WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

Bu yazımızda WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

WhatsApp, telefonunuzun biyometrik (parmak izi okuyucu) sensörünü kullanarak, mesajlaşma uygulamasına erişimi güvence altına alan bir kilit özelliği sunar.

Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını, Android cihazlarda parmak izi okuyucu ile; veya iPhone‘da ise Touch ID veya Face ID ile kolayca açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme menüsünü, uygulama ayarlarında bulabilirsiniz. Bu menüye uylaşmak için Ayarlar menüsünü açtıktan sonra, önce Hesap ve ardından Gizlilik menüsüne dokunun.

Güvenlik için WhatsApp’ı Kilitleme

WhatsApp, sunduğu güvenlik özellikleri ile övünen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Tüm mesajlar, sohbetler ve görüntülü aramalarda uçtan uca şifreleme teknolojisi kullanılır. Böylece WhatsApp‘ta yaptığınız hiçbir işlemin başkaları tarafından engellenemeyeceğinden veya izlenemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

WhatsApp sohbetleriniz uçtan uca şifreleme teknolojisi ile şifreleniyor. Fakat parmak izi okuyucu veya Face ID gibi, telefonunuzun sahip olduğu biyometrik güvenlik çözümleri ile WhatsApp güvenliği için ekstra koruma sağlarsınız. Ve böylece WhatsApp hesabınızı daha da güvenli hale getirebilirsiniz. Böylece, birisi tarafından telefonunuz belli bir süre kullansa ve hatta çalınsa bile, WhatsApp mesajlarınız güvende kalacaktır.

Android’de WhatsApp’ı Nasıl Kilitleyebilirsiniz?

Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasının güvenliği bağlamında, uygulamayı sizden başka hiç kimsenin açamadığından emin olmak için; Android telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kullanabilirsiniz.

 • Android cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan ⋮ (üç nokta) simgesi şeklindeki menüye dokunun. Ardından, açılan menü listesinde Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

 • Daha sonra Hesap (Account) menüsüne dokunun.
 • Ardından, gelen ekranda Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
 • Gelene ekranda, ekranın alt kısmında yer alan Parmak İzi Kilidi (Fingerprint Lock) menüsüne dokunun.
 • Parmak İzi Kilidi  ekranında Parmak iziyle kilit açma etiketinin yanındaki anahtar (switch) butonu sağa kaydırın. Ve bu özelliği aktif edin. Telefona kaydettiğiniz herhangi parmak izi kaydınızı kullanmak için; parmak izi kaydı yaptığınız parmağınızla sensöre dokunarak, parmak izinizi onaylamanız gerekir.
 • WhatsApp uygulamasını kapatın. Ardından, uygulamanın Parmak İzi Kilidi ile doğrulamayı hangi süre zarfında tekrar istemesi gerektirdiğini seçin. Hemen, 1 dakika sonra veya 30 dakika sonra seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

iPhone’da WhatsApp’ı Nasıl Kilitleyebilirsiniz?

Kullandığınız iPhone modeline bağlı olarak WhatsApp‘ı, Face ID veya Touch ID ile kilitleyebilirsiniz. Ve böylece WhatsApp güvenliği için üst düzey çözüm sağlamış olursunuz. Hangi iPhone modelini kullanıyor olursanız olun, süreç aynıdır.

 • iPhone‘unuzda WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt kısmında yer alan Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

 • Daha sonra Hesap (Account) menüsüne dokunun.
 • Ardından, gelen ekranda Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
 • Ekranın alt kısmında yer alan, Ekran Kilidi (Screen Lock) menüsüne dokunun.
 • Ekran Kilidi menüsü ekranında, Yüz Kimliği Gerektir veya Dokunmatik Kimlik Gerektir seçeneklerini göreceksiniz. Bu güvenlik özelliklerinden herhangi birisini açın. Bunun için, o seçeneğin yanındaki anahtar (switch) butonu sağa kaydırın.
 • Ardından, WhatsApp uygulamasını kapatın. Uygulamanın Face ID ya da Touch ID ile doğrulama işlemini hangi süre zarfında tekrar istemesi gerektirdiğini seçin. Hemen, 1 dakika sonra veya 30 dakika sonra seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

Bu yazımızda WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme hakkında detaylı bilgi verdik. WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme ile ilgili sorularınızı,  aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazımızın içerik konusu bağlamında WhatsApp’ ı Android’ den iPhone’ a Aktarma makalemize göz atabilirsiniz.