Yazı Tipleri Nedir, Nasıl Kullanılır

Yazı tipleri nasıl yüklenir diye merak ediyorsanız bu makalemiz tam size göre… Times New Roman’dan sıkıldınız mı? O zaman hemen başlayalım.

Yazı tipleri , Gutenberg İncili’nin hareketli harfler kullanılarak basıldığı 1588’den beri ortalıkta. Bugün onbinlerce farklı yazı tipi var ve her geçen gün daha fazlası oluşturuluyor.

Hepimiz Times New Roman, Arial ve çok alay edilen Comic Sans’a aşinayız. Ancak bazen Microsoft Word veya LibreOffice Writer’daki açılır listede bulunmayan özel bir şeye ihtiyaç duyarsınız .

Yeni yazı tiplerini indirip yüklemek kolaydır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yazı tipi vardır. Adım adım kılavuzumuz size mükemmel yazı tipini nasıl bulacağınızı gösterecektir.

Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir

Bu kılavuzdaki ekran görüntüleri Windows işletim sisteminde çalışan Microsoft Word’ü göstermektedir . Bu adımlar Mac’lerde, Chromebook’larda ve Ubuntu gibi Linux dağıtımlarında da işe yarayacaktır. Bunu Microsoft Word ve LibreOffice Writer ile test ettik, ancak yazı tiplerini OTF ve TTF yazı tipi dosyalarını destekleyen herhangi bir kelime işlemci uygulamasına yükleyebilirsiniz.

1. Mevcut Yazı Tiplerini Kontrol Edin

yazı tipleri
Mevcut yazı tiplerini kontrol edin

Microsoft Word ve Libre Office Writer gibi diğer kelime işlemciler önceden yüklenmiş yazı tiplerinin bir listesiyle birlikte gelir. Bu nedenle, yeni bir yazı tipi yüklemeden önce, işi yapacak bir yazı tipinin mevcut olup olmadığını kontrol etmeniz en iyisidir.

Örneğin , Yukarıdaki ekran görüntüsündeki parti davetiyesi için kaligrafi tarzı bir yazı tipi kullanmak istiyoruz. Listedeki önceden yüklenmiş yazı tiplerinin hiçbiri tam olarak aradığımız yazı tipi olmadığından yeni bir tane yükleyeceğiz.

Dikkat: Bu kılavuzda tanınmış ve saygın bir üçüncü taraf sitesini kullandık. Bu kılavuzdaki adımlar diğer yazı tipi web sitelerine de uygulanabilir, ancak herhangi bir şey indirmeden önce bunun güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun.

2. Yazı Tipi Web Sitesi Kullanın

yazı tipleri
Yazı Tipi Web Sitesi Kullanın

İnternette yazı tiplerini ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz çok sayıda web sitesi vardır. örnek olarak bir site üzerinden yazı tipi yüklemesini yapacağız.

Bu site, aklımızda varsa yazı tipinin adını aramamızı veya kategoriye göre göz atmamızı sağlıyor. Aradığınız şeye en uygun kategoriyi seçin . Kaligrafiyi seçtik.

3. Yazı Tipini Seçin

yazı tipleri
Yazı tipini seçin

Artık mevcut tüm yazı tiplerine göz atabilir ve hangisini indirmek istediğinizi seçebilirsiniz. Bu biraz zaman alabilir. Bazı sitelerde 2000’den fazla yazı tipi vardır ve mevcut tüm yazı tiplerine göz atarken kendinizi bir anda birçok yeni yazı tipinin içinde bulabilirsiniz!

Parti davetiyemiz için Bridgerton Script Yazı Tipini seçtik. Yazı tipinizi seçtiğinizde, indirme sayfasına gitmek için ismin üzerine tıklayın.

4. Yazı Tipini İndirin

yazı tipleri
Yazı tipini indirin

Yazı tipi indirme sayfasında İndir’i seçin . Bu, yazı tipi dosyanızı içeren bir zip dosyası indirecektir. Yazı tipi dosyanız OTF (OpenType yazı tipi) veya TTF (TrueType yazı tipi) formatında olacaktır. Her iki format da Word, LibreOffice Writer ve diğer birçok kelime işlemci için uygundur.

5. Yazı Tipini Yükleyin

yazı tipi
Yazı tipini yükleyin

İndirilenler klasörünüze gidin, zip klasörünü açın ve OTF veya TTF dosyasını açın. Bu, yazı tipi ayrıntılarını ve metin örneklerini gösteren bir pencere açacaktır. Yükle’yi seçin.

6. Açılır Listeden Yeni Yazı Tipini Seçin

yazı tipleri
Açılır listeden yeni yazı tipini seçin

Yazı tipinizi indirdikten sonra, kelime işlemcinizdeki yazı tipleri açılır listesinde görünecektir. Bunu yaptığımızda, yeni yazı tipini hemen Word’de görebilirsiniz, ancak LibreOffice Writer’da yeni yazı tipini görebilmek için belgemizi kapatıp yeniden açmamız gerekiyor.

Yeni yazı tipinizi seçin. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi davetiyemizin ana başlığını Calibri’den Bridgerton Script’e değiştirdik.

Yeni yazı tipinizden hâlâ tam anlamıyla memnun değilseniz tüm işleme yeniden başlayabilirsiniz. Sonuçta aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ve binlerce yazı tipi var!

Yüklemeniz için hem ücretsiz hem de ücretli yazı tipleri sunan birçok farklı yazı tipi web sitesi vardır. Birçok ücretsiz yazı tipinin yalnızca kişisel kullanıma yönelik olduğunu unutmayın.

Bir yazı tipini şirketinizin logosu veya markası gibi ticari amaçlarla kullanmayı planlıyorsanız, web sitesindeki bilgileri kontrol edin ve varsa Elektronik Kullanıcı Lisans Sözleşmesini okuyun. dafontfree.io sitesi, uygun olduğu durumlarda ticari kullanıma yönelik yazı tiplerini satın almak için bir bağlantı sağlar.

Ancak davetiyeler, etiketler, yer kartları, not defterleri oluşturmak veya yalnızca Word belgelerinizi süslemek gibi kişisel projeleriniz için ücretsiz bir yazı tipi kullanıyorsanız, hazırsınız!