Donanım standardizasyonu, masaüstü bilgisayarların en güçlü yanlarından biridir. Parçaları karıştırabilir ve yanlış donanım kullanılması nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu hususta tüm anakartlar aynı fiziksel boyutta değildir. Farklı PC türleri için farklı tipte anakartlar mevcuttur.

Farklı Standartlar

Diğer PC bileşenleri gibi, anakartlar da ATX, MicroATX ve Mini-ITX gibi standart form faktörlerine sahiptir. Yerel PC mağazanızdaki veya çevrimiçi ev bilgisayarları için neredeyse her anakart bu tiplerden olacaktır.

Standartlaştırma, anakartınızla çalışan bir işlemci, RAM, güç kaynağı ve depolama birimini kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca masaüstü PC kasaları için seçenekler açar. Çok sayıda kasa, anakart boyutlarının üçünü de destekler. Montaj noktaları uygun noktalara delinir ve arka portlar ve bunları kapsayan eşlik eden I / O kalkanı için uygun alan bulunur.

PC Anakartları: Temel Bilgiler

howtoanakart 1

Intel, ATX form faktörünü yarattı ve ilk olarak 1995’te tanıttı. Yaklaşık 25 yıldır ATX tasarımı, ev ve ofis bilgisayarları için baskın form faktörü olmuştur.

Baktığımız üç anakart boyutundan en büyüğü olan ATX, 12 inç x 9.6 inç boyutlarında. Spesifikasyon, tüm ATX anakartların bu boyutta olmasını gerektirir. Ayrıca bağlantı noktalarının, G / Ç panelinin, güç konektörlerinin ve diğer tüm çeşitli bağlantı arabirimlerinin konumlarını belirtir.

Tüm bu özellikler herhangi bir anakart için çok önemlidir. Montaj noktaları, elektrik kısa devrelerini önlemek için anakartı kasanın metal yüzeyinden uzak tutar. G / Ç paneli ve beraberindeki kalkan ekran, ses ve USB için bilgisayarınızın arka bağlantı noktalarına erişmenizi sağlar. Ardından, sistem üreticilerine yardım etmek için güç konektörlerine ve öngörülebilir yerlerde olması gereken diğer tüm arabirim noktalarına sahiptir..

Ancak, herkes ATX boyutlu bir anakart istemiyor – özellikle de hedef daha kompakt bir şey yapmaksa. Sadece 9.6 inç x 9.6 inç ölçen MicroATX kartlarını girin. Daha büyük ATX anakartlar gibi, standart çeşitli kritik noktaların ne olması gerektiğini belirler.

Son olarak, 2001 yılında Via Technologies tarafından geliştirilen Mini-ITX, en küçüğüdür ve sadece 6.7 inç x 6.7 inç boyutlarındadır.

ATX anakartlar en fazla genişletilebilirliğe sahiptir. Grafik, ses ve ağ kartları gibi şeyler için genellikle altı (veya daha az) PCIe yuvası vardır. Bununla birlikte, yedi PCIe yuvası olan Genişletilmiş ATX (veya EATX) panoları vardır, ancak bunlar meraklılara ve sunuculara yöneliktir ve bu makalenin kapsamı dışındadır.

MicroATX dört adede kadar PCIe yuvasına sahipken, Mini-ITX’in grafik kartı için sadece bir tane olabilir.

RAM de Mini-ITX ile sınırlıdır. ATX veya MicroATX kartlarında dört yerine sadece iki yuva için yer vardır. Bu, Mini-ITX kartlarının sağlıklı bir RAM miktarına sahip olamayacağı anlamına gelmez. Örneğin, 32 GB RAM istiyorsanız, üzerine iki adet 16 GB modül koyarken, diğer iki anakart 8 GB modüllerle doldurursunuz.

Anakartlar: Kullanım Şekilleri

howtoanakart 2

Bu anakart türlerinin üçü de, bir oyun teçhizatı, genel eğlence sistemi veya Office 365 dinamo dahil olmak üzere hemen hemen her tür ev bilgisayarı için çalışır.

Ancak her form faktörü bazı özelleştirmelerle birlikte gelir.

Oyun

İlk kez bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız, o zaman en iyi seçiminiz ATX kartıdır ve MicroATX ikinci sıradadır. Bir ATX ile elde ettiğiniz daha fazla alan onu daha bağışlayıcı hale getirir ve tüm çeşitli bileşenleri nispeten kolaylıkla yerine yerleştirebilirsiniz.

ATX harika olsa da, bir acemi iseniz ve biraz daha kompakt bir şey istiyorsanız, bir MicroATX’ten uzak durmanız için bir neden yoktur. Her şeyi bir araya getirmek biraz daha sıkı, ama yine de yapılabilir. Bir MicroATX ile gitmeye karar verirseniz, kasa boyutuna dikkat edin. Daha küçük bir şey oluşturmak istiyorsanız ATX’i de kabul eden bir vaka istemezsiniz. Ayrıca, bazı MicroATX kasaları ATX dostu orta kulelerden biraz daha geniştir, bu nedenle kasa boyutlarına dikkatlice bakın.

Mini-ITX oyun oynamak için üçünün “en zoru” çünkü kasanın içinde çok az yer var. Mini-ITX kartlı sağlam bir oyun bilgisayarı oluşturabilirsiniz, ancak grafik kartı, hava akışı ve soğutma için baş boşluğunu dikkatlice düşünmelisiniz. Özel bir Mini-ITX kasasında, özellikle tam bir ATX kasasıyla karşılaştırıldığında, çok fazla yer yoktur.

Ev Sineması Bilgisayarı (HTPC)

howtoanakart 3

Çoğunlukla, taşan bir oturma odası eğlence merkezine başka bir cihaz eklediğinizde alan, en önemli husustur. Küçük bir durumda tam bir oturma odası bilgisayarı aldığınız için bir Mini-ITX gerçekten parlıyor. Tabii ki, Mini-ITX kartlarıyla çalışan bir ATX kılıfı satın alabilirsiniz. Ancak TV’nizin altındaki bir rafa sığmasını istiyorsanız, daha kompakt bir şeye ihtiyacınız var.

Intel’den NUC olarak adlandırılan daha küçük bir anakarttan bahsetmezsek çok memnun oluruz. Intel, NUC kitlerini küçük ancak yetenekli bilgisayarlar oluşturmanın bir yolu olarak tanıttı. NUC anakartlar tipik olarak dört ila dört inç ölçülür ve kasalar çok sıkı oturur.

Genellikle, NUC’ları anakart, işlemci, ayrık grafikler (sete göre değişir) ve RAM’i içeren bir kitte satın alırsınız. Depolama alanı veya çevre birimleri eklemek size kalmıştır; ancak, mevcut NUC’ler tam boyutlu grafik kartlarını kabul etmez. Bu nedenle, bir NUC yalnızca bir bilgisayarı öncelikle video akışı, ev medya kitaplığı yönetimi veya gündelik oyunlar için istiyorsanız çalışır.

Aile Bilgisayarı

Aile bilgisayarları yetenekli olmalıdır, ancak bunları öncelikle video akışı, e-posta, sosyal ağ ve web oyunları için kullandığınız için şaşırtıcı performans göstermeleri gerekmez. Satışa çıkabileceğinize iyi bir göz atın ve yapının nasıl gittiğini dikte etmesine izin verin. Alan bir sorunsa, MicroATX veya Mini-ITX’e bakın.

Gelecek

howtoanakart 4

Daha önce de belirtildiği gibi, ATX eski bir özelliktir. Teknoloji dünyasında, bu tür bir kalma gücüyle herhangi bir şeyi yerinden çıkarmak zordur (bkz. Windows XP). Intel, 2004 yılında BTX adlı ATX’in yerini almaya çalıştı, ancak tercih edilmedi.

Ancak bilgisayar üreticileri hala ATX alternatiflerini deniyor. Computex 2019’da Asus, Prime Utopia adlı üst düzey bir anakart konseptini gösterdi. Çok güzel ve şimdi sahip olduğumuz her şeyden tamamen farklı görünüyordu. Arkada voltaj regülatör modülleri (VRM’ler) bulunan, daha kolay soğutulabilecekleri ve böylece performansı artıracak iki taraflı bir anakart. Grafik kartı arka tarafta, daha iyi soğutma için özel bir bölmede ve daha fazla kararlılık için dikey olarak monte edilmiş.

Asus, G / Ç bağlantı noktalarını modüler hale getirdi. Bu, ek Ethernet bağlantı noktaları veya bir sürü USB gibi yalnızca ihtiyacınız olan şeyleri girebileceğiniz ve mikrofon ve kulaklık bağlantı noktalarını birlikte atabileceğiniz anlamına gelir. Ekran kartının arkada olması çok fazla yer açtığından ve ısı ile ilgili hususları azalttığından, Ütopya’nın da dört m.2 yuvası var.

Prime Utopia gibi kavramlar harika, ancak yakın gelecekte ATX’ten bir değişiklik görmemiz pek olası değil. ATX ve ilgili standartları, PC tutkunları topluluğuna onlarca yıldır hizmet ediyor. Herkes onlara alışkındır ve bu bilgisayarları oluşturmak, bakımını yapmak ve soğutmak için en iyi uygulamalar iyi kurulmuştur.

Bu anakart türlerinin üçü de herhangi bir işi yapabilme yeteneğine sahiptir. Nihai seçiminiz, sahip olduğunuz alan miktarına, PC oluşturma deneyiminizin seviyesine ve gelecek için genişletilebilirlik isteyip istemediğinize bağlıdır.