zyxel NBG4615 router kurulumu ve kablosuz ayarları nasıl yapılır

Bu günkü makalemizde kullanıcıların genellikle tercih ettikleri zyxel marka modemler arasından zyxel NBG4615 modem router kurulum ve kablosuz ayarlarını nasıl yaparız bunu inceleyeceğiz.

Tüm modemlerin kurulumlarında olduğu gibi öncelik olarak modemle hat kablolarımız arasındaki bağlantıları doğru bir şekilde tamamlayalım.

Bağlantılarımızı sağladıktan sonra Bilgisayarımızdan modem cihazımız arasında kablolu veya kablosuz wifi ağına bağlı olduğuna emin olalım. Eger modem cihazımıza kablolu ya da kablosuz bağlı değilsek bizlere arayüz ekranımızı açmayacaktır. Modeme bağlı olduğumuza emin olduktan sonra bilgisayarımızdan Google chrome üzerinden boş bir internet sayfası açalım.

Sayfamızın üst kısmında yer alan adres çubuğuna rakamlar ile 192.168.1.1 yazarak enter tuşuna basalım.

Karşımıza modemimizin arayüz giriş ekranı gelecektir. Bu ekranda alışık olmadığımız husus ise kullanıcı adı istememesi olacaktır. Sadece şifre isteyen bir alan olacaktır.

1 2

Bu alanda password alanına Küçük harflerle (admin) yazalım (login) giriş butonuna tıklayarak arayüz ekranımıza giriş sağlamış olacağız.

Bizleri karşılayan diğer bir penceremiz ise modem arayüz ekranına giriş yaparken kullandığımız şifreyi değiştirmek için yeni şifre ekranı gelecektir.

arayüz yeni

Bu alanda her iki bölümede arayüz için yeni bir şifre belirleyip apply  ( uygula )butonuna tıklayalım.

Modem kurulumu ayarlarımız için karşımıza açılan pencerede sağ üst kısımda yer alan Expert Mode başlığına tıklayalım.

EXPER MODE

Karşımıza gelen ekranımızda ise Sol kısımda yer alan Configuration ikonuna tıklayalım.

Configuration

Sol tarafta yer alan Network başlığı altında WAN seçeneğine tıklayalım..

İnternet connection başlığı altında Encapsulation kısmı PPP over Ethernet seçeneğini seçelim.

Aynı ekranda yer alan USER NAME alanına internet servis sağlayıcımızın bizlere vermiş olduğu ADSL kullanıcı adımızı doğru bir şekilde yazalım. PASSWORD alanımıza ise internet servis sağlayıcımızın bizlere vermiş olduğu ASDL ŞİFREMİZİ yazalım. Tüm bilgilerimizi tamamladıktan sonra apply (uygula) butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.Modem kurulum işlemlerimiz oldukça kolay bir şekilde tamamlandı.

NOT: Eger hattımıza tanımlı olan adsl kullanıcı adı ve şifremizi bilmiyorsak internet servis sağlayıcımızı arayarak güncel bilgilerimizi kolaylıkla alabiliriz.

Şimdi hep birlikte modem kablosuz ayarlarını kontrol edelim.

kablosu

Kablosuz ayardı veya modem şifresi değiştirmek için Sayfamızın sol tarafında yer alan Wireless LAN kısmından General yazan menüye tıklayalım Network Name kısmına istediğimiz kablosuz ağ adımızı belirleyebiliriz.

Kablosuz ayarlarımızda tamamlandıktan sonra internet bağlantılarımızı aktif kullanıma başlayabiliriz.