Sosyal medya gün geçtikçe bir çok özellikle kullanıcılarına yeni deneyimler sunmaya devam ediyor. Sosyal medyanın popüler özellikleri arasında en öne çıkanları sizle için inceledik. Sizlerin de sık kullandığı bu özelliklere birlikte göz atalım.

Sosyal medya uygulamaları, astronomik rakamlara ulaşan kullanıcı sayılarına sahiptir. Günlük hayatın merkezi haline gelen bir yapı içerisinde yer almaktadır.

Sosyal Medyanın Popüler Özellikleri

İnsanların sosyal medya uygulamalarını günlük ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirmesi, kullanım sağlaması, bir başarı olarak kabul edilmektedir.

Bu başarının sağlanmasında da;

  • Sosyal medya uygulamalarının kişilerin istek ve ihtiyaçlarını saptanması
  • Bunlara yönelik olan çeşitli özel içerikleri oluşturması ile gelmektedir.

Bu noktada kişiselleştirme unsurlarını içerisinde barındıran sosyal medya uygulamaları;

  • Keşfet bölümü,
  • Oynatma listelerinin ilgili videolarla bağlantılı olması,
  • Önerilenler ve çok tıklanan bölümü gibi kişiselleştirmeler yapmaktadır.

Sosyal Medyanın Popüler Özellikleri İlk Sırada Keşfet Bölümü

Sosyal medya uygulamalarının ilgili içeriklere ulaşma bölümü, daha önce izlenen videolardan referans alınarak oluşturulan içerikleri kapsamaktadır. Genellikle ‘keşfet’ bölümü olarak ortaya çıkar. Bu kısım, kullanıcıların içerik türlerinde tercih ettiği kategoriler üzerinden hareket eder. Bu hareketler dahilinde, kullanıcılar meraklı oldukları, takip ettikleri alanlara yönelik diğer içeriklere ulaşabilme imkanına erişirler. Bu imkan dahilinde, sosyal medya uygulamalarının kişilerin kendi isteklerini doğrultusunda kullanım alanlarına erişilmesi sağlanmaktadır.

Sosyal Medyanın Popüler Özellikleri İlk Sırada Keşfet Bölümü

Oynatma Listelerinin İlgili Videolarla Bağlantılı Olması

Video paylaşım temelli sosyal medya uygulamaları, daha önce izlenilen videolarla alakalı çeşitli oynatma listeleri hazırlar. Kullanıcıların ilgi ve alakalarına göre şekillenen bu oynatma listeleri, kişilerin sosyal medya uygulamalarını kullanım oranını da arttıran bir unsur olarak meydana gelmektedir. Bu detay ile oynatma listelerinin ilgili videolar ile bağlantılı olması, sosyal medyanın gelişmiş olarak yer alan kişiselleştirilmiş özellikleri arasında yer almaktadır.

Önerilenler ve Çok Tıklananlar Bölümü

Trend olarak yer alan konu başlıkları içeren sosyal medya uygulamaları, kullanıcıların en çok izledikleri ve takip ettikleri içerikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu içerikler;

  • Popüler bir halde yer alan konular,
  • Fotoğraflar
  • Videolar

Bunları içerdiği için diğer insanların ilgili içeriklere ulaşma isteğini de ortaya çıkarır. Bu nokta itibariyle sosyal medya uygulamaları, çeşitli önerilenler ve çok tıklananlar bölümlerini oluşturmaktadır. Kullanıcıların dünya üzerinde en çok etkileşim alan içerikleri görmesi adına da önem arz eden bir bölüm olan önerilenler ve çok tıklananlar bölümü, sosyal medya uygulamalarının kişiselleştirilmiş özellikleri arasında var olmaktadır.