Windows 11 de appData klasörü nasıl bulunur, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Windows’ta AppData klasörüne erişim sahibi olmak farklı senaryolarda önemlidir. Ancak klasör varsayılan olarak gizlidir ve Windows 11‘de AppData klasörünü nasıl bulacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Sisteminizdeki her kullanıcı hesabında, özel ayar dosyaları ve uygulamalara yönelik diğer benzersiz veriler gibi içeriklerin bulunduğu bir AppData klasörü bulunur. Ayrıca Local, LocalLow ve Roaming alt klasörlerini de içerir.

Her klasör, tarayıcınız, e-posta istemciniz ve diğer yüklü yazılımlar gibi uygulamalara ilişkin farklı veriler içerir. Uygulama ve oyun ayarlarınızın sorunlarını giderirken veya yedeklerken AppData’ya erişmeniz gerekebilir.

AppData Klasörü nedir?

Microsoft, AppData (Uygulama Verilerinin kısaltması) klasörünü Windows Vista ile birlikte sundu ve o zamandan beri her sürümde yer aldı. Gizli klasör, sistem uygulamanızın çalışması için ihtiyaç duyduğu verileri içerir.

Klasör üç alt klasör içerir ve tarayıcınızın yer işaretleri ve önbelleği, kayıtlı oturumlar, oyun ayarları ve daha fazlası gibi uygulama verilerinizin çoğunu depolar. Klasöre çok sık erişmeniz gerekmeyecek, ancak bir uygulamada sorun gidermeye veya belirli ayarları yedeklemeye çalıştığınızda buna ihtiyacınız olabilir.

Yerel klasör, geçerli bilgisayara ait dosyaları içerir ve diğer sistemlerle senkronize edilmez. LocalLow, Local’e benzer ancak geçici dosyalar gibi kısıtlı Windows güvenlik ayarlarına sahip düşük bütünlüklü uygulamalar içerir.

Son olarak, Dolaşım klasörü kritik uygulama dosyalarını içerir; bunlar, bir uygulamanın çalışması için gereken dosyalar ve klasörlerdir. Bu veriler kullanıcı hesabınızla PC’den PC’ye “dolaşacaktır”. Örneğin Spotify ayarlarınız veya Mozilla Firefox profil verileriniz sizinle birlikte cihazdan cihaza dolaşır.

Sisteminizi tamamen yeniden yapılandırmadığınız sürece, klasör C:\Users\<kullanıcı adı>\AppData konumunda bulunur ( <kullanıcı adı> kısmını kullanıcı hesabı klasörünüzle değiştirin). Klasöre manuel olarak gidebilirsiniz, ancak eğitimsiz bir gözle bulmak zordur.

Dolayısıyla, AppData klasörünüzdeki bir şeye erişmeniz gerekiyorsa, ona erişmenin bazı basit yollarını size göstereceğiz.

Çalıştır Kullanılarak AppData Klasörü Nasıl Açılır

Klasör gizli olduğundan, Windows’un gizli dosyaları göstermesini sağlamadığınız veya doğrudan açmadığınız sürece bu klasöre ulaşmak zordur. Yani örneğin Çalıştır iletişim kutusundan birkaç tuş vuruşu ve temel bir komut kullanarak ona kolayca erişebilirsiniz.

AppData klasörünü Çalıştır’dan bulmak için:

  • Çalıştır iletişim penceresini başlatmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın.
  • Aşağıdakini yazın ve Tamam’a tıklayın veya Enter’a basın.

%Uygulama verisi%

Ekran goruntusu 2023 08 26 152411
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur
  • Dosya Gezgini Dolaşım alt klasöründe başlatılacaktır. Yüklü uygulamanızın verilerinin çoğunun burada saklandığını unutmayın; dolayısıyla bir yedeğiniz yoksa bunun silinmesi gerekmediğini bilin.
Ekran goruntusu 2023 08 26 152535
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur
  • AppData konumundaki üç alt klasörün tümünü göstermek için Dosya Gezgini adres çubuğunda AppData’yı tıklayın.
Ekran goruntusu 2023 08 26 152632
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur

AppData Nasıl Gizlenir ve Dosya Gezgini Nasıl Kullanılır

AppData klasörü, Windows’a yüklediğiniz uygulamalar için hayati öneme sahiptir. Bu dosyaları korumak için Windows, gereksiz müdahaleleri önlemek amacıyla varsayılan olarak AppData klasörünü gizler. Bulmanız gerekiyorsa klasörü gösterebilir ve Dosya Gezgini ile görebilirsiniz.

Örneğin, C:\Users\<username> konumuna manuel olarak giderseniz, AppData klasörünü göremezsiniz ve onu görmek için klasörü göstermeniz gerekir.

Ekran goruntusu 2023 08 26 183647
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur

Windows 11’de AppData’yı göstermek için:

  • Dosya Gezgini örneğini başlatmak için Windows tuşu + E tuşlarına basın.
  • Üst araç çubuğundan Görünüm’ü tıklayın.
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur
Windows 11 de AppData Klasörü Nasıl Bulunur
  • Menü göründüğünde Göster > Gizli öğeler’i seçin.
  • C:\Users\<kullanıcı adı>\ konumuna gidin, AppData klasörünü göreceksiniz. <kullanıcı adı> kısmını kullanıcı hesabınız için doğru klasörle değiştirin. Dosya Gezgini’nde gizli bir öğeyi gösterecek şekilde biraz şeffaf olacağını unutmayın.