USB4: Bilmeniz Gereken Her Şey

USB, teknoloji dünyasının her yerinde. Tüm modern cihazlarda bir USB bağlantı noktası bulunur ve yenilerinin çoğu, şarj ve veri aktarımı için uyumlu bir kabloyla birlikte gelir. USB4 bu açıdan farklı değildir ve hatta bazı mevcut USB cihazlarının gerektirdiği aynı USB-C kablosunu bile kullanır.

USB4 Nedir?

USB4 Thunderbolt 3 standardını temel aldığından, kendinden önceki USB sürümünden iki kat daha hızlıdır ve DisplayPort 2.0’ın video bant genişliğini içerir.

USB4 cihazları ve kabloları, tipik USB 3 cihazınızdan farklı görünmeyecektir, ancak arka planda onu önceki sürümlere göre artıran birkaç iyileştirme vardır; hevesli bir oyuncuysanız özellikle önemseyeceğiniz şeyler.

Cihazların 2021’de raflara çıkmasını bekleyebilirsiniz.

usb4 bilmeniz gereken her sey 1

USB Zaman Çizelgesi

Bilgilerinizi tazelemeniz gerekiyorsa, son birkaç USB sürümünün yayınlanma tarihine ve bant genişliği sınırlarına hızlıca göz atabilirsiniz:

USB4: 2019; 40 Gb / sn

USB 3.2: 2017; 20 Gb / sn

USB 3.1: 2013; 10 Gb / sn

USB 3.0: 2008; 5 Gb / sn

USB4 Hızdan Daha Fazlası

USB4’ün aslında iki hız derecesi vardır: USB4 Gen 2×2 için 20 Gbps ve Gen 3×2 için 40 Gbps. İlki, tüm uyumlu ana bilgisayarlar, cihazlar ve hub’lar için bir gereklilikken, ikincisi yalnızca USB4 hub’lar için zorunludur.

Esnek Bant Genişliği

Aynı anda birden fazla cihaz kullanıyorsanız USB4, cihazların ne kadar bant genişliğine ihtiyaç duyduğunu anlayabilir ve her birine uygun miktarda güç sağlayabilir. Örneğin, bir monitör kullanıyorsanız ve harici bir sabit sürücü üzerinden veri aktarıyorsanız, ikisi de diğer cihazdan çok fazla bant genişliği çekmeden kendi başlarına yeterince iyi çalışacaktır.

DisplayPort 2.0 desteği ile mümkün olan benzer bir özellik, USB4’ün tek yön moduna geçme yeteneğidir. DisplayPort Alt Modu aracılığıyla kablonun dört şeridine aynı anda dokunmak, 8K monitörde pürüzsüz bir görüntü gibi gerçekten etkileyici bazı bant genişliği özellikleri için 80 Gbps’nin tamamını kullanmasına olanak tanır.

usb4 bilmeniz gereken her sey 2

Güçlü Şarj

Tüm USB4 cihazları USB Güç Dağıtımını (USB PD) destekleyecektir, bu sadece diğer cihazları şarj etmek için kullanılabilecekleri anlamına gelir. Örneğin dizüstü bilgisayarınız, eski standartlarda olduğu gibi telefonunuzu USB4 üzerinden şarj etmek için kullanılabilir. Ya da duvara takılı monitörünüz dizüstü bilgisayarınıza güç sağlamak için kullanılabilir.

Ancak, veri aktarımları söz konusu olduğunda bu yeni USB sürümünün daha hızlı olması gibi, cihazlarınıza da daha fazla güç sağlayabilir. Bir USB4 bağlantı noktası üzerinden 100 watt’a kadar güç sağlanabilir, bu nedenle cihazınız hızlı şarjı destekliyorsa, daha da hızlı güç artışları bekleyebilirsiniz.

Ve kullanılan cihazlara bağlı olarak veri aktarımlarının nasıl esnek olduğuna benzer şekilde güç de öyle. Daha fazla güç gerektiren bir dizüstü bilgisayar gibi bir şey, ihtiyaç duyduğu şeyleri kullanabilirken, flash sürücü veya kulaklık çifti gibi daha düşük güçlü cihazlar daha az kullanabilir.