Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası Çözümü

Önyüklemesindeki “Operating system not found” veya “Missing operating system” mesajı, geçerli sürücüde bir işletim sistemi bulunamadı anlamına gelir.

Bazı durumlarda, kullanıcılar Windows bilgisayarlarını başlatırken “Bir İşletim Sistemi Bulunamadı”, “İşletim Sistemi Bulunamadı” veya “İşletim Sistemi Bulunamadı” gibi hata mesajları alabilirler. Eğer Windows 11/10/8/7/Vista bilgisayarınızı başlatırken bu tür mesajları sık sık alıyorsanız, o zaman bu yazı sizi doğru yönlendirecektir.

Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası Çözümü

Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası Çözümü

Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası

Çoğu durumda, bu tür bir hata, daha yeni işletim sistemlerini eski işletim sistemleriyle birlikte yüklediğinizde ortaya çıkar. Örneğin, Windows XP Boot.ini dosyasını kullanırken, Windows Vista ve sonraki sürümlerde BCD Edit.exe Windows\System32 klasöründe bulunmaktadır. Burada iki senaryo olabilir.

İlk senaryoda, Windows XP veya daha eski işletim sistemlerini kurarsınız ve ardından Windows 11’yi kurarsınız. Bu durumda, BCD Düzenleyici, boot.ini dosyasını kaldırabilir ve bilgisayarınıza yalnızca bir işletim sistemi yüklendiğine inanır. O da Windows 11’dir. Bu tür sorunlar BCD Düzenleyici (Boot Configuration Data Düzenleyici) çalıştırılarak düzeltilebilir.

Belki de önce Windows 11’i yüklediniz ve sonra Windows XP’yi kurmaya geçtiniz. Windows XP’nin önyükleme yükleyicisi varsayılan olarak yapıldığı için Windows 11’i işletim sistemleri listesinde bulamazsınız. En kötü durumda, hem boot.ini hem de BCD.exe çakışması nedeniyle önyükleme yükleyicisi bozuk olabilir ve hiçbir işletim sistemi bulamazsınız. Bu durumda da BCD Düzenleyici kullanılarak düzeltilir. Tek yapmanız gereken işletim sistemlerini önyükleme yükleyicisine nasıl ekleyeceğinizi ve en önemlisi onlara farklı bir sürücü harfi atayacağınızı bilmektir.

İşletim sistemini onarmak için diskinizle başlatmanız gerekecektir. İşte deneyebileceğiniz adımlar:

Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası Çözümü
Bir İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası Çözümü
 1. Windows Kurulum Ortamını başlatın, ardından Onarım’ı seçin ve bir Komut İstemi penceresi açın. Windows 11’de Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri aracılığıyla da Komut İstemi’ne erişebilirsiniz.
 2. Şimdi aşağıdaki komutları sırayla girin ve her birinin ardından Enter tuşuna basın:
  bootrec.exe /fixmbr
  
  bootrec.exe /fixboot
  
  bootrec.exe /rebuildbcd

Windows sistemini yeniden başlatın. Bu işlemle sorununuzun düzelmiş olması gerekiyor!

Daha fazla ayrıntı için KB927392’ye bakabilir ve Windows’da Bootmgr Eksik hatasını çözmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer Error 1962 No operating system found hatası alıyorsanız, muhtemelen arızalı bir sabit disk veya SATA kablosu değiştirmeniz gerekebilir.

İlgili: Windows Ağ Yolu Bulunamadı Hatası

Bir işletim sistemi bulunamadı hatası, kullanıcılar için endişe verici olabilir, ancak genellikle bu adımları takip ederek ve gerekli düzenlemeleri yaparak sorun kolayca çözülebilir. Önemli olan, adımları doğru bir şekilde uygulamak ve sorunun nedenini doğru bir şekilde belirleyerek doğru çözümü bulmaktır.

Bu makele, bir işletim sistemi bulunamadı hatası alıyorsanız size yardımcı olacaktır. Eğer Invalid System Disk, Replace the disk and then press any key hatasını görüyorsanız, bunlar farklı sorundur. Çözümü ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.