Dünya genelinde oyun konsolu alanında en yüksek kullanım oranına sahip ürün olan PlayStation’ın. En yeni versiyonu PlayStation 4’te. Kullanıcıların en sık yaşadığı problemlerden biri de hiç şüphesiz fabrika çıkışı görüntü sorunlarıdır. Öyle ki, 1080i görüntü çıkış desteği ile default mod’da tüketicilere sunulan PlayStation 3’ün. Ardından daha yüksek bir çözünürlük modu olan 1080p çözünürlükte kutusundan çıkan PlayStation 4’ü satın alan kullanıcılar. Sıklıkla görüntü alamama sorunuyla karşılaştıklarını iletiyorlar. Kutu içerisinden çok yüksek bir çözünürlükte çıkan PlayStation 4’ün bu durumu. Birçok televizyonun görüntüyü işleyememesine ve kullanıcıların siyah ekran ile karşılaşmalarına sebep oluyor. Bizler de yoğun şekilde iletilen tüketici sorularının ardından bu yazımızda ‘PlayStation 4’te video çıkış çözünürlüğü sorunları nasıl giderilir? konusunu sizler için derledik.

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Playstation 4

PlayStation 4 Görüntü Sorunu ve Çözümü 1

PlayStation4’te kutu açılışında karşılaşılan görüntü sorunlarını giderecek yöntemleri adım adım listelemek gerekirse:

PlayStation 4 Görüntü Sorunu ve Çözümü 2

  • PlayStation’ın HDMI portunda veya HDMI kablomuzda problem bulunuyor olabilir. 1080P yerine daha düşük çözünürlük seçtiğimizde görüntü geliyorken, 1080p’de görüntü kararıyorsa öncelikle farklı bir HDMI kablo ile test etmememiz gerekli. Ancak sorun devam ederse panel değişikliği de faydalı olacaktır.
  • PlayStation 4’nüzün güç kablosunu fişe takın ve ürünü stand by konumuna alın. (Bu esnada bildirim led’i kırmızı yanacaktır.)

PlayStation 4 Görüntü Sorunu ve Çözümü 3

  • PlayStation 4 bu konumunda iken, açma-kapama tuşuna 6-saniye basılı tutun ve “bip” sesinin gelmesinin ardından tuşa basmayı bırakın ve konsol açılsın. Işık, yeşile döndükten sonra açma-kapama tuşuna 1 kere daha basarak ürünü kapalı moda alın. Sonrasında ürün açılacaktır ve görüntü 576p üzerinden aktarılacaktır. Bu durum, varsayılan çözünürlüğü en dip moda alacağından. Panelimizde çözünürlükten kaynaklı bir sorun var ise ortadan kalkacak ve görüntü büyük puntolarla ekrana gelecektir. Bu durumda kullandığımız display’in (ekranın) özellikleri paralelinde en yüksek çözünürlüğe alarak konsolumuzu kullanmaya devam ediniz.
  • Tüm bunlara rağmen görüntü gelmediyse, HDMI kablosu ve portların uçları tozlanmış veya nemlenmiş olabilir. Bu durumda önce display’imize (ekran) bağlanan portu, daha sonra da kabloyu değiştirerek tekrar denememiz faydalı olacaktır.
  • Bütün adımları uygulamamıza rağmen yine de görüntü alamadıysak. PlayStation 4 ile panelimizin görüntü işlemcisi arasında mevcut bir uyumsuzluk. Bu duruma sebep oluyor olur. Bu durumda farklı bir ekran ile görüntü almayı denememiz faydalı olur.
  • Farklı panel denemesi de sorunumuzu gidermedi ise.  PlayStation 4’ümüzde fabrikasyon bir arıza olabilir. Bu durumda yapılan en mantıklı işlem. Ürünü satın aldığımız bayiye götürerek geri bildirimde bulunmak olur.