Sosyal Medya Devi İnstagram Abonelik Özelliği ni başlattı.

Instagram aylardır geleceği konuşulan abonelik özelliğini resmen kullanıma açtı. Kasım ayında Instagram’ın App Store’daki sayfasında “Subscriptions” adıyla listelenen özellik sayesinde içerik üreticiler doğrudan canlı yayınlardan ve hikayelerden para kazanabilmeleri mümkün.

Abonelikler özelliği Instagram’ın Haziran 2021’de ortaya çıkan Exclusive Stories (Özel Hikayeler) işlevinden farklı. Özel Hikayeler ile içerik üreticileri yalnızca hikayelerini ücretli yapabilicekler. Ancak abonelik sayesinde ise canlı yayınlardan da para kazanmakta mümkün. Meta şirketine bağlı sosyal medya platformu, abonelik işlevini erken erişim programı kapsamında; @alanchikinchow, @sedona._, @alizakelly, @kelseylynncook, @elliottnorris, @jordanchiles, @jackjerry, @bunnymichael, @donalleniii ve @lonnieiiv olmak üzere ABD’de 10 içerik üreticinin erişimine açmış.

Abonelikler özelliği ile içerik üreticiler, diledikleri kadar paylaşımı ücrete tabi tutabilecek. Fiyatı ise yine üretici belirleyecek. Instagram bu noktada 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar sekiz farklı fiyat imkânı var. Ancak çoğu içerik üreticinin ilk etapta 19.99, 49.99 veya 99.99 dolar gibi yüksek rakamlar yerine; 1 – 4 dolar fiyatlandırma yapması bekleniyor. İçerik üretici hesabındaki öne çıkanlar bölümündeki hikayeleri ve canlı yayınları abonelik kapsamına alacak. Ayrıca yine abonelere özel anketler ve soru-cevap oturumları gibi etkinlikler de olacak. Instagram, abonelere yorumlarda ve içerik üreticinin gelen kutusunda öne çıkmalarına yardımcı olacak özel bir rozet de verecek.

Instagram abonelik özelliği için kendine özgü bir ödeme yöntemi henüz geliştirmedi. Bir hesaba abone olmak isteyen kullanıcı, Android veya iOS‘taki yerleşik ödeme altyapısı ile para ödeyecek. Meta firması içerik üreticilerin abonelik gelirlerinden ise pay almayacağını söyledi.

Instagram’ın Ürün Eş Başkanı Ashley Yuki konuyla ilgili açıklamasında; ana hedeflerinin, içerik üreticilerin geçimini sağlamasına yardımcı olmak olduğunu belirtti. Mümkün olan her yerde para kazanma modeli oluşturmaya çalıştıklarını belirten Ashley Yuki; en az 2023’e kadar içerik üreticilerden gelir payı almayacaklarını ifade etti.

Öte yandan Meta CEO’su Mark Zuckerberg de yeni özelliği Facebook profilinden duyurdu. Zuckerberg, yaratıcı işler yaparak geçimini sağlamaya çalışan içerik üreticilere fayda sağlayacak yeni araçlar geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.