Ana Sayfa Mobil WhatsApp’ta QR Kod ile Kişi Ekleme

WhatsApp’ta QR Kod ile Kişi Ekleme

0
11858 teknik destek

Bugün sizler için WhatsApp’ta QR Kod ile Kişi Ekleme işlemini inceledik.

WhasApp

2012 yılında Amerikada geliştirilen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Jan Koum isimli Amerikalı yazılımcı tarafından geliştirilmiştir. İlk çıktığı yıllarda oldukça popüler olan ve döneme ışık tutan bir uygulamadır. O dönemlerde ki en büyük rakibi Blackberry Messenger isimli uygulamadır. BBM, WhatsApp’ın muhteşem etkisiyle 2 yıl içerisinde popülerliğini yitirip piyasadan çekilmiştir. Bu süreçten sonra Şubat 2014‘te 19.3 Milyar Dolar‘lık döneme göre astronomik sayılacak bir bedel ile Meta’ya (Facebook)’a satıldı. Uygulama günden güne popülerliğini koruyarak olmazsa olmaz bir hale gelmiştir. 7’den 70’e her kullanıcının bildiği ve severek kullandığı bir uygulama olmuştur.

1075 (650×344)

Kişi Ekleme

WhatsApp’ta ya da rehberimizde kişi ekleme işlemi her zaman bize sıkıcı gelmiştir. Her akıllı telefona kişi eklemek birbirine çok benzeyen, kolay bir işlemdir. Özellikle kişileri ekledikten sonra, WhatsApp’ta onları bulmak ve mesaj atmak her zaman dakikalar sürebilir. Uygulama bunları kolaylaştıran bir işe imza atarak, QR kod ile kişi ekleme işlemini geliştirdi.

qTmQMkR8aq9PEFmX-636794550062957879.jpg (770×428)


QR Kod Nedir

QR kod bilgisayarlar ya da bilgisayarlara benzer sistemler tarafından okutulan kare kodlardır. İlk QR kod 1994 yılınd Japonya da geliştirilmiştir ve otomotiv sanayisinde kullanışmıştır. Ayrıca QR kodlar günümüzde , restoran menülerinde , dergilerde , uygulamalarda ve akıllı televizyonlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlişkili: Web üzerinden uygulama kullanımı

11858 teknik destek

WhatsApp’ta QR Kod ile Kişi Ekleme

WhatsApp’ta kendi QR kodunuzu ya da bir başkasına ait kodu taratarak o kişiyi rehberinize kolaylıkla kaydedebilirsiniz. İşlem oldukça basit ve kolaydır. Bu işlemi daha önceden yapmadıysanız makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Uygulama bize 3 adet QR kod veriyor. Bunlar WP Web QR Kodu , Kişisel kod ve Grup kodu.

Kişisel Kod size ya da bir başkasına ait olan koddur. Bu kod sayesinde rehber kayıtları yapılmaktadır.

Grup Kodu ise kurduğunuz ya da başkasına ait grupların davet atmasını sağlamak amaçlı kodlardır.

WhatsApp Web kodu ise bilgisayarımız üzerinden uygulamaya giriş yapmamızı sağlayan ve eşleştiren koddur.

İlişkili: WhatsApp Web kullanımı

İşlem Adımları

İşlem adımları oldukça basittir. Öncelikle bir QR Kod oluşturmamız gerekiyor. Bunun için sırasıyla aşağıda ki adımları uygulayalım.

Uygulamaya giriş yapalım.

5h16ycs.jpeg (921×2048)

Giriş yaptıktan hemen sonra ekranın sağ üstünde bulunan üç noktalı simgeye tıklayalım.

ahgkayr.jpeg (921×2048)

Ardından Ayarlar menüsüne giriş yapalım ve ekranda bulunan QR Kod simgesine tıklayalım.

710bhbf.jpeg (921×2048)

Ekranda gördüğünüz kod size aittir ve her kullanıcının ekranında da bu şekilde gözükmektedir.

4vpbfef.jpeg (921×2048)Bu kodu ekranın sağ üstünde bulunan ‘Share‘ butonuna tıklayarak istediğiniz uygulama üzerinden, istediğiniz kişi ile paylaşabilirsiniz. Kodu Mail, Facebook, Messenger, Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları veya hatta WhatsApp aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikTiktok’ta Takibi Bırakma
Sonraki İçerikExcel’de Kullanılabilir Sayı Biçimleri
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.