XboxLive Port Ayarlarını Yapılandırma

Bu yazımızda sizlere Xbox port ayarları ve Xbox live bağlantısı ile online oyunlar oynayabilmeniz için gerekli ayarları anlatıyoruz.

Xbox kullanıcıları oyun amaçlı aldıkları halde maalesef online oyunlarda sorunlar yaşıyor. Ancak bu sorunların giderilmesi mümkündür. Sizlere Xbox online oyunlarda nasıl sorunsuz kullanabileceğinizi anlatıyoruz. Xbox Live bağlantısı sayesinde Xbox online servislerine ulaşabilirsiniz. Online oyun sorunu yaşamamak için yine Xbox Live bağlantısını kullanabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı tüm detayları ile görseller üzerinden anlatıyoruz.

Xbox Port Ayarları Nasıl Yapılır?

Öncelikle herhangi bir port ayarı yapmadıysanız yeni ayarlar oluşturmak üzere sizleri yönlendirelim. İlk olarak Xbox menüsünde Settings başlığına giriyoruz.

Xbox Ayarlar Bölümü ekranı

Böylece karşımıza tüm ayarların bulunduğu sayfa gelecektir. Daha sonra bu ekranda sol kısımda yer alan System bölümüne giriyoruz.

Xbox Bağlantı Ayarları

Açılan ekranda karşımıza sistem ayarları çıkıyor. Ancak bu bölümde diğer seçenekler üzerinde değişiklik yapmadan Network Settings kısmına giriyoruz.

network setting xbox ayarları

aşağıdaki resimde görüldüğü üzere örneğimizde kablolu bağlantıdayız. Bu yüzden Wired Networks seçimini yapıyoruz. Eğer sizler kablosuz bağlı iseniz Wireless Network seçeneğini seçmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Daha sonra select tuşu (yani konsol tuşu A) ilerleyiniz.

kablolu xbox bağlantısı

Ardından karşımıza bağlantınızı özelleştirebileceğiniz bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda ise Configure Network seçimini yapıyoruz.

XboxLive Bağlantı ayarları

Mevcut IP bilgilerimiz ekrana geliyor. Daha sonra bu ekranda IP Settings kısmı Automatic değerinde göreceksiniz. Ardından bu bilgileri değiştirmek için bu bölüme giriş yapınız.

Xbox Port Ayarları Nasıl Yapılır

Daha sonra gelen ekranda manual seçimini yapınız. Ardından modeminize uygun IP adresi, Alt ağ maskesi ve Ağ geçidi bilgilerini giriniz.

XboxLive sabit ip

Xbox cihazımızın IP adresini sabitlemiş olduk. Bu işlemler sonucu Xbox cihazımıza verdiğimiz IP adresi için modemimizde aşağıdaki portları açarak Xbox Live bağlantısı sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki Xbox port ayarları sizler için faydalı olacaktır.

  • Port 88 (UDP)
  • Port 3074 (UDP and TCP)
  • Port 53 (UDP and TCP)
  • Port 80 (TCP)
  • Port 500 (UDP)
  • Port 3544 (UDP)
  • Port 4500 (UDP)

Böylece Xbox port ayarları yapmanız için gerekli bilgileri ilettik. Umarız makalemiz sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca Xbox Series X hakkında bilmeniz gerekenleri içeren özenle hazırladığımız makalemize de göz atmanızı öneriyoruz.