Ana Sayfa Güvenlik Türkiye’de FAST Sistemi ile 7/24 Para Transferi Dönemi Başladı

Türkiye’de FAST Sistemi ile 7/24 Para Transferi Dönemi Başladı

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yerli para transfer platformu FAST’in ülkemizde kullanımına başlanığını duyurdu. FAST sistemi ile daha önceki zamanlarda farklı bankalar arası para transferi işlemlerinde EFT saatleri için işlemleri tamamlamaya çalışan kişi ve şirketler, 7/24 kesintisiz para transferi deneyimine şahit olacaklar. Ülkemizde yerli/yabancı olmak üzere 20 bankanın üye olduğu FAST sistemi, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle 50₺ işlem limiti ile kullanılmaya başlanıldı. Para transfer limiti sistemin son kullanıcı testlerinin de yavaş yavaş tamamlanmasının ardından 14 Ocak’ta 250₺’ye, 21 Ocak’ta ise 500₺’ye yükseltildi. Kullanıma açıldığı ilk günden beri ciddi bir kullanım oranına sahip olan sistemin transfer limiti ise 28 Ocak itibariyle 1000₺’ye yükseltiliyor.

 

Bankalar arası para transfer işlemleri daha evvelki zamanlarda, EFT saatleri aşılmamış bile olsa 180 saniye ile 300 saniye arasında sürelerde gerçekleşmekteydi. Yeni nesil FAST para transferinde ise bankalar arası para transfer süreci 2-3 saniye süre bandında kadar geriledi. Karşı bankaya yapılan gönderimler herhangi bir işlem hatası bulunması durumlarında ise paranın tekrar hesaba dönme süresi yalnızca 25 saniye olarak karşımıza çıkıyor. Bilinildiği üzere eski EFT sisteminde hatalı transfelerin geri dönüş süreleri 1-2 saati bulabilmekteydi.

FAST Sistemini Nasıl Kullanabilirim?

FAST para transfer sistemi üzerindne para transferi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar bankalarının mobil internet bankacılığı uygulamarı üzerinden para transferi adımın FAST Para Transferi menüsünü kullanarak karşı tarafa para gönderimi gerçekleştirebilirler. FAST sistemi üzerinden para transfer işlemlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi adına gönderen ve gönderilen hesapların FAST sisteminde bulunan hesaplar olması gerekiyor. Bu kısım kullanıcılara herkes bu sistemi kullanamayacak mı acaba sorunu sordursa da, FAST sistemine dahil olan bankaların isimleri sistemin şimdiden geniş bir kapsam alanına eriştiğini gösteriyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

FAST Sistemine Entegre Olan Görece Büyük Ölçekli Bankalardan Bazıları:

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Türkiye Ekonomi Bankası
Garanti BBVA
Akbank
Türkiye İş Bankası
Denizbank
QNB Finansbank
VakıfBank
Ziraat Bankası
HalkBank

 

Listede isimleri yer alan bankaların hepsi FAST ile birlikte aynı zamanda kolay adresleme sistemine de geçtiler. Kolay adresleme teknolojisi sayesinde para transferleri gerçekleştirilirken IBAN numaraları ezberlenmek zorunda kalmayacak. Kolay adresleme sistemine kayıtlı olan kullanıclara telefon numarası, TC Kimlik gibi değerler üzerinden para transferleri gerçekleştirilebilecek.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA