Bu yazımızda sizlere Instagram içerik filtreleme yöntemlerini anlatacağız.

Instagram’da görmek istemediğiniz içeriklerle karşılaşmamak ve akışınızı istediğiniz şekilde kullanmak için çeşitli özellikler olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kullanıcı Instagram’da görmek istemediği içeriklerle karşılaşabilmektedir. Bunlar görmekten rahatsız olduğunuz sizi olumsuz etkileyecek birçok şeyi içinde barındırabilir. Ama merak etmeyin Instagram’ın içerik filtreleme yöntemleri ile bunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Instagram İçerik Filtreleme

Instagram, topluluk kurallarını ihlal eden rahatsız edici içerikleri takip edip birçoğunu kaldırır. Ancak, milyonlarca paylaşım içinden hepsini yakalaması mümkün değildir. Bu sebeple, rahatsız edici, saldırgan veya ırkçılık içeren içerikler, yorumlar hatta mesajlarla karşılaşabilirsiniz. Bu rahatsız edici durumlarla karşılamamanız için Instagram size bir çok özellik sunmaktadır.  Sizlere anlatacağımız bu özellikler sayesinde Instagram’ı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hassas İçerik Kontrolü

Instagram’da istenmeyen içeriklerden kurtulma yöntemlerinin başında Hassas İçerik Kontrolü ‘nü gelmektedir. Bu özellik sayesinde gelen önerilerindeki hassas içerikleri filtrelemenizi sağlar. Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal etmedikleri halde birçok kullanıcının rahatsız olabileceği içerikleri filtrelemenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek filtrelemeyi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Instagram Icerik Filtreleme 3 1
Instagram İçerik Filtreleme
 • Öncelikle Instagram uygulamasını açıp, sağ alt köşedeki profil simgesine dokunarak profil sekmesine dokunun.
 • Profil ekranındayken, ekranın sağ üst köşede bulunan üç çizgiye dokunun.
 • Sonrasında gelen menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine gidin.
 • Ayarlar menüsünde “Gördükleriniz” kısmına ardından  “Önerilen İçerik” seçeneğine dokunun.
 • Bu alanda ise “Hassas İçerik” bölümüne dokunun. Açılan menüden “Daha Az” seçeneğini seçin. Böylece, hassas içeriklerin karşınıza çıkma olasılığı azalacaktır.

Hassas içerik kontrolu sayesinde, Instagram’da görmek istemediğiniz olumsuz içeriklerden kurtulabilirsiniz.

 

İçerik Tercihlerini Yönetme

Instagram’da, belirli kelimeler, emojiler veya ifadeler içeren gönderileri gizlemek için kullanılabileceğiniz İçerik Tercihlerini Yönetme özelliği bulunmaktadır. Instagram içerik filtreleme yöntemleri arasında size çok fazla kolaylık sağlayacak bir yöntemlerden biridir. Aşağıdaki adımları kullanarak bu özellikten yaralanabilirsiniz.

 • Öncelikle Instagram uygulamasını açın.
 • Ardından ana ekrandaki önerilen gönderilerden birinin yanındaki üç noktaya dokunun.
 • Gelen menüden “İçerik tercihlerini yönet” seçeneğine dokunun.
 • Ardından “Belirli kelimeler ve ifadeler” seçeneğine dokunun.
 • Açılan metin kutusuna filtrelemek istediğiniz ifadeleri, kelime gruplarını ve emojileri yazın. Tercihlerini yazdıktan sonra  sağ üst köşede yer alan “Bitti” butonuna dokunun.

Instagram’da belirli kelimeler, ifadeler veya emojiler içeren içerikleri bu yöntemle kolayca filtreleyebilir ve görmek istemediğiniz gönderilerden kurtulabilirsiniz.

Instagram Icerik Filtreleme 2
Instagram İçerik Filtreleme Ne İşe Yarar

Yorum ve Mesaj Filtreleme

Instagram’ın algoritması, topluluk kurallarını ihlal eden uygunsuz içeriği kaldırma konusunda oldukça başarılı olsa da, her şeyi yakalaması mümkün olmuyor. Bu nedenle, zaman zaman olumsuz, ırkçı veya saldırgan yorumlar veya mesajlarla karşılaşabilirsiniz.

Instagram’ın yorum ve mesaj filtreleme özelliği, bu tür içeriklerin karşınıza çıkmaması ve daha güvenli bir kullanım yapmanıza yardımcı olabilir. Bu özelliği aktifleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Öncelikle Instagram uygulamasını açıp, sağ alt köşedeki profil simgesine dokunarak profil sekmesine dokunun.
 • Profil ekranındayken, ekranın sağ üst köşede bulunan üç çizgiye dokunun. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne gidin.
 • Ayarlar menüsünde “Başkalarının Sizinle Etkileşimde Bulunma Biçimleri” başlığını bulup bu kısımdan “Gizli Kelimeler” seçeneğine dokunun. Bu alan, size çeşitli filtreleme seçenekleri sunacaktır.
 • “Gizli Kelimeler” bölümünde, “Mesaj İsteklerini Gizle” ,”Yorumları Gizle” ve “Gelişmiş Yorum Filtreleme”  seçeneklerinin yanındaki sürgüleri açın. Bu ayarlar sayesinde, Instagram’ın belirli kriterlere uyan yorumları ve mesajları otomatik olarak filtreler.
 • Belirli kelimeleri, kelime gruplarını veya emojileri içeren yorumları ve mesajları gizlemek için “Özel Kelimeleri ve Kelime Öbeklerini Yönet” menüsüne dokunun. Burada, rahatsız edici bulduğunuz kelimeleri ve ifadeleri listeleyin.
 • Listeye eklediğiniz kelimeler için “Yorumları Gizle” ve “Mesaj İsteklerini Gizle” sürgülerini açın. Bu, belirlediğiniz kelimeleri içeren yorum ve mesajların otomatik olarak gizlenmesini sağlar.
Instagram Icerik Filtreleme 4 1
Instagram İçerik Filtreleme Nasıl Kullanılır

 

Instagram İçerik Filtreleme İçin İlgilenmiyorum Seçeneğini Kullanın

Instagram, ilgi alanlarınıza göre gönderileri önerme konusunda genellikle hatasız ilerler. Ancak bazen öneriler alakasız olabilmektedir. Uygunsuz olmasa da ilginizi çekmeyen içerikler karşınıza çıkabilir. Ama merak etmeyin bunları da filtreleyebilirsiniz. Bu tür durumlarda, Instagram’ın gönderileri daha az göstermesini sağlamak için “İlgilenmiyorum” seçeneğini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca bu özellikten faydalanabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasında akışınızda veya Keşfet sayfanızda görmek istemediğiniz gönderilerden birini seçin.
 • Ardından gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
 • Gelen menüden “İlgilenmiyorum” seçeneğini seçin. Bu işlem, Instagram’ın size benzer gönderileri daha az göstermesini sağlar.

Hesap Önerilerini Yönetme

Bir hesaptan gelen gönderilerin hiç birini görmek istemiyorsanız, “Bu hesapla ilgili gönderileri önerme” seçeneğine dokunarak o hesaptan gelen önerileri engelleyebilirsiniz.
Instagram, reklamları hedeflemek için karmaşık algoritmalar kullanır. Buyüzden bazen ilgi alanlarınıza veya ihtiyaçlarınıza uymayan bazı alakasız reklamlar görebilirsiniz. Ama merak etmeyin, bu tür reklamlarla karşılaşmamak için reklam tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izlerin yeter.

 • Instagram uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunarak “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünü açın.
 • Bu menüden sırasıyla “Reklam Tercihleri” – “Reklam Konuları” – “Hesap Merkezi” adımlarını izleyin.
 • Instagram’ın sizinle alakalı olduğunu düşündüğü reklam konularını görmek için “Konuları Görüntüle ve Yönet” seçeneğine dokunun.
 • Bu listede daha az görmek istediğiniz reklam konusunu seçin ve ardından “Daha Az Gör” seçeneğine dokunun. İlgilenmediğiniz tüm konular için aynı işlemi yapın.

Anlattığımız bu özellikleri kullanarak görmek istemediğiniz içerikleri etkili bir şekilde filtreleyebilirsiniz. Unutmayın Instagram güncellemeleri ile menülerde değişiklik olabilmektedir. Ama tüm bu özellikler Instagram ‘da mevcuttur.

Sonraki makale; instagram destek talebi oluşturma

Konu için resmi site; Instagram’da gördüğünüz hassas içerikler nasıl sınırlandırılır?