Mac’te WiFi parolası nasıl bulunur, aşağıda ki adımları tek tek uygulayabilirsiniz.

Yeni bir cihazı ilk kez kuruyor olun yada birini sıfırlıyor olun, Wifi şifrenizi bilmeniz gerekiyor. Konukların evinize girdikten sonra sorduğu ilk şey budur.

Çoğu yönlendiricinin WiFi şifresini sıfırlamak için özel bir prosedürü olmasına rağmen, bu işlem tekniktir ve çoğu kişi için gerçekleştirilmesi zordur. Ancak, tüm umutlar kaybolmaz! Ağı daha önce bir Macbook‘ta kullandıysanız, WiFi parolasını Mac cihazınızda Anahtar Zinciri içinde bulabilirsiniz.

Mac’te WiFi şifre bulma?

MacBooks‘taki Anahtar Zinciri Erişimi uygulaması kişisel verilerinizi ve parolalarınızı depolar. Biri buna macOS şifre yöneticisi de der. Bir web sitesinde, e-posta hesabında, ağda veya herhangi bir parola korumalı öğede oturum açarken parolanızı her kaydettiğinizde, parolayı Anahtar Zincirinde görüntüleyebilirsiniz. Mac‘inizde WiFi şifresini nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Anahtar Zinciri Erişimini Açın

Spotlight‘a gidin (Komut-Boşluk çubuğuna basın), “Keychain” yazın ve Enter tuşuna basın.

Mac'te WiFi Parolası Nasıl Bulunur?

WiFi ağ adınızı bulun ve açın.

Üstteki arama çubuğuna WiFi ağınızın adını yazın ve üzerine çift tıklayın.

Mac'te WiFi Parolası Nasıl Bulunur ve iPhone'unuzda Paylaşılır

Şifreyi Göster’e tıklayın

Mac'te WiFi şifresi nasıl bulunur

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve Enter’a basın

Mac’inizde oturum açmak için kullandığınız kimlik bilgilerini kullanın.

Mac'ten iPhone'a WiFi şifresi nasıl paylaşılır

Artık Mac’inizde WiFi parolasını göreceksiniz

“Şifreyi Göster” seçeneğinin hemen yanında olacaktır. Buradan şifrenizi de değiştirebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen adımların çalışması için WiFi ağına daha önce en az bir kez Macbook üzerinden erişilmiş olması gerektiğini unutmayın.

Mac’ten iPhone’a WiFi şifresi paylaşımı

Nihai hedefiniz Mac‘inizdeki WiFi parolasını diğer macOS, iOS ve iPadOS aygıtlarıyla paylaşmaksa WiFi parolasını bilmenize gerek yoktur.  İphone Mac’e Bağlanmıyor mu?Apple, kullanıcıların WiFi parolasını Mac’ten iPhone‘a veya diğer Apple aygıtlarına parolayı bilmeden paylaşabilecekleri bir yol sunar.

WiFi ağında oturum açtığınızdan ve diğer kişinin Apple Kimliğinin Kişiler uygulamanızda olduğundan emin olun. Şimdi, WiFi şifresini paylaşmak istediğiniz cihazı Mac’inize yaklaştırın ve üzerindeki WiFi ağını seçin. Mac’inizde WiFi şifresini paylaşmanızı isteyen bir bildirim görünecektir. Paylaş’a tıklayın.

Mac’ten iPhone’a wifi şifresini paylaşmak istiyorsanız bu basit yöntemi kullanabilirsiniz.

Mac’te WiFi parolası nasıl bulunur, makalemiz umarım yararlı olmuştur.