iPhone CarPlay nasıl kullanılır? iPhone CarPlay  nedir benzeri bir çok soru son zamanlarda karşımıza çıkmaya başladı. Gelişen teknoloji ile beraber teknolojik alanında  da çeşitli gelişmeler gözlemlendi.

Günümüz de kullanılan İPhone cihazlarımızda çeşitli özellikleri sayesinde yaşamımızı kolaylaştırıyoruz. Bu makalemizde iPhone CarPlay nasıl kullanılır  sorumuzun cevabına ulaşacağız.  Sizlerde bu konuda bir arayış içerisindeyseniz doğru adrestesiniz demektir. İlk olarak CarPlay hakkında kısa bir bilgi edinelim.

CarPlay nedir?

Aslında CarPlay, yola odaklanmanızı sağlayan bir araçtır diyebiliriz. İPhone’ u aracınızda kullanmanın daha güvenli ve akıllı bir yoldur. İPhone cihazınızı CarPlay’ e bağladıktan sonra müzik dinleme, arama yapma, mesaj göndermek ve sokak sokak yol tarifi alma konusunda oldukça başarılı.

Bu durum kullanıcıları için oldukça kolaylık sağlar ancak İOS 13 ve sonrası sürümlerinde geçerlidir. CarPlay Dashbord önünüzdeki yolun daha basit bir görünümünü siz kullanıcılarına sunar.

iPhone CarPlay Nasıl Kullanılır?

Dashboard, ses denetimi, haritayı ve takvim gibi etkinliklerinizi kolay erişimini sağlar. Siri Önerilerinizi tek bir yerden takip etmenize ortam hazırlar.  Tüm bu özelliklere  oldukça kaliteli fakat her araç CarPlay desteklemez. İlk olarak aracınızın CarPlay destekli olup olmadığını araç firmanızdan netleştirin.

CarPlay Ayarlama ve kullanım adımları

1) İlk olarak aracınızı çalıştırın. Hemen ardından Siri’nin açık olup olmadığından emin olun.

2) iPhone cihazınızı aracınıza bağlayın.

3) Aracınızın USB kablosu ile CarPlay kullanımını destekliyorsa kablo ile aracınıza bağlayın.

4) CarPlay veya telefon simgesi içeren bir etiket yer alacaktır. Bu aşamada Apple Lightning – USB kullandığınızdan emin olun.

5) Kullanmış olduğunuz aracınız hem kablolu hem kablosuz olarak CarPlay destekliyor se USB kablosu ile bağlandığınızda bir sonraki bağlantınızda kablosuz olarak bağlanmayı önerecektir.

6) Aracınız sadece kablosuz olarak destekliyorsa direksiyonun üzerinde yer alan sesli komut tuşuna basılı tutun. Müzik sisteminizin Bluetooth ve kablosuz modun da olduğundan emin olun.

7) Bir sonraki adımda İPhone cihazınızda Ayarlar- Wİ-Fİ seçeneklerine gidin ve Wİ-Fİ bağlantınızın açık olup olmadığından emin olun.

8) CarPlay ağına dokunun hemen ardından Otomatik Katıl özelliğini açın.

9) Açılan pencereden Ayarlar – Genel – CarPlay aracınızı seçin. Tüm işlemler bu kadar oldukça basit bir işlem. Daha fazla bilgi almak için   aracınızın kullanma kılavuzuna göz atın.

Bu makalemizde sizler için iPhone CarPlay kullanımı hakkında bilgi edindik. Benzeri sorularınız için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur.