Tabletleri güvenli kullanma yolları nelerdir? Cihazlarımızı nasıl koruyabiliriz ipuçları püf noktaları hakkında bilgileri yazımızda bulabilirisiniz.

Şimdiki zamanlarda cep telefonları gibi yanımızdan ayırmadığımız cihazların başında tabletler geliyor. Maillerimiz kontrol ediyoruz. İş için kullanıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ediyoruz. Peki telefonlarımızda aldığımız güvenlik önlemlerini tabletlerimiz içinde yapıyormuyuz. Veya çocuklarımız bu cihazları kullanırken nasıl kontrol altına alabiliyoruz.

Oldukça küçülüp ceplere giren tabletler hemen hemen herkesin sahip olduğu teknolojik bir alet haline geldi. Bilgisayar kadar olmasa da bu aletle birçok işimizi halletmemiz mümkün. Internet, e kitap okuma, film izleme, programlar indirerek hayatı kolaylaştırma amacıyla tabletlerin birçok ortak özelliği haline geldi. Tabi bu özellikler çoğaldıkça tabletleri kullanırken dikkat etmemiz gereken birçok etken ortaya çıkmaya başladı. Peki, nedir tabletleri daha güvenli kullanma yolları.

Tabletleri Güvenli Kullanmanın Yolları

Tabletleri Güvenli Kullanma;

Tablette güvenlik, önem verilmesi gereken en önemli husustur. Zararlı olan yazılımlar. Fotoğraflarımıza, bilgilerimize, maillerimize, açıkçası tüm özelimize başkalarının sahip olması ve ele geçirmesi anlamına gelir. Tabletlerin bu zararlarını ortadan kaldıracak durumlar mevcuttur. Tabletinizin daha güvenli olması için mutlaka bir antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Ayrıca bu programlar zararlı yazılımların tabletimize ulaşmasına engel olur.

Çocuklarınızın tableti kullanması durumunda izinsiz olarak program indirmemelerini eğer indireceklerse sizinle beraber indirmelerini söyleyebilirsiniz. Güvenli olmayan yerlerden uygulama indirmemeye özen göstermelisiniz.

Tablet Güvenliği

Gelişen teknoloji, birçok zararlı yazılım üreten kişilerin doğmasına neden oluyor. Ayrıca tabletlerin ekran kilitlerini daima açık bırakılmamalıdır. Çünkü ekran kilidi olmayan tabletleri kötü niyetli bir kişi ele geçirdiğinde tüm bilgileri çalabilir. Tabletinizi internete bağlarken bildiğiniz bir wifi ağına bağlanmanız önemli bir husustur. Çünkü ayni wifi ağını kullanan başka bir kişi suç isleyen sitelere girdiğinde sizin de suçlu olmamıza neden olabilir. Ayrıca banka bilgilerinin çalınmasına da neden olabilir.

Tabletimize kişisel bilgiler kaydedeceksek tabletin kendi hafızası yerine sd karta yüklememiz kendi menfaatinize olacaktır. En azından sd kartı çıkararak kişisel önemli bilgileri tabletten almak mümkün olacaktır. Tabletimize indirdiğiniz programların onay bölümünü mutlaka okumanızda yarar vardır. Sizden suç olabilecek durumlarımızı onaylamamızı isteyebilir, onayladığınızda geri dönüşü olmayan durumların oluşmasına neden olabilir.