İnternet tarayıcıları kategorisinde lider olan Google Chrome’un artık güçlü bir rakibi var. Bugün o güçlü rakip Vivaldi’yi inceledik.

Vivaldi’nin diğer tarayıcılardan birçok üstün özelliğe sahip. Özellikle kullanıcılar için birçok kişiselleştirme ve kolaylık sağlıyor. Ayrıca hızlı ve istikrarlı olarak çalışıyor. RAM tüketimi konusunda bile başarılı bir tarayıcı.

Vivaldi kendisinin “hiç çökmeyen tarayıcı” olduğunu iddia ediyor. Üzerinde durmak istediğim bir diğer konu ise Vivaldi web ile kodlanmış bir tarayıcıdır.

Peki, Vivaldi’nin özelliklerine bakalım!

  • Sekmeleri gruplama ve döşeme: Bu özellik ile birçok sekmeyi gruplandırıp, sayfa döşeme özelliği ile bir sayfada birden çok sayfa görüntüleyebilir ve gezinebilirsiniz.

1

  • Panel: Vivaldi’nin paneli sayesinde sayfada gezinirken haber okuyabilir, sosyal ağlarınızı da takip edebilirsiniz.

2

  • Notlar: En güzel özelliklerinde bir diğeri ise not tutma gereği duyduğunuz zaman Vivaldi’nin Notlar özelliği ile not tutabilir ve notlarınıza erişebilirsiniz.

3

  • Yer İmleri: Yer imi fazla kullanan kişiler için gruplandırılmış şekilde kullanıcılarına yer imi sunuyor; ayrıca içinde bulunan sayfaların kaç adet olduğunu gösteriyor.

4

  • Ayarlar kısmında kullanıcılar için kişiselleştirme sunuyor. Başlangıç Sayfası bölümünden Vivaldi için bir arka plan seçebilirsiniz. Arayüz rengi gibi birçok özellik bulunduruyor.

5

  • Fare hareketleriniz ile komutları çalıştırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken farenizin sağ tuşuna basılı tutup, gerekli hareketi yapmak.6
  • İstediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz klavye komutları.

7

  • Hızlı Komut Paneli: Bu panel ile birçok sekme açık iken istediğiniz sekmeyi arayıp bulabilir veya bir komut arayabilirsiniz. Çalıştırmak için ise F2 tuşu yeterli.

8

Makalemizde Vivaldi’nin önemli özelliklerinden bahsettik. Bunun gibi birçok özellik mevcut. Vivaldi tarayıcısını indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://vivaldi.com/download/

NOT: Tüm işletim sistemleri (Windows, Mac OS X ve Linux) için bulunmaktadır.