Whatsapp'ta Grupta Anket Nasıl Yapılabilir.
Whatsapp'ta Anket Nasıl Kullanılır

Whatsapp’ta anket nasıl kullanılır sorusu genelde iş alanında daha sık karşımıza çıkmakta.

Whatsapp muhtemelen en popüler ve en çok kullanılan mesajlaşma, arama ve görüntülü arama uygulamasıdır. Viber’a rakip olarak başladı ve şimdi bu pazarda yüksek payını elinde tutuyor. Ancak “temel” özelliklerinin ötesinde, zaman içinde çok kullanışlı başka işlevler de ekliyor. Bunlardan biri de anketler özelliğidir. Whatsapp’ta nasıl anket paylaşabileceğinizi aşağıda detaylı ve hızlı bir şekilde göstereceğiz.

WhatsApp Nedir?

Öncelikle mobil cihazlarda kullanılan ve bilgisayarda da kullanılabilen ücretsiz mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama uygulamasıdır. Kullanmak için internet bağlantısı gerektirir, bu nedenle SMS veya telekom ağları üzerinden telefon görüşmeleri gibi çalışmaz.

Uygulama 2009 yılında iki eski Yahoo çalışanı tarafından oluşturuldu ve ilk başta ikinci kullanım yılından itibaren 1$/yıl faturalandırma sistemine sahipti, ancak bu sistem zamanla terk edildi. WhatsApp için önemli yıl, Facebook tarafından yaklaşık 19 milyar dolar karşılığında satın alındığı 2014 yılıydı.

İlk 10 yılını tamamlamış ve 2 milyardan fazla kayıtlı kullanıcısıyla en popüler mesajlaşma uygulaması haline gelmiştir. Whatsapp’ta anket nasıl kullanılır detaylarımızda.

WhatsApp Basit Anlamda Nasıl Çalışır?

Uygulamayı yükledikten sonra, ücretsiz olarak bir hesabı oluşturarak uygulamayı kullanabilirsiniz. Hesap aktivasyonu için tek gereken, cep telefonu numarasıdır.

Kullanıcı daha sonra telefon numarasını bildiği diğer kullanıcılarla sohbet edebilir ve hikayelerini paylaşabilir. Whatsapp’ta anket nasıl kullanılır yazımızda açıklanmıştır.

Whatsapp Grubunda Anket Nasıl Yapılır?

Whatsapp’ta anket yapma özelliği ilk olarak 2022 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri, Whatsapp ekibi bunu herkes için ve gerçekten de her cihazda mümkün hale getirmeyi başardı. Esasen bu, mobil ve masaüstü uygulamasından veya web’den Whatsapp’ta anket yapabileceğiniz anlamına gelir. Whatsapp’ta anket nasıl kullanılır detaylarımızda.

Ayrıca okuyun: WhatsApp Durumuna Gizli bakmak

Esasen, Whatsapp’ta, özellikle de uygulamadaki bir grupta oylama yapmak, küçük bir anket yapabileceğiniz anlamına gelir; yani bir soru gönderebilir ve altına 12 olası yanıt koyabilirsiniz, böylece grup üyeleri istedikleri seçeneğe dokunarak oy verebilir.

Whatsapp’ta anket yapmak çok kolaydır. Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 1. İlk olarak, Whatsapp’ı normal şekilde açın.
 2. Ardından, uygulama içinde anket yapmak istediğiniz gruba gidin.
 3. Burada, ataç simgesine (veya hangi cihazı kullandığınıza bağlı olarak “+” simgesine) tıklamanız gerekir.

  Whatsapp Grubunda Anket Nasıl Yayınlanır
  Whatsapp Grubunda Anket Nasıl Olur Adımları
 4. Ardından, Anket yazan simgeye tıklamanız gerekir.

  Whatsapp Grubunda Anket NasIl Paylaşılır
  Whatsapp grubunda anket nasIl yayınlanır Adımları
 5. Yeni anket oluşturma ekranına geleceksiniz. Temel olarak, sorunuzu çubuğa yazmanız ve olası yanıtları (yukarıda belirtildiği gibi 12’ye kadar) altına eklemeniz gerekecektir.

  Whatsapp'ta Anket Nasıl Kullanılır
  Whatsapp Anket Hazırlama Adımları
 6. Son olarak, soruyu ve cevapları yazmayı tamamladığınızda, ok simgesine (veya cihaza bağlı olarak gönder) tıklayın ve bu sayede grupta anketiniz paylaşılacaktır.

Grup üyeleri, belirlediğiniz cevap seçeneklerinden herhangi birine dokunarak az önce yaptığınız ankete yanıt verebileceklerdir.

Whatsapp'ta Anket Nasıl Kullanılır
Whatsapp’ta anket nasıl görünür

Hangi arkadaşlarımın WhatsApp kullandığını nasıl öğrenebilirim? Hesap etkinleştirme işlemi sırasında, uygulama sizden telefon kişilerinize erişmek için izin isteyecektir.

Kabul etmeniz çok önemlidir, çünkü daha sonra kişilerinizden kaçının WhatsApp hesabı olduğunu görebilecek ve onlarla iletişime geçebileceksiniz.

Rehberinizde olmayan biriyle konuşma başlatamazsınız, ancak sizi rehberinde bulunduran bir kullanıcıdan gelen aramayı yanıtlayabilirsiniz.

WhatsApp Hangi Özellikleri Sunar?

Bir sohbette şunları gönderebilirsiniz:

 • Metin mesajları
 • Videolar
 • Sesli mesajlar
 • Çıkartmalar
 • Cihazdan alınan görüntüler
 • Fotoğraf makinesinden fotoğraflar
 • Animasyonlu GIF görüntüleri
 • Arşivler
 • Harita üzerinde bulunduğunuz konum

Ayrıca, bir sohbetteki belirli bir mesajı vurgulayarak yanıtlama, mesajları tüm cihazlardan silme ve mesaj okumayı gizleme olanağına da sahipsiniz.

Grup sohbetleri

Aynı anda 256 kullanıcıya kadar grup sohbeti oluşturabilir veya bu sohbetlere katılabilirsiniz.

Çağrılar

Hem bireysel hem de grup aramaları (aynı anda 8 kullanıcıya kadar) olmak üzere sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz.

Tüm aramalarınızın geçmişi için ayrı bir ekran da sunulmaktadır.

Uçtan uca şifreleme

WhatsApp mesajlarınız ve aramalarınız şifreli ve güvenlidir, bu nedenle yalnızca siz ve iletişim kurduğunuz kişi bunları okuyabilir veya dinleyebilir, başka hiç kimse, okuyamaz.

Hikayeler ve durum

Hikayeler özelliği günümüzde Instagram ve Snapchat sayesinde oldukça yaygındır ve bu özellik sayesinde rehberinde sizi bulunduranların görebileceği fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz.

Giriş durumu

Tüm iletişim uygulamalarında olduğu gibi, WhatsApp da bir kullanıcının ne zaman aktif olduğunu veya en son ne zaman aktif olduğunu göstermektedir. Ancak isterseniz aktif olma durumunuzu gizleyebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: WhatsApp Görünmez Olma Nasıl Yapılır?