtiraz et’i tıklayın.

İtiraz nedeninizi girip Gönder’i tıklayın.

İlgili içerik bir oynatma listesi veya küçük resim ise:

Oynatma listeniz veya küçük resminiz, Topluluk Kurallarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılırsa bir e-posta alırsınız. İçeriğinizin Topluluk Kurallarımızı ihlal etmediğini ve yanlışlıkla kaldırıldığını düşünüyorsanız bu e-postada yer alan formu kullanarak itiraz edin

YouTube Topluluk Kuralları Youtube ile etkileşime geçen herkesin Topluluk kurallarına uyması gereklidir

YouTube, haber ve bilgi paylaşımı için önemli bir küresel platformdur. Bu açıdan, görsel materyallerin dünyayı kavrayışımız üzerinde hayati önem taşıdığı durumlar olabileceğinin farkındayız. Hem videonuza hem de başlık ve açıklamaya bağlam bilgisi eklemeniz önemlidir.

Bir video işaretlendiğinde, YouTube hesap birleştirme ekibinden bir çalışan ilgili videoyu ve bağlamını inceleyerek kısıtlanması, kaldırılması ya da yayında kalması gerekip gerekmediğine karar verir. Bu inceleme kapsamında video eğitsel, belgesel, bilimsel veya sanatsal açıdan değerlendirilir.

YouTube Topluluk Kuralları ile ilgili sizi sorunlardan uzak tutacak bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar ciddiye alınmalı ve benimsenmelidir.

  • Çıplaklık veya cinsel içerik
  • Zararlı veya tehlikeli içerik
  • Nefret söylemi barındıran içerik
  • Şiddet barındıran veya görsel açıdan rahatsız edici içerik
  • Taciz ve siber zorbalık
  • Spam, yanıltıcı meta veriler ve dolandırıcılık
  • Tehditler
  • Kimliğe bürünme
  • Çocuk Güvenliği

Bir YouTube içerik üreticisinin platformdaki ve/veya platform dışındaki davranışları çalışanlarımıza, topluluğumuza ya da ekosistemimize zarar verirse birkaç etmene (eylemlerinin ciddiyeti ve zararlı davranışın düzenli şekilde devam edip etmediği de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) bağlı olarak karşılık verebiliriz.

Bu tür davranışlara verdiğimiz karşılık içerik üreticinin ayrıcalıklarını askıya almaktan hesabını kapatmaya kadar farklılık gösterir.