Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yerli para transfer platformu FAST ülkemizde kullanımına başlanığını duyurdu. sistemi ile daha önceki zamanlarda farklı bankalar arası para transferi işlemlerinde EFT saatleri için işlemleri tamamlamaya çalışan kişi ve şirketler, 7/24 kesintisiz para transferi deneyimine şahit olacaklar. Ülkemizde yerli/yabancı olmak üzere 20 bankanın üye olduğu sistemi, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle 50₺ işlem limiti ile kullanılmaya başlanıldı. Bununla birlikte para transfer limiti sistemin son kullanıcı. Testlerinin de yavaş yavaş tamamlanmasının ardından 14 Ocak’ta 250₺’ye. 21 Ocak’ta ise 500₺’ye çıktı. 

FAST Sistemi ile Neler Değişecek

Bankalar arası para transfer işlemleri daha evvelki zamanlarda, EFT saatleri aşılmamış bile olsa 180 saniye ile 300 saniye arasında sürelerde gerçekleşmekteydi. Yeni nesil FAST para transferinde ise bankalar arası para transfer süreci 2-3 saniye süre bandında kadar geriledi. Karşı bankaya yapılan gönderimler herhangi bir işlem hatası bulunması. Durumlarında ise paranın tekrar hesaba dönme süresi yalnızca 25 saniye olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda eski EFT sisteminde hatalı transfelerin geri dönüş süreleri 1-2 saat sürerdi.

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

fast 2

FAST para transfer sistemi üzerindne para transferi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar bankalarının mobil internet bankacılığı. Uygulamarı üzerinden para transferi adımın FAST Para Transferi menüsünü kullanarak karşı tarafa para gönderimi gerçekleştirebilirler. FAST sistemi üzerinden para transfer işlemlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi adına gönderen ve gönderilen hesapların FAST sisteminde bulunan hesaplar olması gerekiyor. Bu kısım kullanıcılara herkes bu sistemi kullanamayacak mı acaba sorunu sordursa da. Üstelik FAST sistemine dahil olan bankaların isimleri sistemin şimdiden geniş bir kapsam alanına eriştiğini gösteriyor.

11858 teknik destek

fast 4

Türkiye Ekonomi Bankası
Garanti BBVA
Akbank
Türkiye İş Bankası
Denizbank
QNB Finansbank
VakıfBank
Ziraat Bankası
HalkBank

fast 1

Son olarak listede isimleri yer alan bankaların hepsi FAST ile birlikte aynı zamanda kolay adresleme sistemine de geçtiler. Kolay adresleme teknolojisi sayesinde para transferleri gerçekleştirilirken IBAN numaraları ezberlenmek zorunda kalmayacak. Böylelikle kolay adresleme sistemine kayıtlı olan kullanıclara telefon numarası. TC Kimlik gibi değerler üzerinden para transferleri gerçekleşecek.

fast 3