WhatsApp’ın kullanıcılarına göndermiş olduğu yeni gizlilik sözleşmesiyle beraber büyük bir kayıp yaşadığını biliyoruz. Kullanıcılar WhatsApp dışında diğer alternatiflere yönelirken Elon Musk bir tweet atarak takipçilerine Signal uygulamasını indirmelerini rica etti. Peki Signal uygulaması nedir? Bu uygulama ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

C0slw28jlUaxlUxRjdeF4A

Signal uygulaması Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen özgür ve açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulaması. Bu uygulama içerisinde sesli ve görüntülü aramalar yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu özelliklerinde dışında grup oluşturma dosyaları sesli mesajları görselleri ve videoları da karşı tarafa gönderme gibi özelliklerinden de faydalanabiliyorsunuz. Android sürümü olan cihazlarda SMS’leri doğrudan bu uygulama üzerinde de alabilir ve cevaplayabilirsiniz. Sİgnal uygulması kayıt iin telefon numarasını temel alarak uçtan uca şifreleme teknolojisi ile kullanılabiliyor. Kullanıcıların kimliğini ve veri kanalının bütünlüğünü bağımsız olarak doğrulayabilmelerini sağlayan mekanizmaları bulunuyor.

unnamed

2014 yılında kullanıcılarına sunulan bu uygulama İOS Android Windows macOS ve Linux işletim sistemlerinde desteği bulunmakta. Bu uygulmanın en önemli özelliği kullanıcılarının güvenliğinin üst düzeyde olması. Ayrıca kullanıcılar isterlerse farklı kullanımlar için yeni kaynak kodları derleyebiliyorlar. TextSecure ile kullanıcının yerel ileti veritabanını ve kullanıcının şifreleme anahtarlarını şifreleyen bir parola oluşturlamalarını sağlayabilmektedir. Bu, kullanıcıların iletişim veritabanını veya ileti zaman damgalarını şifrelemektedir. Android ve iOS’taki Signal uygulamaları; telefonun pin, parola veya biyometrik kimlik doğrulaması ile kilitlenebilmektedir. Kullanıcı, telefonun kaybolması veya çalınması durumunda ek bir koruma mekanizması sağlayarak bir “ekran kilidi zaman aşımı” aralığı da tanımlayabilmektedir.

kapak 111931

Signal uygulaması ayrıca kullanıcıların mesajlara zamanlayıcı koymalarına izin veriyor. Belirli bir zaman aralığından sonra iletiler hem gönderenin hem de alıcıların cihazlarından silinebilmektedir. Zaman aralığı beş saniye ile bir hafta arasında olabilir ve zamanlayıcı her alıcı için mesajın kopyasını okuduktan sonra başlıyor. Geliştiriciler bunun “tüm katılımcıların temasınızın düşmanca olduğu durumlar için değil, minimalist veri sağlığını korumak istediği konuşmalar için ortak bir özellik” olduğunu vurguluyorlar.