Android telefonunuzda QR kodu nasıl taranır diye merak edebilirsiniz. Bilgi göndermenin veya almanın teorik olarak basit bir yoludur. Bir web sitesine veya uygulamaya, iletişim bilgilerine, bilet ayrıntılarına veya bir dizi başka şeye bir bağlantı içerebilirler. QR kodunu Android telefonunuzla tarayabilirsiniz.

Ancak QR kodları aynı zamanda düzenli olarak karşılaşacağınız şeyler değildir. Bu nedenle, nasıl tarayacağınızdan emin olmayabilirsiniz, bu da kolaylık faktörünü ortadan kaldırır. İşleri daha da karmaşık hale getirmek, sürecin farklı Android telefonlarda farklılık gösterebilmesidir.

Android telefonunuz ne olursa olsun – ister yeni bir Samsung isterse eski bir OnePlus olsun – QR kodlarını taramak çok hızlı ve kolay. Aşağıda, telefonunuzda bir QR kodunu tam olarak nasıl okuyabileceğinizi açıklayacağız.

Qr resim1

Telefonunuzun kamera uygulamasıyla QR kodu nasıl okutulur?

Birçok telefon, doğrudan kamera uygulamasından QR kodunu taramanıza izin verir. Çoğu durumda, telefonunuz Android 9 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa bu sorun olmaz. Bu yazılım 2018’de piyasaya sürüldüğü için , son çıkan cihazların çoğu bu sürümde veya daha sonra olacak.

Bir QR kodunu bu şekilde taramak için kamerayı açmanız ve birkaç saniye QR koduna yöneltmeniz yeterli; aslında fotoğraf çekmenize gerek yok. Telefonunuz kamera uygulamasından QR kodlarını tarayabiliyorsa, ekranda bir bağlantı görür. Ekrana dokundugunuzda sizi kodun içeriğine götürecek (bir web sitesi veya Google Play Store sayfası gibi).

İlk başta başarılı olamazsanız, QR kodunu çerçevenin ortasına hizalamayı ve açıkça görülebildiğinden ve telefonun sabit tutulduğundan emin olun. Ayrıca bir veri bağlantınızın olması gerekiyor.

Qr resim2
QR Kodu okutma

Bazı Samsung telefonlarda, QR kod taramanın çalışması için kamerada Bixby Vision’ı da etkinleştirmeniz gerekeceğini unutmayın. Bunu yapmak için kamera uygulamasının sol üst köşesindeki Bixby Vision simgesine dokunun. Bazı telefonlar ana ayarlar ekranında QR kod taramasını etkinleştirmenizi ister. Bu nedenle biraz araştırma yapmanızda yarar var.

Hâlâ şansınız yoksa, telefonunuzun yerel kamera uygulaması QR kodlarını tarayamama olasılıgı yüksek. Ancak endişelenmeyin, bunları taramanın aşağıda ayrıntıları verilen başka yolları da var.

Android’de Google Lens ile QR kodu nasıl taranır

Google Asistan, telefonunuz Android 8 veya üstünü çalıştırdığı sürece Google Lens adlı bir araç kullanarak QR kodlarını da tarar. Bunu etkinleştirmek için Google Asistan’ı başlatmanız yeterli. (genellikle “Hey, Google” diyerek veya ana sayfa düğmesine uzun basarak), ardından Google Lens simgesine dokunun. Bu biraz da kamera lensine benziyor.

Google Lens’i bir veya iki saniye QR koduna doğrultun. QR Kodu okunacak ve içeriği ile ilgili size bir bağlantı gösterecek. Web sitesine veya başka bir konuma gitmek için buna dokunmanız gerekiyor. QR kodunu taramanın diğer yöntemlerinde olduğu gibi, çalışması için genellikle bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Bir uygulama kullanarak QR kodu nasıl taranır

Telefonunuz eski bir Android sürümü ise ve yalnızca yukarıdaki yöntemlerle sorun yaşıyorsanız, QR kodlarını taramanıza izin veren üçüncü taraf uygulamalar da var.

QR ve Barkod Tarayıcı ve QR Kod Okuyucu ve Tarayıcı dahil olmak üzere birçok seçenek mevcuttur ve bunların çoğu ücretsiz. Play Store’da ‘QR kod tarayıcı’ araması yaptığınzda birçok seçenek bulacaksınız. Yukarıdaki ikisinden herhangi biri işinizi görür. Ancak alternatifler düşünüyorsanız, ideal olarak çok sayıda derecelendirmeye ve yüksek ortalamaya sahip birini tercih edin.

Qrresim3
QR Kodu Tarayıcı Uygulamaları

Kesin süreç uygulamadan uygulamaya değişir, ancak genel olarak yukarıdaki yöntemlerle aynı doğrultuda olur. Uygulamayı açıp QR tarama ekranını görüntüledikten sonra, kameranızı QR koduna yöneltmeniz yeterli; otomatik olarak taramalı ve içeriğine bir bağlantı gönderir.

Ayrıca genellikle ücretli bir QR kod tarayıcı uygulaması seçmeye gerçekten gerek yoktur. Ancak ücretsiz olanların reklam ağırlıklı olma eğiliminde olduğunu ve QR kod bağlantısı yerine yanlışlıkla bir reklama dokunmanın kolay olabileceğini unutmayın.

Ekranınızda görüntülenen bir QR kodu nasıl taranır?

Tamam, çoğu zaman telefonunuzla harici bir QR kodu taramak isteyeceksiniz. Peki ya telefonunuzda web’e göz atıyorsanız ve ekranınızda görüntülenen bir kod görürseniz? Yine de tarayabilirsiniz.

Chrome tarayıcıyı kullanarak QR koduna uzun basın ve açılan menüden ‘Google Lens ile Ara’yı seçin. Bu, daha sonra kodun içinde bulunan URL’yi gösterecek ve size onu takip etme seçeneği sunacaktır.