Bilgisayarların klavyelerindeki ‘F’ tuşlarını hepimiz biliriz. F1 ile F12 arasındaki rakamlarda sıralanan tuşlarının üzerlerinde bazı özel görev fonksiyon resimleri de bulunur. Bu fonksiyonlar ses açma,ses kısma,ekran parlaklığı açma,parlaklık kısma,mouse u kilitleme,kilidi açma vb kısayolları içerebilir. Örneğin toshiba bilgisayarlarda Fn tuşu+F5 tuşuna bastığınızda mouse kilitlenir. Ancak bazı toshiba bilgisayarlarda ikincil görevli tuşlar doğrudan çalışır halde geldiğinden ekran yenilemek için klasik olan F5 tuşuna bastığınızda bilgisayar bunu Fn+F5 olarak algılayabiliyor. Bunun önüne geçmek adına F tuşlarını ülkemizde kullanıldığı şekline nasıl getirebileceğizi sizler için inceledik.

İşlemlere başlamadan önce bilgisayarımızı tamamen kapatıyoruz. Ve tekrar açarken açma kapama tuşlarının ardından F2 ve ye Delete tuşlarına basarak SETUP bölümüne giriyoruz.

Açılan bölümde solda bulunan ‘Advanced’ bölümüne giriyoruz. Bu bölümde ‘System Configuration’ bölümüne tıklıyoruz.

toshiba1

Bu işlemlerin ardından ‘System Configuration’ bölümünde ‘Function Keys Mode’ menüsüne tıklıyoruz ve ‘Standard F1-F12 mode’ u seçiyoruz.

toshiba2

toshiba3

Daha sonra seçimimizi kaydetmek adına F10 tuşuna basıyoruz ve ‘Yes’ tuşuna basarak ‘Exit Saving Changes’ yaparak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarımız yeniden açıldığından F1-F12 tuşlarında bulunan özel fonksiyonları doğrudan çalıştırmak yerine buş tuşlarda özel komutları kullanabilmek için istediğimiz özel görevli tuşları Fn tuşu ile kombine etmemizi isteyecek. Örneğin mouse kilitmek için yalnızca F5 tuşuna basmak yeterli olmayacak. Fn+F5 tuşuna bastığımızda mouse kilitlenecek. Sadece F5 e bastığımızda ise sadece ekranı yenileyecek. Normalde olması gereken şekline dönmüş olacak.

toshiba4