eBay , milyonlarca alıcı ve satıcı tarafından kullanılan güvenilir bir küresel ticaret platformudur. 

Evin çevresinde eski veya kullanılmamış eşyalarınız varsa, özellikle iyi bir teklif sunuyorsanız, birileri bunları satın almaya istekli olabilir . Ödeme işlemleri güvenlidir ve nakliye kolaydır. Bir eBay hesabı oluşturmak ve ürün satmak hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

eBay’de bir hesap oluşturma

Bir eBay hesabı oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey bir e-posta adresidirBaşlamak için eBay’in kayıt sayfasına gidin . Bir e-posta adresiyle kayıt yaparsınız. Veya Google, Facebook veya Apple hesabınızla ilişkili olanı kullanabilirsiniz. Bilgilerinizi girin, ardından hesabınızı güvende tutmak için bir şifre oluşturun. İşiniz bittiğinde, Kaydol’a tıklayın ve eBay, ürünlerinizi nereye göndereceğini ve size nasıl ulaşacağını bilmesi için iletişim adresinizi ve telefon numaranızı isteyecektir.

eBay’de satış yapmayı planlıyorsanız, bir banka hesabı bağlamanız gerekir. eBay başlangıçta işlemler için PayPal’a güveniyordu, ancak o zamandan beri hizmeti şirket içinde getirdi. Banka hesap türünüzün eBay hesap türünüzle eşleştiğinden emin olun. Örneğin, bir ticari banka hesabınız varsa, bir ticari satıcı olarak kaydolun. Aynı şekilde, kişisel bir banka hesabınız varsa, bireysel satıcı olarak kaydolun.

Bir eBay hesabına kaydolduktan sonra, bir karşılama e-postası ve hesabınızı doğrulamak için benzersiz bir bağlantı için gelen kutunuzu kontrol edin. eBay’de satış yapmanın temellerini öğrenmek için aşağıdaki bölümlere bakın.

Bir liste yapmak  ve eBay’de satışa başlamak

İster fazladan para kazanmak ister evin etrafındaki istenmeyen eşyaları temizlemek iste. eBay’de satış yapmaya başlamak çok kolay. Bir liste oluşturmak, öğenizi alıcıların önüne çıkarmanın ilk adımıdır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra eBay satıcı merkezine gidin ve Listeler altında Liste Oluştur’u seçin.

eBay, listeleme şablonunu halihazırda satmış veya şu anda satmayı bekleyen benzer ürünlerle eşleştirmek. İçin önce ne sattığınızı soracaktır. Sizinkine en çok benzeyeni seçin ve bu tür ürünler mevcutsa Bu Ürünü Kullan’ı seçin. Değilse, öğenizin ayrıntılarını sıfırdan doldurun.

Öğenizle ilgili ayrıntıları doldurup, kırmızı bir yıldızla işaretli olan bazı gerekenleri görün. Ayrıntılar, satış ürününüzle ilgili marka, boyut, tür, renk, stil veya diğer ilgili bilgileri içerebilir. Öğenizin eBay’de ve Google Alışveriş gibi harici sitelerde en fazla görünürlük elde etmesini sağlamak için bu özelliklerden mümkün olduğunca fazlasını sağlamaya çalışın Alıcıların durumunu görebilmesi için ürününüzün farklı açılardan orijinal fotoğraflarını eklemek de iyi bir fikirdir.

ebay

Gönderim maliyeti hesaplamaları için öğenin ağırlığını ve boyutlarını eklemeniz gerekir. Nakliye ücretini sizin mi yoksa alıcının mı ödeyeceğine karar verebilirsiniz, ancak özellikle uluslararası satış yaparken nakliye masraflarını kendi ödeyen bir satıcı bulmak oldukça nadirdir. Listelerinizin taslaklarını, My eBay’deki Taslaklar sayfasında bulabileceğiniz daha sonra bitirmek üzere kaydedebilirsiniz . Fiyatlandırma ve liste kaydınızı satışa dönüştürmeyle ilgili ipuçları için okumaya devam edin.

eBay listelemeniz için doğru fiyatı nasıl seçersiniz?

Öğenizin değerinden emin değil iseniz, diğer satıcıların ne kadar.  Ayrıca geçmişte satılan benzer ürünlerin fiyatlarını da görebilirsiniz. Bunu yapmak için Arama Sonuçları sayfasını aşağı kaydırın ve sol taraftaki gezinmeden Satılan Öğeler ve Tamamlanan Listeler’in yanındaki kutuları işaretleyin . Bu size eBay’de bir ürünü ne kadara satacağınıza dair bir seçim sunar.