Fidye yazılımı saldırılarının sayısı endişe verici bir oranda artmaktadır. Wannacry fidye yazılımının bu yıl Mayıs ayında 150 ülkede 200.000 ila 300.000 bilgisayarı vuran tahmini maliyetinin 5 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu saldırılar inanılmaz miktarda hasar vermekte.

Fidye yazılımı saldırılarından kaynaklanan hasarlar, sistem temizlenirken ve güvenlik altına alınırken veri hırsızlığı, bozuk dosyalar ve uzun süreli kapalı kalma süresi şeklinde olabilir. Ancak hasar, azaltılmış tüketici güveni gibi finansal açıdan kolayca ölçülemeyen maliyetleri de kapsayabilir. Herkes risk altında.

Söylemeye gerek yok, Wannacry gibi fidye yazılımı saldırısının daha küçük, çok iyi kaynaklanmayan işletmeler için verdiği zarar felaket olabilir. Bu nedenle, tüm bilgisayar sistemlerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesi gerektiği kesinlikle önemlidir. Paragon Yedekleme ve Kurtarma yedekleme ihtiyaçları için sadece çözüm olarak tasarlanmıştır.

Bu araç devrim niteliğinde değil, bu ücretsiz sürüm için şaşırtıcı değil. Ancak dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedeklemek iyi bir iş çıkarır. İndirildikten sonra, bir sihirbaz sizden yedeklemek istediğiniz sürücüyü veya dosyaları seçmenizi ister. Dosyalarınızı yerel bir hedefe, ağdaki başka bir bilgisayara veya harici bir depolama cihazına kaydetme seçeneğiniz olacaktır.

Paragon Backup & Recovery 16 Free ile büyük bir sürükleme, dosyalarınızı buluta yedekleyememesidir. Ayrıca, yedekleme dosyalarınıza parola atama seçenekleri sunan ve kullanıcıların CD, DVD ve Blu-ray disk için yazma seçenekleri ayarlamalarına olanak tanıyan 2014 sürümünde bir sürüm düşürme gibi görünüyor.

Bununla birlikte, araç, oturum açtığınızda veya bilgisayarınızı başlattığınızda yedeklemenizin neredeyse otomatik pilotta çalışmasını sağlayan kullanışlı bir zamanlayıcı ile birlikte gelir. Ayrıca yedekleme sırasını her hafta, iki haftada bir veya ayda bir çalışacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Diğer bir hoş geldiniz özelliği, dosyaları aynı ağdaki başka bir konumdan bilgisayarınıza taşımanızı sağlayan Dosya Aktarım Modülü’dür.

Belki de sizi aracın ticari sürümüne sürükleyecek özelliklerden biri de diferansiyel yedeklemesidir. Bu özelliği ücretsiz sürümle bulamazsınız. Bu işlev sayesinde, daha önce yedeklediğiniz dosyaları yedeklemeniz gerekmez. İdeal olarak, yalnızca yeni ve son yedeklemeden bu yana güncellenen dosyalar yedeklenmelidir. Aksi takdirde, her yedekleme yaptığınızda yedekleme daha uzun sürer.

Dosyalarınızı geri yüklemek için tek ihtiyacınız olan eski sürücünüzü veya dosya klasörlerinizi yedek dosyanızla yeniden yüklemektir. Herhangi bir nedenle bunlara erişemiyorsanız, araç bilgisayarınızı önyüklemek ve eski dosyalarınızı geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir kurtarma diski oluşturur.

Yedekleme veya kurtarma sırasında ihtiyaç duyduğunuz bazı özellikler kilitliyse, ürünü her zaman “tam gaz deneyimi” için satın alabilirsiniz. Ücretli sürümün fiyatı 39,95 dolar ve kalıcı bir lisansla geliyor. Ücretsiz sürümü indirebilir veya Paragon’un resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.

Paragon Backup & Recovery 16’nın yerini Backup & Recovery Advanced aldı. Bu Paragon daha iyi bir yedekleme programı ve bir sürü yeni özellik ile bir öncekinden daha iyi bir fiyata geliyor. Ayrıca resmi web sitesinden indirip PC’nizde test edebileceğiniz ücretsiz bir sürümü var.