Bugün, Monster Notebook Overclock İşlemi ‘ni sizler için inceledik.

Overclock Nedir Nasıl Yapılır

Overclock işlemi notebooklarımızın işlemci hızını yükseltmektir. Bu yükseltme işlemi ekstra para ödemeden gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlemcilerimiz günümüz teknolojisiyle artık çift frekanslı olarak kullanılıyor. Bu çift frekanslı işlemciler, satın alırken düşük ya da orta frekanslı olarak satılıyor. Satın alan kullanıcı kendi isteğine göre bunu rahatlıkla yükseltebiliyor. Sizde bilgisayarınızın fabrika ayarlarının üstüne çıkmasını istiyorsanız, overclock işlemini yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapmadan önce neden yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Bilinçsiz yapılan bir overclock işlemi bilgisayara ciddi zararlar verebilir. Fakat bilerek yaparsanız, oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

11302-overclock1260x709.jpg (1260×709)

Overclock Hangi Ana Bileşenlere Yapılır

Overlock işlemi bilgisayarımızın bir çok donanımı için uygundur. Fakat en önemli bileşen tabiki de işlemcinizdir. İşlemciler, overclock sonrasın da ciddi anlamda performans kazanabilir.

Ayrıca, Ekran kartları overclock işlemi yapabileceğiniz kolay bileşenler arasında yer alır. Ancak overclock işlemini ekran kartınıza uygulamak, bazı soru işaretlerini de beraberinde taşır. Bunlardan en çok kafa karıştıran olay; ekran kartlarına uygulanan overclock işleminin kazanımının büyük bir etki yaratmamasıdır. Ekran kartınıza overclock işlemi uygulamak istiyorsanız, gerekli analizler için MSI Afterburner programını size tavsiye edebiliriz. Bunların dışında RAM’inizin frekansını yükseltmek için yapacağınız overclock işlemi, yeni RAM’lerde daha büyük etki yaratma ihtimaline sahiptir. Ancak unutulmamalıdır ki RAM’in frekansı arttıkça performansını da zorlayarak ona zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu makalemizde bir overclock işlemini anlatacağız.

overclocking-a-mining-GPU-0002-Hero.jpg (745×420)

Monster Notebook Overclock İşlemi

Monster markalı oyuncu notebooklarında overclock işlemi oldukça kolaydır. Ayrıca bu işlem için herhangi bir ek detaya gerek yoktur.

Öncelikle Notebook performans ayarlarını kontrol etmemiz gerekiyor. Bu işlem için, Denetim Masasına giriş yapalım. Denetim Masasına giriş yaptıktan sonra, Donanım ve Ses seçeneğine tıklayalım. Bu işlemin ardından Güç Seçeneklerine giriş yapalım.

intro-bg-new.jpg (1920×830)

2 1

Giriş yaptıktan sonra, Dengeli seçeneğinden tiki kaldırarak MONSTER seçeneğini işaretleyelim.

Feature Menager Nedir ve Nasıl Çalışır

Feature Menager, Monster markalı notebookların performans yazılımıdır. Bu yazılım Monster notebookların performans artışlarını, pil optimizasyonlarını , Klavye RGB yönetimini ve işlemci performansını doğrudan kontrol eder.

a) Monster Feature Menager Nedir , Ne İşe Yarar

İşlemin ikinci adımı olarak, Feature Menager uygulamasına giriş yapalım.

3 1

Feature Menager’a giriş yaptıktan sonra, User Scenario kısmından High Performance seçeneğini aktif edelim. Oyun oynamadığınız zamanlarda diğer seçenekleri kullanarak pil ömrünü koruyabilirsiniz.