Instagram kullanıcıların son dönemde Instagram sahte Şikayet Var mesaj sorunu çözümü konusunda neler yapılması gerektiğini bilgilendirmek için sizler için derledik. Sizler de böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız hem maddi hem manevi zarar görmeden atlatabilmeniz adına yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Instagram Sahte Şikayet Var  Mesaj Sorunu Nedir

Instagram kullanıcıların son dönemlerde karşılaştıklarını en popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri olarak Instagram hesaplarından gönderilen adınıza şikayet var içeriği taşıyan mesajlar olarak ön plana çıkıyor. Tanıdığınız bir arkadaşınızın hesabını çaldırması sonucunda size gönderilen sahte bir mesajda adınıza bir şikayet içeriğinin bulunduğu söyleniyor ve size gönderilen linke tıklayarak kullanıcı bilgilerinizle giriş yapmanızla birlikte şikayeti kaldırmanız gerektiği bildiriliyor.

Sahte olan bu linke tıklayıp bilgileriniz ile giriş yaparsanız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz karşı tarafa aktarılıyor. Şayet sizlerin de hesabınız bu duruma geçtiyse, geri alabilmek için yapmanız gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz.

Instagram Sahte Şikayet Var Mesaj Sorunu
Instagram Sahte Şikayet Var Mesaj Sorunu

Hesap Kurtarma Adımlarını Uygulayın

Instagram hesabınızı kurtarabilmek için Instagram uygulaması üzerinden şifre sıfırlama adımları uygulamanız gerekiyor. Instagram uygulamasına giderek ‘Şifremi Unuttum’ butonuna basarak kurtarma adımlarına başlayabiliriz. Sonraki ekranlarda eğer hesabınızın e-posta adresiniz ve telefon numaranız ile bağlantısı kesilmediyse şifre sıfırlama bilgilerinizi doğrulayarak hesabınızı geri alabilirsiniz.

Yüz Tanıma Selfie Videosu Gönderin

Instagram hesabınızın e-posta adresiniz ve telefon numaranız ile bağı kesildi ise, hesabınızı içerisinde bulunan resimleriniz üzerinden kıyaslayabilecek yüz tanıma videonuz ile kurtarma adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Ekran Resmi 2024 05 31 23.16.44
Instagram Sahte Şikayet Var Mesaj Sorunu

 

Arkadaşlarınızdan Yardım Alarak Hesabınızı Onaylayın

Hesabınızda sizi tanıyabilecek bir fotoğrafınız bulunmuyorsa, hesabınızda sizin tanıyan arkadaşlarınızdan yardım alarak doğrulama adımlarını tanımlayabilirsiniz.  Bu adımı ‘Evet, hesabımı doğrulamak için Selfie videosu çek’ adımının alt kısmında bulunan ‘Hayır, hesabımı doğrulamak için arkadaşlarımdan yardım al’ butonu üzerinden uygulayabilirsiniz.

Bu adımda seçeceğiniz 2 arkadaşınıza gönderilecek bildirime onay vermeleri durumunda hesabınızın şifresini sıfırlayabileceğiniz ekranlar bir sonraki ekranda karşımıza gelecektir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodunuzu Kullanın

Hesabınızın şifresini sıfırlamanıza rağmen, hesabınızı çalan kişiler kendi telefon numaralarını ekledilerse, hesap şifreniz yeniden değiştirilerek hesabınız yeniden elinizden alınabilir. Bu durum ile tekrar karşılaşmamak adına, hesabınıza giriş yaptıktan sonra iki faktörlü kimlik doğrulama adımını aktif hale getirmeniz gerekir.

İki faktörlü kimlik doğrulama kodunuzu aktif etmenizin ardından karşı taraf hesabınızın şifresini bilmesine rağmen hesabına giriş yapamayacaktır. Giriş yapılamayan ara boşluk zaman kısmında ise hesabımızda bulunan tanımadığımız numaralar ve e-posta adreslerini silebilirsiniz.

Ekran Resmi 2024 05 31 23.14.37
Instagram Sahte Şikayet Var Mesaj Sorunu

sıradaki makale önerileri: