PC ve Quest 2 Ücretsiz VR Oyunları için yapmanız gerekenleri aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

Quest 2 VR başlığı, kullanıcıların oyun bilgisayarı olmadan oynayabilecekleri birçok VR oyununa ev sahipliği yapıyor. Ancak kullanıcılar bu oyunları Quest mağazasından satın almak zorunda kalacak ve başka bir platformda oynayamayacak. Neyse ki Quest 2, kullanıcıların resmi mağazadan, App Lab’den veya yandan yükleme yoluyla talep edebilecekleri birçok ücretsiz VR oyununa sahip.

Ne yazık ki, Quest mağazasındaki tek ücretsiz oyunlar kısa demolarla sınırlıdır. Bunun yerine, kullanıcıların alternatif yollarla elde edebileceği VR oyunlarına odaklanacağız. Meta Quest 2, değiştirilmiş bir android işletim sistemi kullandığından, APK dosyaları aracılığıyla uygulamaları ve oyunları yandan yüklemek mümkündür.

Yandan yükleme, üçüncü taraf bir kaynaktan APK biçiminde bir uygulama paketi yüklemeyi ifade eder. Ancak, aşağıdaki adımları izleyerek kolayca yapılabilecek bir geliştirici hesabına sahip olmanız gerekir.

Quest 2’de Geliştirici Modu Etkinleştirme

Bilgisayarınızdaki Geliştirici panosuna gidin ve Oculus hesabınızda oturum açın.

Kendinizi kaydetmek için bir ‘Kuruluş’ oluşturun.

Hizmet şartlarını kabul edin ve bir kredi kartı veya telefon numarası kullanarak kendinizi doğrulayın.

Oculus Quest uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin.

Kulaklığınızın açık ve uygulamaya bağlı olduğundan emin olun.

‘Cihazlar’ seçeneğine tıklayın, ‘Geliştirici Modu’nu seçin ve açın.

Ayarlar menüsünde geliştirici modu seçeneğini görmek için Quest 2’nizi yeniden başlatın.

PC ve Quest 2 Ücretsiz VR Oyunları Platformu

PC ve Quest 2 Ücretsiz VR Oyunları

SideQuest , Meta Quest 2 için VR oyunları için üçüncü taraf bir uygulama mağazasıdır. Burada, AppLab’a erişebilir ve Quest 2 için ücretsiz VR oyunları ve uygulamaları yükleyebilirsiniz. SideQuest ayrıca geliştiricilerin uygulamalarını ve oyunlarını basit gereksinimler.

Kullanıcıların App Lab’den VR oyunları indirmek için bir geliştirici hesabına ihtiyacı yoktur. Uygulama Laboratuvarı dışında Sidequest, devasa bir VR oyunları, modları, uygulamaları ve daha fazlasını içeren geniş bir kataloga sahiptir. Pavlov, Gorilla Tag, BMBF (Beat Saber modu), QuestCraft ve daha fazlası gibi birçok popüler VR oyununa sahiptir. Ancak, bu oyunları yandan yüklemek için bir geliştirici hesabına ihtiyacınız olacak.

Sidequest’i PC’nize veya akıllı telefonunuza indirebilir ve kulaklığınıza bağlayabilirsiniz. Ayrıca, doğrudan Quest 2’nize indirebileceğiniz bir SideQuest uygulaması da bulunmaktadır. Ancak, kurulum oldukça karmaşıktır, bu nedenle nasıl yapılacağına ilişkin kılavuzumuzu okumak isteyebilirsiniz.

FFAIO

PC ve Quest 2 Ücretsiz VR Oyunları Nasıl indirilir

Platform : Windows, Mac, Linux, Android.

FFAIO, Quest kitaplığından çoğu VR oyununu başlığınıza yükleyebilen bir yandan yükleyici uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken Reddit’te bulabileceğiniz indirme paketini kurmak.

Uygulama, SideQuest ile aynı şekilde çalışır ve PC’nize bağlı olduğunuz sürece VR oyunlarını doğrudan başlığınıza yükler. İndirme paketi ayrıca ücretsiz PC VR oyunlarını indirebileceğiniz bir tarayıcı içerir.

VRP

Platform : Windows, Mac, Linux.

VRP, PC ve Quest 2 için VR oyunlarını indirmek için başka bir platformdur. Bu, VR oyunlarını indirebileceğiniz sunucularına erişmenizi sağlayan bir Rclone tarayıcısıdır. Ayrıca bazı homebrew VR oyunlarına ve Quest 2 oyunlarının eski sürümlerine de sahipler.

Ancak, Quest 2 için yerleşik bir yükleyiciye sahip değildir. Bu nedenle, başlığınıza VR oyunları yüklemek için oyunu manuel olarak indirmeniz ve bir yandan yükleyici kullanarak yüklemeniz gerekir. İndirme paketi ile gelen Rookie’s Sideloader’ı kullanabilirsiniz.

PC ve Quest 2 ücretsiz VR oyunları makalemiz umarım yararlı olmuştur.