Bu yazımızda sizlere sosyal medya platformlarında sıklıkla görmeye başladığımız uçtan uca şifreleme nedir tüm detayları ile anlatıyoruz. Her geçen gün anlık mesajlaşmayı sağlayan uygulamaların sayısı artmaktadır. Bununla beraber birçok kişinin aklında tek bir soru beliriyor. Uçtan uca şifreleme nedir? Ne kadar güvenlidir? Detayları makalemizde detaylı okuyabilirsiniz.

Mesajlaşma uygulamalarının ne kadar güvenli olduğu. Mesajların ve medyaların başka kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığı birçoğumuzun merak konusu olmuş durumda.

Peki Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan uca şifreleme, mesajlaşmayı yalnızca uç noktalardaki kullanıcıların okuyabildiği, yalnızca onların erişimine izin verildiği bir iletişim sistemidir. Bu sistemin öncelikli amacı, ağ yöneticileri ve internet sağlayıcıları gibi ve benzeri arada kalan gizli potansiyel dinleyicilerin medyalara ve mesajlara erişimini engellemektir.

Uçtan Uca Şifreleme Ne işe yarar

Nihai olarak bu potansiyel dinleyicilerin aradaki şifreyi kırmasını ve şifreleme anahtarlarına erişmesinin önüne geçmeyi sağlamaktadır. Eğer ki gönderdiğiniz mesajlar, uygulama servisini sağlayan sunucuda depolanıyor ise başka bir üçüncü şahıs ile paylaşılması söz konusu olmayacaktır.

Fakat mesajlarınız gönderilirken şifrelenmeden gönderiliyor ise bu durumda ağınızda mevcut olan kötü niyet sahibi kişiler veya internet servis sağlayıcınız tarafından erişilebilmesi imkansız bir durum değildir.

Uçtan Uca Şifreleme Ne İşe Yarıyor?

Tüm bu tehdit saçan durumlar karşısında ortaya uçtan uca şifreleme çıkmaktadır. Bu sistem, yapılmış olan yazılı mesajlaşmanın alıcı ve gönderici haricinde başka kişiler tarafından erişilmesini engelliyor.

Ancak yapılmış olan araştırma sonuçlarına göre çoğunluğun görüşü mesajların üçüncü kişiler tarafından gösterilebildiği yönünde. Bununla beraber durumun böyle olmadığı oldukça açıktır. Uçtan uca şifrelemenin günümüz şartları altında kolay bir şekilde çözülmesi mümkün değildir.

Uçtan Uca Şifreleme ne demek

Sistem SMS benzeri kolay erişilebilir mesajlaşma sistemleriyle kıyaslandığında da son derece güvenli görünmektedir. Yine de tedbiri elden bırakmayarak oluşabilecek durumlar karşısında önlem almakta fayda vardır. Ayrıca dilerseniz Whatsap SMS onayı olmadan nasıl kullanılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Peki Mesajlar Nasıl Ele Geçiriliyor?

Bu konuda merak edilen bir başka konu ise mesajların nasıl ele geçirilebildiği konusudur. Cihazınıza ve cihazınızda ki verilerinize virüs içermekte olan yazılımlar sayesinde erişim sağlayabiliyorlar. Android cihazlar için rooting, ios cihazlar için de jailbreak denilen yazılımlar denetlenmediği taktirde olası virüslere karşı tehdit oluşturmaktadır.

Bahsedildiği üzere uçtan uca şifreleme yöntemi her ne kadar güvenli görülen bir sistem. Bunun bir yazılım olduğu unutulmamalı ve bireysel önlemler alınmalıdır.