Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ya da kısa adıyla AMP, 2015 yılında Google tarafından duyurulan açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir mobil teknolojidir. AMP internet sitelerinin daha verimli hale gelmesinde, SEO uyumlu bir site altyapısı oluşturmada ve sayfaların mobil uyumlu olmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Açık kaynak kodlu olması sebebiyle, her geçen gün değişen teknolojiyle geliştirilmeye elverişlidir. AMP geliştiricileri bu teknolojinin etkisini en çok 2016 yılında SERP listesinde görebilmiştir. SEO açısından oldukça faydalı bir teknoloji olan AMP, “Google AMP” ikonu ile ayırt edilmektedir.

İngilizce den türemiş AMP açılımı ise Accelerated Mobile Pages’tir Google tarafından geliştirilen yönergelere bağlı olarak, mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesini ve mobil kullanıcı deneyiminde olumluluğu arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu teknolojinin en büyük avantajı açık kaynak kodlu yapıda olmasıdır. Bu yapıda olması sayesinde ise tüm site sahipleri AMP kodlarını sayfalarına özgü özelleştirebilir.

Ne İşe Yarar? AMP Nasıl Kullanılır?

2 11

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kullanıcıların mobil deneyimini arttırmaya yönelik geliştirilmiştir. Bu yüzden internet sitelerinin mobil cihazlarda hızlı açılabilmesine, mobille uyumluluk sağlanabilmesine ve SEO uyumlu site altyapısı oluşturmaya olanak tanımaktadır. Sitelerin hızlı açılması mantığı Google belleğine dayanmaktadır. Mobil cihazlarda kullanıcı, AMP sayesinde direkt olarak Google belleğine yönlendirilir.

Örneğin AMP yapıda olmayan bir siteye tıklayan mobil kullanıcı, ilgili verilere ulaşabilmesi için sitenin sunucusuna yönlendirilir. AMP teknolojisinde ise kullanıcılar site sunucusuna yönlendirilmeden direkt olarak Google belleğinden verileri elde etmektedir. Arka planda gerçekleşen bu işlemler sonucunda mobil cihazlarda siteler daha hızlı yüklenmiş olur. Peki, bu muhteşem teknoloji nasıl kullanılır? AMP nasıl kurulur? Yazımızın devamında AMP teknolojisinin pluginler ile kurulumunu detaylıca aktardık.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar: AMP Site Nasıl Yapılır?

Sitenizin mobil uyumluluğu için AMP teknolojisi oldukça önemlidir. Kurulumu pek çok farklı şekilde yapılabilir. Açık kaynak kodlu olması ve sonradan siteye entegre edilebilir oluşuyla kolay bir kuruluma sahiptir. WordPress kullanan site sahipleri aşağıdaki yönergeleri izleyerek AMP kurulumunu gerçekleştirebilirler.

  • Buradan önce AMP pluginini indirin ve kurun. Ardından bu adresten sayfaların da AMP uyumlu olmasını sağlayan plugini indirin. Son olarak SEO için bu adresten plugini indirin. Son indirme işlemi için sitenizde Yoast SEO eklentisinin kurulu ve aktif olduğundan emin olun.
  • Sitenizde bulunan Google Analytics kodunu WordPress içerisinde “AMP for WP Options” menüsü altında bulunan Analytics kısmına kopyalayın ve kaydedin.
  • Yoast SEO içerisinde AMP plugini altında yer alan “Post Type”a giriş yapın. Burada hangi sayfaları AMP yapmak istediğinizi seçin.

3 1

  • Google’ın sayfaları Cache’e eklemesi için URL’leri test etmek gerekir. Bu adresten test için Google’ın kendi test sitesine gidin.

4

  • İşlemlerin ardından test sayfasında yer alan “Submit Google” butonuna basın ardından “Canonical” sayfasında AMP sayfanızı işaretleyin.

Yukarıdaki adımların ardından Google tarafından siteniz ve sayfalarınız AMP şeklinde tanınacaktır. Bu sayede hazır pluginleri kullanarak sitenize AMP’yi eklemiş olacaksınız.

Son Güncelleme 23 Mayıs 2021 Yazar Pınar Güldökmez