Spotify Kodu Nasıl Taratılır
Spotify Kodu Nasıl Taratılır

Bu yazımızda sizlere Spotify Kodu taratma konusu ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

2017 yılında tanıtımı yapılan ve kullanıma sunulan Spotify kodları, QR kodlarına benzer şekilde çalışır. Şarkılar, albümler, çalma listeleri, podcast’ler ve profiller de dahil olmak üzere, Spotify ekosistemi içindeki tüm öğeler için benzersiz bir kimlik tanımlayıcılardır. Bir Spotify kodunu nasıl tarayacağınızı öğrenirseniz, aradığınız içeriği bulmak ve erişmek için zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Android veya iPhone akıllı telefonunuz ile Spotify kodunu taramak için öncelikle Spotify mobil uygulamasını başlatın. Ardından, arama çubuğunun yanında yer alan kamera simgesine dokunun. Daha sonra, Spotify kodunu tarayabilmek için telefonunuzun kamerasını Spotify kodunun üzerine getirin.

Android ve iPhone Telefonda Spotify Kodları Nasıl Taranır?

Spotify kodları, otobüs duraklarından reklam panolarına ve arkadaşlarınızın telefonuna kadar hemen her yerde bulunabilir. Spotify kodlarını tarayabilmek sadece Android ve iPhone akıllı telefonlardaki Spotify mobil uygulaması ile mümkündür. Spotify’ın bilgisayar için geliştirdiği masaüstü uygulaması veya web tarayıcı ile giriş yaptığınız Spotify web sitesi üzerinden Spotify kodlarını taratamazsınız.

Android veya iPhone akıllı telefonunuzdan bir Spotify kodunu taratabilmek için öncelikle Spotify uygulamasını açın. Ardından, uygulamanın alt kısmındaki araç çubuğunda yer alan Arama (Search) sekmesine dokunun. Ekrana gelen sayfada sanatçılar, şarkılar veya podcastler alanına dokunarak arama özelliğini açın.

Daha sonra, açılan sayfada üst kısımdaki Arama (Search) çubuğunun yanında yer alan Kamera simgesine dokunarak telefonunuzun kameranızı açın.

Spotify Kodu Nasıl Taratılır
Spotify Kodu Nasıl Taratılır

Ardından, telefonunuzun kamerasını Spotify kodunun üzerine getirin ve kodu tarayın.

Spotify Kodu Nasıl Taratılır
Spotify Kodu Nasıl Taratılır

Telefonunuzdaki Spotify uygulaması, tarattığınız Spotify kodunu çözümlediğinde, sizi otomatik olarak kodlanmış içeriğe yönlendirecek.

Spotify URI (Uniform Resource Identifier) Kodu Nedir?

Spotify’da ayrıca URI kodları adında başka bir özelliği de bulunmaktadır. Spotify URI (Uniform Resource Identifier) kodu, Spotify kodları ile aynı şekilde çalışmaz. Spotify uygulamasını kullanarak telefonunuzun kamerasını bir Spotify URI koduna doğrulttuğunuzda hiçbir işlem yapmayacaktır.

Spotify’daki URI kodları daha çok URL bağlantılarına benzer ve Spotify ekosistemi dışında oluşturulurlar. URI kodları aslında herhangi bir içeriğin veya öğenin metin tabanlı tanımlayıcılarıdır. Spotify’daki URI kodları ise, Spotify kodlarıyla şifrelenen aynı türdeki öğeleri, içerikleri tanımlamak ve bağlantı vermek için kullanılırlar. Bu URI kodları müzik, şarkı, podcast’ler, çalma listeleri ve profilleri içerir.

Spotify URI Kodları Nasıl Bulunur?

Spotify’ın masaüstü uygulamasında ve tarayıcı ile giriş yaptığınız web sitesinde URI kodlarını bulmak için aşağıdaki adımları uygulayın!

  • İlk olarak Spotify masaüstü uygulamasını açın veya bir web tarayıcı ile Spotify web sitesini açın.
  • URI kodunu bulmak ve kopyalamak istediğiniz içeriği (şarkı, müzik, podcast, çalma listesi, vs) açın.
  • Ardından, bu içeriğe sağ tıklayın.
  • Açılan menü listesinde Paylaş (Share) menüsü üzerine gelin.
  • Daha sonra, açılan yan menü listesinde Copy Spotify URI (Spotify URI’sini Kopyala) menüsünün üzerine gelin ve bu menüye tıklayarak içeriğe ait URI kodunu kopyalayın.
Spotify Kodu Nasıl Taratılır
Spotify Kodu Nasıl Taratılır

Spotify Kodu Nasıl Taratılır

Bu yazımızda sizlere Spotify Kodu taratma konusu ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi verdik. Spotify Kodu taratma ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Sosyal medya ağlarında viral olan ve arama motorlarında en çok aranan teknoloji konuları ile ilgili en güncel teknik çözümleri içeren teknik destek videoları için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Yazımızın konusu bağlamında Silinen Spotify Çalma Listesi Nasıl Kurtarılır makalemize göz atabilirsiniz.