Mac’te alt tuşu nerede? aşağıdaki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda bir Windows PC’den Mac’e geçiş yaptıysanız, heyecan verici bir yolculuğa başladınız. Birçok şeyin size yabancı gelmesi muhtemeldir. Ama merak etmeyin; onlara alışacaksın. Alışılmadık hissettirecek şeylerden biri de klavyedir. Düzeni bir Mac’te farklıdır ve tuşlar farklı şeyler yapar. Bunun bir örneği Alt tuşudur. Mac’te alt tuşu nerede? Hadi bulalım.

Ekran goruntusu 2023 05 22 091743
Mac’te alt tuşu nerede

Alt veya Option, hangisi?

Mac’te Alt tuşu var mı? Evet öyle. Bununla birlikte, her zaman Alt olarak adlandırılmadı ve bazı insanlar onu orijinal olarak bilinen adıyla hala çağırıyor – Option. Görüyorsunuz, erken. Klavyede hiç Alt tuşu yoktu. ⌥ sembollü bir anahtarları vardı ve bu seçenek olarak biliniyordu. Daha sonra, Windows baskın işletim sistemi olduğunda ve Mac kullanıcıları genellikle Apple dışı klavyeleri kullandığında, Apple “Alt” etiketini kullanmaya başladı. Ve o zamandan beri Apple klavyelerinde Alt ve Option, Alt ve ⌥ ya da Option ve ⌥ kullanıldı.

Mac klavyesindeki Alt tuşu nerede?

Mac'te Alt Tuşunu nasıl bulurum
Mac’te alt tuşu nerede bulunuyor

Mac’te aslında iki Alt tuşu vardır. Yukarıda söylediğimiz gibi, Alt olarak etiketlenmemiş olabilirler, ancak Mac‘te Alt tuşunun işini görürler. Komut tuşlarının yanında boşluk çubuğunun her iki tarafında bulunurlar. Biri boşluk çubuğunun sol tarafındaki Komut tuşunun solunda, diğeri ise boşluk çubuğunun sağ tarafındaki Komut tuşunun sağındadır.

Mac’te neden iki Alt tuşu var?

İki Alt tuşunun olmasının nedeni, Alt tuşunun birçok tuş kombinasyonu için kullanılması ve bazen soldakini, diğer durumlarda sağdakini kullanmak daha kolay olmasıdır. Ek olarak, sol kullanan ve sağ kullanan kişilerin klavye kombinasyonlarını nasıl kullandıkları konusunda farklı tercihleri ​​vardır ve bu nedenle iki Alt tuşuna sahip olmak herkes için uygundur.

Ekran goruntusu 2023 05 22 092539
Mac’te alt tuşu nerede sorusu

Alt tuşu Mac’te ne yapar?

Yakın zamanda Windows’tan geçiş yaptıysanız, yeniden başlatmak, uygulamalar arasında geçiş yapmak veya bir pencerenin üstüne veya altına gitmek için Alt tuşunu bir kombinasyonun parçası olarak kullanma alışkanlığınız olacaktır. Mac’te Command tuşu bu işlevlerin çoğunu yerine getirirken Alt tuşu biraz farklı şekilde kullanılır. Örneğin, PC’de olduğu gibi Alt+yukarı ok bir pencerenin üstüne gitmek yerine, Mac’te yukarı oku tek başına kullanmaktan biraz daha büyük bir adım yukarı hareket eder. Bir metin belgesinde Alt + ileri ok tuşlarına basarsanız, imleci geçerli kelimenin sonuna götürür. Mac’teki Alt tuşu, klavyede Shift kullanılarak erişilemeyen karakterlere erişmek için de kullanılır. Örneğin, ˚ sembolü Alt + K ve € sembolü Alt + 2’dir. Özetlersek, bir klavye kısayoluna Alt tuşu eklenmesi genellikle komutun bir varyasyonunu yürütür.

Mac’te Ctrl-Alt-Delete ne olacak?

Alt tuşunun belki de en sık kullanım şekli, Ctrl-Alt-Delete’dir – başka hiçbir şeyin işe yaramadığı ve bir bilgisayarı yeniden başlatmanız veya hızlı bir şekilde oturumu kapatmanız gerektiğinde son çare. Mac’te eşdeğeri yok. Oturumu kapatmak için klavye kısayolu Cmd + Shift + Q’dur. Ancak yeniden başlatmanız gerekiyorsa ve Yeniden Başlat’ı seçmek için Apple menüsünü tıklayamıyorsanız, kapanmaya zorlamanız gerekir.

Mac’teki Alt tuşuna Option da denir ve Command tuşunun yanında bulunur. Boşluk çubuğunun her iki tarafında birer tane olmak üzere iki tane var. Ancak, Mac’teki Alt, Windows PC’deki Alt ile aynı şeyi yapmaz. Gördüğümüz gibi, kısayollar için klavye kombinasyonlarında kullanılmasıyla benzer bir işleve sahiptir.

Mac’te alt tuşu nerede? makalemiz umarım yararlı olmuştur.

Öneri makaleler: