Bu yılın başlarında Microsoft, Chromium üzerine kurulu yeni bir Edge sürümü piyasaya sürdü. Google Chrome ve diğer tarayıcıların kullandığı platformla aynı. Edge, internet kullanıcıları arasında hızla popülerlik kazandı ve şimdi Microsoft, yeni bir performans modu ile anlaşmayı güçendirmek istiyor. Uzmanlar, Chrome’un bilgisayar kaynaklarını bu kadar çok kullanmasından bıkmış kullanıcılar için cazip olabileceğini söylüyor.

chrome kullanicilari neden microsoft edgei denemelidir 1

Kaynak Kullanımı

Tarayıcınız internete açılan pencerenizdir ve bu nedenle, uygulama açıkken muhtemelen çok fazla zaman harcayacaksınız. Performans modu ile Microsoft, son birkaç yılda tarayıcı kullanıcılarını rahatsız eden en büyük sorunlardan birine odaklanıyor: kaynak kullanımı.

Tarayıcınız açıkken çok fazla zaman harcadığınız için, sisteminizin kullanabileceği kaynakların önemli bir kısmını alması beklenir.

Ancak, bir tarayıcının kapladığı kaynak miktarı, özellikle kullanıcılar çoklu görev yapmaya başladığında bir sorun haline gelebilir.

Web’de gezinirken en önemli kaynaklardan biri bellektir (RAM). Bir tarayıcı çok fazla RAM alırsa, tüm PC’nizi tıkayabilir ve diğer uygulamaların da yüklenmesine veya performans göstermesine neden olabilir. Bilgisayarınızı yavaşlatmayan, mükemmel performans gösteren bir tarayıcı bulmak, eskiden daha çok sorun teşkil ediyordu. Ancak daha sonra Google, Chrome’u yayınladı.

Chrome, en iyi performans gösteren tarayıcılardan biriyken, özellikle de ne kadar az RAM kullandığıyla bilinse de, son birkaç yılda şişirildi. Chrome’u yeni Chromium tabanlı Edge ile karşılaştıran son testler, kullanılan 665 megabayt (MB) RAM Edge’e kıyasla Chrome’un altı sayfa yüklerken 1,4 gigabayt (GB) RAM kullandığını gösterdi. Chrome’un yaptığı kaynakların yarısından daha azını kullanan Edge, özellikle sistemlerinde daha az RAM bulunanlar veya daha yavaş RAM kullanan kullanıcılar için büyük bir farktır.

chrome kullanicilari neden microsoft edgei denemelidir 2

Performans modunun bir yolu, Edge’in sistem kaynaklarını nasıl ele aldığını daha fazla ince ayar yapmak, Uyku Sekmeleri olarak adlandırdığı şeyden geçiyor. Temel olarak, bir sekme beş dakika kullanılmadığında donacaktır. Bu, sekmeyi güncel tutmak için kullanılan bellek gibi sistem kaynaklarını serbest bırakır. Sekmeyi tekrar açtığınızda, çözülür ve herhangi bir sorun yaşamadan işinize devam etmenize olanak tanır.

Bu, Edge’in kullandığı bellek miktarını daha da azaltmaya yardımcı olabilir ve bununla Chrome’un mevcut kaynak kullanımı arasındaki boşluğu daha da artırabilir.