Whatsapp doğrulama kodu gelmiyor

Whatsapp doğrulama kodu gelmiyor, bu sorun neden kaynaklanmaktadır.

Eğer yeni bir WhatsApp kullanıcısıysanız veya uygulamayı milyonuncu kez yeniden yüklerseniz, kurulum süreci sırasında telefon numaranızı doğrulamanız gerekmektedir. Bunun için WhatsApp, doğrulama sürecini tamamlamanız için telefonunuza metin yoluyla iletilecek 6 haneli bir kod gönderir. Ancak bazen bu kod telefonunuza hiç ulaşmaz. Veya ulaştığında, kod çalışmaz

WhatsApp doğrulama kodunu alamıyorsanız, WhatsApp hesabınızı nasıl kuracağınız konusunda bazı olası çözümler için bu rehberi takip edin.

Whatsapp Doğrulama Kodu Neden Gelmiyor?

WhatsApp’in doğrulama kodu sorununu aşmanın yollarına geçmeden önce, hızlıca bu mesajlaşma servisinin başlangıç ​​kurulum sürecini gözden geçirelim.

Belki de gözden kaçırdığınız bir şeyi fark edebilirsiniz. WhatsApp’ı Play Store veya App Store’dan indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz istenecektir:

  1. Açılan menüden ülkenizi bulun ve seçin. Ülke kodu otomatik olarak görünecektir.
  2. Ülke kodunun yanına telefon numaranızı yazın. Numaranın önüne ‘0’ koymamaya dikkat edin.
  3. Sonraki’yi seçin. Bu eylem, WhatsApp’a doğrulama kodu talebi gönderecektir.

Ardından, doğrulama kodunu neredeyse anında SMS olarak almanız gerekiyor. Kod, ekranın numara alanını otomatik olarak doldurması gereken bir özellik içerir, ancak bu özellik bazı eski telefonlarda çalışmayabilir. Bazı durumlarda, doğrulama kodu 15 saniyeye kadar geç görünebilir. Ancak bunun ardından kodu hala alamazsanız ne yapmalısınız?

Whatsapp Sms kodu neden gelmiyor

WhatsApp Doğrulama Kodunun Gelmemesiyle İlgili Nedenler

Bu çözüm, duymak istediğiniz en son şey olabilir, ancak yapılacaklar listesinin en üstünde yer alır.

WhatsApp’ın doğrulama kodunu içeren metin genellikle saniyeler içinde gelmesine rağmen, bu durum internet bağlantınıza bağlı olarak değişebilir. Eğer hala almadıysanız, telefon numaranızı doğrulamak için OTP’yi yeniden göndermeyi isteyebilirsiniz.

Unutmayın ki WhatsApp’ı telefon numarası olmadan kullanmak isteseniz bile, uygulamayı kurmak için doğrulama koduna ihtiyacınız olacaktır.

  • Kodu asla rasgele girmeyin. WhatsApp’ın güvenlik kodunun gelmesini beklemek sonsuz ve boşa kürek çekmek gibi görünebilir, ancak yapmamanız gereken şey kodu tahmin etmeye çalışmaktır.

Bu rastgele bir sayıdır ve dünyanın en iyi kumarbazları bile 1 milyonda bir olasılığa bahis yapmaz. Bu muhtemelen sizi bir süreliğine WhatsApp’tan dışarıda bırakacaktır.

  • WhatsApp’tan telefon araması talep edebilirsiniz. WhatsApp, telefon numaranızı 10 dakika sonra doğrulamanız için başka bir seçenek sunar. Ekranınızda “Beni ara” seçeneği görünecektir.

Buna dokunarak, resmi olarak WhatsApp’a sizi aramasını ve size otomatik bir sesli arama ile 6 haneli kodu vermesini istemiş olursunuz. Kodu aldıktan sonra, numaranızı doğrulamak için kodu manuel olarak girebilirsiniz.

  • Telefonunuzu Yeniden Başlatın İlk olarak, telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yeniden başlatma, bir akıllı telefonda birkaç şeyi yeniden ayarlar.

Bunu yapmanın en iyi yolu, telefonunuzu tamamen kapatıp yaklaşık 30 saniye kapalı tutmaktır. Sonra tekrar açın ve doğrulama sürecine bir şans daha verebilirsiniz.

whatsapp verification code hatası

  • WhatsApp’ı Yeniden Yükleyin Telefonunuzu yeniden başlatmak işe yaramazsa, WhatsApp için bozuk bir önbellek dosyanız veya uygulamadaki bir dizi hatanız olabilir. Bununla uğraşmak yerine, uygulamayı basitçe kaldırabilirsiniz. Whatspp doğrulama kodu gelmiyor ise uygulamayı yeniden başlatmak sorunu çözebilir.

Whatsapp Uygulamasını Yeniden Yükleyin

Temiz bir sayfa üzerinden başlayın ve uygulamayı sıfırdan yükleyin. WhatsApp’ı Android üzerinden kaldırmak için WhatsApp’e gidin, uygulamanın simgesini basılı tutun, ardından Kaldır düğmesine (çöp simgesi) dokunun.

Eğer hücresel alım zayıf veya hiç yoksa, metin mesajları alamazsınız. Ancak kötü bir bağlantıya sahip bir ağda olup olmadığınızı her zaman anlamak mümkün olmayabilir. Telefonunuz iyi bir sinyal gücü gösteriyor olabilir, ancak numaranıza ulaşılamıyor olabilir.

Alımınızın optimal olduğundan emin olmak için birine size bir metin mesajı göndermesini isteyebilirsiniz. Eğer mesajı alamazsanız, durumu anlarsınız ve muhtemelen operatörünüzle iletişim kurmalısınız. Aynı sorunu uluslararası dolaşımda iseniz yaşayabilirsiniz.

Yurtdışında numaranızı doğrulamanız gerekiyorsa, bu durum karmaşık olabilir.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Son olarak, Wi-Fi’yi unutmayın. Metin mesajları gönderme veya alma ile ilgisi olmasa da, uygulama ile iletişim kurmak için hala internete ihtiyacınız var.

Mesele şu ki, WhatsApp numaranızı doğrulamadan önce internet bağlantınızın düzgün olduğundan emin olmalısınız. Eğer internet bağlantınızda sorun var ise kod gönderilmez ve Whatsapp doğrulama kodu tarafınıza ulaşmaz.

Spam Mesajları Kontrol Edin

Kod aslında telefonunuza gelmiş olabilir, ancak gelen kutusu yerine Spam klasörüne düşmüş olabilir. Bir kez Spam klasörünü kontrol etmelisiniz.

Aslında mesajlar telefonuna ulaşmış ancak siz görememiş olabilirsiniz. Daha önce Whatsapp üzerinden gelen mesajları engellemiş olabilirsiniz. Bu nedenle engellenmiş mesajlara giderek spam listesinde ise çıkarmanız gerekebilir.

Sonraki konu: Whatsapp iki adımlı kimlik doğrulama