Günümüz toplumunda oldukça ilgi taplayan ve en çok tercih edilen telefonlar arasında  yerini koruyan iphone cihazlar gün geçtikçe özelliklerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Bu makalemizde kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen iphone cihazlarda 3D touch özelliğini nasıl devre dışı bırakırız bunu inceleyeceğiz.

Öncelik olarak iphone cihazlarda  touch nedir bunu inceleyelim. İphone xr dışında iphone 6s serisi sonrasındaki modellerde bulunan bu özellik tüm iphone cihazlarında ki özelliklerinde  olduğu gibi kullanıcıların çokta ilgisini çekmiyor gibi duruyor. 3d Touch özelliği iphone 6s’le birlikte hayatımız da yerini aldı. Aslında 3D touch özelligi kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlıyor. Peki nasıl kolaylık sağlıyor diye sorar isek Touch özelligi uygulamaları kısa yoldan kullanmaya ve ana ekranda bir uygulamaya basınç uygulandığında çalışmaya başlıyor.Touch özelliğiyle uyumlu çalışan programlar bizleri ana ekrana yönlendirmeden direk erişimimizi sağlıyor.Bu durum biz kullanıcılar için kolaylık saglasada pek çok kullanıcı iphone 3d touch özelliğini bilmiyor.

Örnek gösterecek olursak Apple’ın kamera uygulamasına 3d touch özelliğini uyguladığımızda kameramızı açmadan direk ön kamerayı açabiliyoruz. Bunlara ek olarak mesajlarımız ve e-postalarımızı açmadan ön izlemelerine erişim sağlayabiliyoruz.3D Touch özelliği kullanıcıların dikkatini çekmese de oldukça kullanışlı ve kolaylık sağlayan bir uygulamadır.

Şimdi hep birlikte ıphone telefonda iphone 3d özelliği nasıl kapatılır inceleyelim.

Telefonumuzda öncelik olarak Ayarlar uygulamasını açalım.

GENEL

Karşımıza gelen menülerden Genel ve Erişilebilirlik seçeneklerine tıklayalım.

e2

Karşımıza gelen pencerede 3D Touch menüsüne tıklayalım.

3 touch

Bizleri karşılayan son penceremizde ise 3D Touch özelliğinin karşısında yer alan anahtar simgesini kapalı hale getirmemiz 3D Touch özelliğini kapatmamız için yeterli olacaktır.

Iphone 3D touch özelliği kolaylıkla devre dışı bırakılabildiği gibi eger istersek iphone 3D Touch özelliğini açık konuma getirmek içinde anahtar simgemizi açık hale getirebiliriz.