Android desen kilidi bir PIN, desen veya tam şifre talep ederek cihazınızın güvenliğini sağlar. Kilit açma kodunu unutursanız telefonunuz hiçbir işe yaramaz – bu kodu atlayıp tekrar girebilirsiniz.

Google güvenliği sıkılaştırdıkça, Android’in modern sürümlerinde bu daha zor hale geldi. Ancak, Google hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini hatırladığınız sürece. Telefonunuzu tekrar kullanılabilir hale getirmenin her zaman bir yolu vardır.

Modern Sürümlerinde Android Desen Kilidi Unutulunca

Android’in PIN’inizi veya şifrenizi atlamanın bir yolu vardı. Ancak bu özellik Android 5.0’da artık yok. Ne yazık ki bu, modelinizi, PIN’inizi veya şifrenizi sıfırlamanın ve telefonunuza veya tabletinize erişmenin yerleşik bir yolu olmadığı anlamına gelir. Bu, verilerinize ek koruma sağlamaya yardımcı olur, ancak saldırganların gerçekten bilmedikleri sürece parolayı atlamalarının hiçbir yolu yoktur.

Android’in Akıllı Kilit özelliği sizi kurtarabilir. Örneğin, Android telefonunuzda Smart Lock’u kurduğunuzu ve evinizdeki Wi-Fi’dayken otomatik olarak oturum açmasını istediğinizi varsayalım. Telefonunuzu o ev Wi-Fi ağına götürebilirsiniz ve normal kilit açma kodunu hatırlayamasanız bile sizin için otomatik olarak kilidi açılır.REKLAMCILIK

İşe yarayabilecek diğer birkaç numarayı kullanarak kaldınız. Örneğin, Samsung cihazlarda, bir Samsung hesabıyla cihaza giriş yaptıysanız, Samsung Find My Mobile web sitesine gider. Aynı Samsung hesabıyla giriş yapabilir ve uzaktan erişim için “Ekranımın kilidini aç” seçeneğini kullanabilirsiniz. cihazınızın kilit ekranını kaldırın. Diğer üreticiler, kaydolduysanız bir cihaz izleme web sitesine sahiplerse benzer özellikler sunar.

Önyükleyicinizin kilidini zaten açtıysanız ve özel bir kurtarma yüklediyseniz , kodu kaldırmak için bu ortamı kullanabilirsiniz. Ancak, henüz yapmadıysanız, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamadan özel bir kurtarma yüklemek muhtemelen mümkün olmayacaktır.

Android Desen Kilidi Unutulunca Neler Yapılmalı?

4.4 ve Aşağısı Sürümlerde Android Desen Kilidi Unutulunca

Android’in daha eski sürümlerinde ( Android 4.4 KitKat ve daha eski sürümler), unutursanız deseninizi. PIN’inizi veya diğer şifrenizi atlamak için entegre bir yol bulunur. Bu özelliği bulmak için önce kilit ekranında beş kez yanlış bir desen veya PIN girin. “Desenimi unuttum”, “PIN’i unuttum” veya “şifremi unuttum” düğmesinin göründüğünü göreceksiniz. Dokunun. Android cihazınızla ilişkili Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenecektir.

Modern Android Desen Kilidi Unutulunca Neler Yapilmali 01

Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Yukarıdaki numaralardan birini kullanarak cihazı sıfırlamak için kolay bir seçeneğiniz olmadığını varsayarsak, muhtemelen cihazınızda depolanan verilerden vazgeçmelisiniz. 

Modern bir Android cihazındaki çoğu verinin yalnızca çevrimiçi olarak senkronize edilmesi gerektiğinden, bu göründüğü kadar kötü değil. Aynı Google hesabıyla oturum açın ve e-postalarınıza, kişilerinize, uygulamalarınıza ve hemen hemen her şeye erişebileceksiniz. Daha sonra yeni bir kilit açma kodu oluşturabileceksiniz.

Muhtemelen en iyisi Android cihazınızı kapatmak, SD kartı çıkarmak ve ardından devam etmektir.

Cihazınızda Google’ın Android Cihaz Yöneticisi etkinse , Android Cihaz Yöneticisi web sitesini ziyaret edebilir. Ve o Android cihazında kullandığınız Google hesabıyla oturum açabilirsiniz. Kilitlendiğiniz cihazı seçin ve uzaktan verileri kaldırmak için “Sil”i seçin. 

Android Cihaz Yöneticisi’ndeki “Kilitle” seçeneğinin yalnızca telefonunuzda veya tabletinizde kilit açma kodu yoksa yeni bir kilit kodu belirlemenize izin vereceğini ve bu nedenle mevcut bir kilit kodunu kaldırmak için kullanılamayacağını unutmayın.

Başka bir uzak telefon veya tablet izleme hizmetini etkinleştirdiyseniz. Uzaktan verileri kaldırmak için web sitesi kullanmak gerek.

Google My Find

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Google’ın Android Cihaz Yöneticisini telefonunuzda veya tabletinizde etkinleştirmediyseniz, sorun değil. Telefonunuzu veya tabletinizi, kilidini açamasanız bile fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Bunu yapmanın tam yolu, farklı telefonlarda ve tabletlerde farklıdır. Cihazınızın sistem kurtarma menüsüne önyükleme yapmanız ve oradan silmeniz gerekir. Bunu yapmak için, doğru düğmeleri basılı tutarken cihazı kapatmanız ve açmanız gerekir. Örneğin, Nexus 4’te Sesi Kısma ve Güç düğmelerini aynı anda basılı tutmanız gerekir. Nexus 5’te Sesi Kısma, Sesi Açma ve Güç düğmelerini aynı anda basılı tutmanız gerekir. 

Google, Nexus cihazlarda kurtarma moduna erişmenin yollarının bir listesini sunar. Nasıl sıfırlayacağınızı öğrenmek için bir web araması yapmanız. Veya cihaz üreticinizin destek sayfalarını kontrol etmeniz gerekir.

Android 5.1 çalıştıran cihazlarda, bunu yaptıktan sonra daha önce cihazla ilişkili olan Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekir. Bu, başka birinin cihazınızı sıfırlamasını ve kullanmasını engeller. Ancak, donanımınızı yeniden kullanmak için eski kilit açma koduna ihtiyacınız olmayacak.

Eski Android Desen Kilidi Unutulunca Neler Yapilmali

Modern Android cihazlar daha çok Apple’ın iPhone’ları ve iPad’leri gibi çalışır. Kodu unutursanız, tekrar erişim sağlamak için kodu fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Bu, Google’ın kullanıma hazır tüm Android cihazlarını otomatik olarak şifreleme isteğini düşündüğünüzde anlamlı olmaya başlar. 

Son Güncelleme 24 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez

1 Yorum