PSD dosyası nedir sorusu genelde belli alanlarda çalışanların veya meraklılarının sorduğu sorulardan biridir.
PSD dosyalarının ne olduğunu ve nasıl açabileceğinizi ve hatta farklı dosya türlerine dönüştürebileceğinizi merak ediyorsanız, bu makale aracılığıyla bunların ne olduğunu ve normal bir görüntüden nasıl farklı olduklarını öğreneceksiniz.
İnternetin, bilgisayarların ve işletim sistemlerinin arkasındaki teknolojinin günlük hayatımıza bu kadar nüfuz etmesinin ana nedenlerinden biri, kullanıcılara sunulan tüm farklı sistemler ve formatlardır. Diğer tüm dosya türleri gibi, PSD dosyaları da insanların farklı ihtiyaçlarına hizmet eder ve bu durumda şu anda en önemli dosyalardan birine atıfta bulunuyoruz. PSD dosyası nedir ve nasıl açılır detaylarımızda.

PSD Dosyaları Nedir?

PSD dosyaları çoğunlukla Adobe Photoshop’ta kullanmak için varsayılan dosya biçimi olarak kullanılır. Diğer adıyla “Adobe Photoshop Belgeleri” olarak bilinen PSD dosyaları Adobe tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmeye devam etmektedir.

Bazı PSD dosyaları sadece bir görüntü içerip başka bir şey içermese de, çoğu durumda kullanıcının yaptığı tüm ayarlar ve değişiklikler gibi çok daha fazlasını içerir. Bir PSD dosyasının içinde farklı katmanlar, vektörler, şekiller ve şeffaflık dahil olmak üzere birden fazla görüntü, nesne, filtre, harf, GIF, 3D nesne gibi çeşitli şeyler bulunabilir.

Adobe Photoshop’ta bir fotoğrafı düzenlerken, fotoğrafı PSD dosyası olarak kaydetmek, değişiklikleri en son kaydettiğinizde bıraktığınız yerden geri dönüp aynı fotoğrafı ve içindeki her şeyi düzenleme olanağına sahip olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca PSD dosyasını dilediğiniz kadar düzenleyebilir ve açabilirsiniz. PSD dosyası nedir ve nasıl açılır yazımızın devamında.

PSD Dosyası Nasıl Açılır

PSD formatı aslında Adobe’ye ait olmasına ve Adobe Photoshop tarafından varsayılan olarak kullanılmasına rağmen, bu dosyalarla uyumluluğu tam olarak destekleyen birkaç başka program, uygulama ve web sitesi vardır. Bunu genellikle rakip fotoğraf düzenleme programlarında, hatta onları sıkıştırmak veya dönüştürmek istediğimizde görürüz.

PSD Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır
PSD Dosyası Nasıl Açılır

PSD dosyaları, Adobe Creative Cloud’da bulunan Adobe Photoshop, Elements, Adobe After Effects, Adobe Illustrator ve Adobe Premiere Pro gibi çoğu programla uyumlu olsa da CorelDRAW ve Corel PaintShop Pro gibi diğer profesyonel araçlarda da benzer uyumluluğu bulabilirsiniz. Ücretsiz ve açık kaynaklı program arıyorsanız, PSD dosyalarını açmak ve düzenlemek için GIMP doğru seçimdir.

Diğer programlar ve hizmetler Adobe PSD dosyalarıyla uyumluluk sağlasa da, dosya çok fazla şey ve karmaşık katman içerdiğinde çoğu durumda uyumsuzluk sorunlarıyla karşılaşırsınız. Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu özel dosya formatı Adobe Photoshop için oluşturuldu.

Ancak, Photoshop kullanmadan PSD dosyasını hızlı bir şekilde açmak istiyorsanız, Photopea’yı öneririz. Bu araç doğrudan tarayıcınızdan çalışır ve Photoshop ile aynı özellikleri hiçbirini sağlamasa da, PSD dosyalarınızda temel düzenleme yapmak için harika yoldur.

PSD dosyalarıyla uyumlu diğer programlar arasında IrfanView, PSD Viewer ve Apple’s QuickTime Picture Viewer bulunur. Apple Preview PSD dosyalarını da açabilir ve macOS’ta önceden yüklenmiş olarak gelir.

Ayrıca okuyun: Sosyal Medya Simgeleri (PSD)

PSD Dosyası Nasıl Dönüştürülür

PSD dosyasını dönüştürmek istemenin birkaç önemli nedeni vardır. Öncelikle, görüntüyü web sitesine yükleyebilmek için JPG, PNG, BMP ve hatta GIF gibi iyi bilinen dosya formatlarına dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, neredeyse hiçbir web sitesi PDF dosyalarını yüklemeyi desteklemez, bu nedenle daha sonra tekrar düzenlemek istemediğiniz sürece görüntüyü bu formatta tutmak için hiçbir neden yoktur.

Adobe Photoshop ile dönüştürme

Elbette, PSD dosyasını görüntüye dönüştürmenin en kolay yolu doğrudan Adobe Photoshop’tur. Program yüklüyse, aşağıdaki adımları izleyin:

Photoshop ile Dönüştürme İşlemi
Adobe Photoshop ile dönüştürme

Adobe Photoshop’u açın

Adobe Photoshop’u açın. Eğer yoksa, Adobe Creative Cloud’u indirebilir ve programı buradan yükleyebilirsiniz. 7 günlük deneme sürümü sunulmaktadır, ancak hesap oluşturmanız gerekecektir.

PSD dosyasını içe aktarın

Photoshop’u açtıktan sonra, üst menüden Dosya -> Aç’a gidin, kaydettiğiniz ve açmak istediğiniz PSD dosyasını seçin. Alternatif olarak, PSD dosyasını Photoshop’a sürükleyebilirsiniz.

PSD dosyasını dışa aktarın

Tüm değişiklikleri tamamladıktan sonra, üst menüden Dosya -> Dışa Aktar -> Farklı Dışa Aktar’a gidin ve PSD dosyasını hangi görüntü formatına ve kalitesine aktarmak istediğinizi seçin. Bu durumda PNG, JPEG ve GIF’e dönüştürebileceksiniz. Daha fazla formatta dışa aktarmak istiyorsanız, Dosya -> Farklı Kaydet… -> Bilgisayarınızda seçeneğine gidin ve dosyayı hangi formatta dışa aktarmak istediğinizi seçin.

PSD Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır
PSD dosyasını dışa aktarın

Dosyayı Photoshop aracılığıyla dışa aktararak, kaydederken maksimum kalite ve verimliliği garanti edersiniz. Ancak, Photoshop’unuz yoksa ve gelecekte kullanmayı planlamıyorsanız, dosyayı aşağıdaki Photopea gibi üçüncü taraf bir hizmet aracılığıyla dönüştürebilirsiniz.

Photopea aracılığıyla dönüştürme

PS yüklü değilse, bir PSD dosyasını bir görüntü formatına dönüştürmenin en kolay yolu Photopea’dır:

  1. Photopea’yı ziyaret edin.
  2. Dosya -> Aç’a giderek PSD dosyasını içe aktarın.
  3. Dosya -> Farklı Dışa Aktar’a gidin ve PNG, JPG, PDF, SVG, GIF ve hatta WebP (diğer birkaçının yanı sıra) olarak kaydedin.

PSD dosyasını normal görüntüye dönüştürdüğünüzde, dosyadaki tüm katmanlar ve her şey senkronize olacak ve tek katman haline gelecektir. PSD dosyasını dönüştürürseniz, onu PSD’ye geri yüklemenin bir yolu yoktur, bu nedenle her zaman orijinal formata sahip olmak için yedekleri sakladığınızdan emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Basit anlamda PSD dosyası nedir?

PSD (Photoshop Belgesi) dosyası Photoshop aracılığıyla oluşturulur ve genellikle içinde görüntüler, çizimler, diyagramlar, çoklu katmanlar, renklendirmeler vb. gibi çeşitli şeyler içerir. Bir PSD dosyasını dışa aktardığınızda, kolayca JPG, JPEG, PNG, GIF, WebP ve diğer görüntü formatlarına dönüştürebilirsiniz.

PSD dosyalarını kim oluşturdu?

Adobe Photoshop’un piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren PSD dosyaları programın varsayılan formatıydı ve bugüne kadar da öyle olmaya devam etti. PSD’ler bugüne kadar Adobe tarafından oluşturuldu ve geliştirildi.

PSD Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır
PSD dosyalarını kim oluşturdu?

PSB dosyaları nedir?

PSD dosyası maksimum 30.000 piksel uzunluğa sahip olabilir ve ayrıca 2 GB ile sınırlıdır. Photoshop kullanıyorsanız, bazı dosyaların “Photoshop Big “den gelen ve maksimum uzunluğu 300.000 piksele ve maksimum boyutu 4 Exabyte’a kadar genişleten .PSB formatında geldiğini fark edeceksiniz, ki bu herkes için yeterlidir.

PSD dosyası yalnızca Adobe Photoshop ile mi açılır?

PSD dosyaları yalnızca Adobe Photoshop ile mükemmel bir şekilde çalışsa da, PSD’leri görüntülemek ve hatta düzenlemek için PSD’lerle uyumlu olan birkaç başka dosya daha vardır. Ancak, maksimum sonuç ve tam uyumluluk istiyorsanız, üçüncü taraf bir araç yerine Adobe Photoshop kullanmanız gerekir.

PSD Hangi dosyalar benzer?

Dışarıdaki insanların büyük bir yüzdesinin kafasını karıştıran belirli dosya formatları vardır. Bunlardan bazıları PSD olmayan ve farklı amaçlara hizmet etmek için var olan WPS, XSD, PSF ve PPS’dir. İçe aktarmanız durumunda dosya formatını her kontrol ettiğinizde ve programda size bir hata verir.

PSD dosyasını PDF’ye nasıl dönüştürülür?

Bir PSD dosyasını PDF’ye kaydetmek veya dönüştürmek için Adobe Photoshop’u açın ve üst menüden Dosya -> Farklı Kaydet -> Bilgisayarınıza Kaydet’e gidin ve Photoshop PDF formatını (*.PDF;*.PDP) seçin.

PSD dosyasını JPG / PNG’ye nasıl dönüştürülür?

Bir PSD dosyasını JPG, PNG veya GIF’e kaydetmek veya dönüştürmek için Adobe Photoshop’u açın ve üst menüden Dosya -> Dışa Aktar -> Farklı Dışa Aktar’a gidin ve görüntünün sahip olmasını istediğiniz formatı ve kaliteyi seçin.

PSD şablonları nedir?

PSD şablonları .PSD formatında indirebileceğiniz ve istediğiniz şekilde biçimlendirebileceğiniz önceden tasarlanmış şablonlardır. Web siteleri, sosyal medya, kartvizitler, broşürler, logolar, kapaklar, e-kitaplar, tasarımlar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her türden ücretsiz veya ücretli profesyonel şablonlar sağlayan birçok tanınmış özellik sunar.

PSD dosyasını nasıl oluşturulur?

Sıfırdan PSD dosyası oluşturmak için Photoshop’u açın, bir görüntü, tasarım veya istediğiniz başka bir şeyi oluşturun, ardından üst menüden Dosya -> Farklı kaydet -> Bu bilgisayara kaydet’e gidin ve PSD formatını seçin.

Ayrıca okuyun: Android için en iyi çizim uygulamaları