Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da birinin en son ne zaman aktif olduğunu görmek mümkün. Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor sorununu da ortaya çıkarıyor. Bu özellik 2018 yılında tanıtıldı ve uygulamanın kullanıcıları arasında oldukça popüler olduğu kanıtlandı. Ancak fark etmiş olabileceğiniz gibi bazen bir kullanıcının “Etkinlik Durumu” gizlenebilir veya kullanılamayabilir. Bu makale, birinin Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunu göremediğiniz tüm nedenleri inceliyor ve düzeltmek için birkaç öneri sunuyor.

Birisinin Instagram’da En Son Ne Zaman Aktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor

Teknik olarak Instagram’daki “Etkinlik Durumu” seçeneği, herhangi birinin uygulamada en son ne zaman aktif olduğunu size göstermelidir. İster mobil uygulamayı kullanıyor olun, ister PC’nizden Instagram’a erişiyor olun, tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanarak bu bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Başlamak için uygulamadaki Direkt Mesajlarınıza gidin ve kullanıcının profil resminin sağ alt köşesinde, kullanıcının o anda uygulamada aktif olduğunu belirten küçük bir yeşil nokta görüp göremediğinizi kontrol edin.

Aynı zamanda, eğer uygulamada yakın zamanda çevrimiçi oldularsa, en son ne kadar süre önce aktif olduklarını görebilmelisiniz. Ayrıntılar kullanıcı adlarının altında listelenir.

Instagram'da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor
Birisinin Instagram’da Aktif Olduğu Nasıl Anlaşılı

Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor

Aşağıdaki mesajlar, kullanıcının uygulamada en son ne zaman görüldüğüne ilişkin bir fikir verir:

 • X dakika/saat önce aktif
 • Bugün aktif
 • Dün aktif
 • Yazıyor…

Ayrıca bir kullanıcının “Etkinlik Durumu”nu, ilgili Direkt Mesaj dizisini açıp kullanıcı adının altındaki pencerenin üst kısmına baktığınızda da görebilmeniz gerekir.

Neden Birinin Etkinlik Durumunu Göremiyorum?

Instagram’da birinin “Etkinlik Durumu”nu görememenizin pek çok nedeni olabilir. Neyin yanlış gittiğini anlayabilmeniz için tüm senaryolar aşağıda listelenmiştir.

 • 1- Sizi Takip Etmiyorlar

Teoride “Etkinlik Durumu” bir kullanıcının uygulamada en son ne zaman aktif olduğunu bilmenizi sağlarken pratikte değişkenler nedeniyle biraz sınırlısınız. Yeni başlayanlar için, bir kullanıcının durumunu yalnızca sizi takip ettiğinde görebileceksiniz.

Birisi takipçilerinizin bir parçası değilse, bu özelliği etkinleştirmiş olsa bile uygulamayı en son ne zaman ziyaret ettiğini görüntüleyemezsiniz. Sihrin işe yaraması için onları takip etmeniz gerektiğini de unutmayın! Elbette öncelikle sizi takipçisi olarak kabul etmeleri gerekecek.

 • 2- Etkinlik Durumları Açık Değildir

Görüntülediğiniz hesap sizi takip ediyor olsa bile kullanıcı bu özelliği açmamış olabilir. Instagram’ın “Etkinlik Durumu” kolayca devre dışı bırakılabilir, dolayısıyla gizlilik ayarlarını bu bilgilerin görünmesine izin vermeyecek şekilde değiştirmiş olabilirler.

Durum buysa, yapabileceğiniz tek şey daha sonraki bir tarihte tekrar kontrol ederek fikirlerini değiştirip değiştirmediklerini görmektir. Başka bir hipotez ise, bir Instagram hesabı oluşturduktan sonra özelliğin manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğinden, durumlarının kapalı olduğunun farkında olmayabilecekleridir.

 • 3- Etkinlik Durumunuzu Etkinleştirmediniz

“Etkinlik Durumu”nun Instagram’da görünür olması için her iki uçta da etkinleştirilmesi gerekir. Başka bir kullanıcının çevrimiçi hareketlerini görebilmeniz için de özelliği aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Temel olarak, seçeneği etkinleştirmediyseniz ancak diğer kullanıcı etkinleştirmişse, yine de onların durumunu göremezsiniz.

Instagram'da Etkinlik Durumu Gösterme
Instagram’da Etkinlik Durumunuzu Etkinleştirmediniz

Bu, her iki tarafın da bu özelliği aktif hale getirmesi gereken WhatsApp’ın “Son Görülme” seçeneğine benzer şekilde çalışır. Durumlarını kontrol etmeden önce “Etkinlik Durumu”nu etkinleştirdiğinizden emin olun.

Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor ise Aktifleştirmek için aşağıda ki adımları izleyiniz;

Instagram Etkinlik Durumu nasıl etkinleştirilir

Mobil

 • Mobil cihazınızda Instagram uygulamasını açın ve profilinize gidin.
 • Sağ üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun.
 • Görünen açılır menüden Ayarlar’ı seçin.
 • Gizlilik’e dokunun
 • “Etkinlik Durumu” seçeneğini bulun ve ona dokunun.
 • “Etkinlik Durumunu Göster” seçeneğini açın.

Bilgisayar

Bu seçeneği bilgisayarınızdan da etkinleştirebilirsiniz.

 • Tarayıcınızda Instagram’a gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize tıklayın.
 • Ayarları şeç.”
 • Soldaki menüden “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini seçin.
 • Sağdaki “Etkinlik Durumunu Göster” seçeneğini işaretleyin.

 

 • 4- Onlara Hiç Doğrudan Mesaj Göndermediniz

Bir kullanıcının “Etkinlik Durumu”nu görememenizin bir başka nedeni de, onunla henüz özel bir görüşme yapmamış olmanızdır. Her ikiniz de birbirinizi takip ediyor ve seçeneği açık olsa bile, onların Instagram alışkanlıklarını görmeye başlayabilmeniz için yine de onlara Direkt Mesaj bırakmanız gerekir.

“Etkinlik Durumu” yalnızca Direct’te görülebilir. Bunu yalnızca arkadaşınızın profilini kontrol ederek ve profil resmine bakarak göremezsiniz. Direct’e gidin, onlarla yaptığınız sohbeti bulun ve en son ne zaman orada olduklarını öğrenin.

Yanıt alamıyorsanız, gizlilik ayarlarını takip etmedikleri kişilerden gelen mesaj isteklerini görmezden gelecek şekilde ayarlamış olabilirler veya mesajlarınız ana gelen kutusu yerine Direkt Mesajlar’daki İstek klasörüne gönderilmiş olabilir. Bu seçeneklerde değişiklik yapmak “Ayarlar -> Gizlilik -> Mesajlar” seçeneğine giderek yapılır.

 • 5- 25 Konuşma Kuralı

Arkadaşınızla uzun zamandır Instagram üzerinden konuşmadınız mı? O zaman Direct’te “Etkinlik Durumunu” görememenizin nedeni bu olabilir. Instagram, “Etkinlik Durumu” görüntüleme ayrıcalıklarınızı en son sohbet ettiğiniz ilk 25 kullanıcıyla sınırlandırıyor. Arkadaşınızın nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız ona yeni bir mesaj bırakın. Bu özelliği kapatmadıkları veya sizi takip etmeyi bırakmadıkları sürece, onların “Etkinlik Durumunu” görebilmeniz gerekir.

 • 6- Kısıtlandınız

Birisi sizi kısıtlamışsa Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor durumuna girer “Etkinlik Durumu”nu göremezsiniz. Instagram, kullanıcıların izinsiz giren hesapları engellemeye veya takibi bırakmaya gerek kalmadan kısıtlamasına olanak tanır. Böyle bir durumda bildirim almayacaksınız.

Bu, uygulamada birisini görmezden gelmenin daha ihtiyatlı bir yoludur çünkü bu kişiyi Takipçiler listenizden kaldırmayı gerektirmez. Birisi sizi kısıtladığında, onun sohbetleri “Mesaj İstekleri”ne taşınacaktır, böylece onun mesajlarınızı okuyup okumadığını göremezsiniz. Bu aynı zamanda en son ne zaman çevrimiçi olduklarını bilme ayrıcalığınızı da ortadan kaldırır.

 • 7- Engellendiniz

Söz konusu kişinin sizi engellemesi de mümkündür. Garip bir şekilde, birisi sizi gerçekten engellediyse, onun mesajlarını Direct’te görmeye devam edebilirsiniz ancak “Etkinlik Durumunu” görüntüleyemez veya ona daha fazla mesaj gönderemezsiniz. Size mesaj göndermeye çalışırlarsa onları göremezsiniz. Birinin sizi engellediğini anlamak mümkündür; artık onu Arama’da bulamazsınız. Durumun böyle olduğundan kesinlikle emin olmak için başka bir hesap kullanarak bu kişinin hesabını arayın.

Instagram'da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor
Instagram’da Etkinlik Durumu Gösterilmiyor
 • 8- Geçici Bir Aksaklık

Bazen Etkinlik Durumunu görememenizin nedeni geçici bir aksaklık olabilir. Direkt Mesajlar aracılığıyla bunu başkaları için görüntüleyip görüntüleyemeyeceğinizi kontrol edin. Bunu yapamıyorsanız, soruna bir hatanın yol açtığını varsaymak güvenli olabilir. Beklemeyi deneyin veya aşağıda listelenen düzeltmelerden birini uygulayın.

Bir aksaklık aynı zamanda Etkinlik Durumunu da etkileyebilir veya tam tersi olabilir; biri çevrimiçi olmasa bile çevrimiçi olduğunu gösterebilir. Bu bilgiye her zaman ihtiyatla yaklaşın.

Instagram’da etkinlik durumu gösterilmiyor makalemizi sizlerle paylaştık benzer makalemize bağlantıdan ulaşabilirsiniz