Bu yazımızda iPhone‘da, iPad‘de veya Mac‘te FaceTime ile ekran paylaşımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

FaceTime’da başkalarıyla görüşme yaparken, aynı anda ekranınızı da paylaşabilirsiniz.

iPhone’da iPad’de veya Mac’te FaceTime ile Ekran Paylaşımı

Ekranınızı paylaşımı yapabilmek için; FaceTime görüşmesindeki herkesin iOS 15.1 veya iPadOS 15.1 veya MacOS 12.1 ya da üzeri işletim sistemlerine sahip olması gerekir.

Ekranınızı bir iPhone veya iPad cihazdan paylaşabilirsiniz. Bunun için ekranın üst kısmındaki İçeriği Paylaş (Share Content) butonuna dokunun. Ardından, Ekranımı Paylaş (Share My Screen) menüsüne dokunun.

FaceTime ile Ekran Paylaşımı

FaceTime‘daki ekran paylaşımı özelliği sayesinde; Apple‘ın görüntülü arama uygulamasını kullanan herkes, ekranlarında ne olduğunu, FaceTime görüşmesindeki herkesin görmesine izin verebilir. Fotoğraf, web sayfası veya başka bir uygulama dahil olmak üzere; hemen hemen her şeyi paylaşabilirsiniz.

Not: Ekran paylaşımı yapabilmek için; FaceTime görüşmesindeki herkesin iOS 15.1 veya iPadOS 15.1 veya üzeri bir iOS ya da iPadOS sürümü yüklü bir iPhone’a veya iPad’e; ya da MacOS Monterey 12.1 veya üzeri bir macOS sürümü yüklü bir Mac bilgisayara sahip olması gerekir.

iPhone veya iPad’de FaceTime ile Ekranınızı Nasıl Paylaşabilirsiniz?

  • Bir FaceTime görüşmesi başlatın.
  • Ekranınızı paylaşmak için, ekranın üst kısmındaki İçeriği Paylaş (Share Content) butonuna dokunun.
  • Ardından, Ekranımı Paylaş (Share My Screen) menüsüne dokunun. Kısa bir geri sayım göreceksiniz ve ardından, ekran paylaşmı başlayacak.

iPhoneda iPadde veya Macte FaceTime ile Ekran Paylasimi 1

  • FaceTime görüşmesindeki diğer katılımcılar, ne paylaştığınızı görmek için Ekran Paylaşımına Katıl (Join Screen Sharing) etiketinin yanındaki Aç (Open) menüsüne dokunmalıdır.
  • Artık, paylaşmak istediğiniz herhangi bir uygulamayi veya içeriği, görüşmedeki diğer katılımcılar görüntüleyecek. FaceTime görüşmesindeki herkes, iPhone veya iPad‘inizde gördüğünüz her şeyi görecek. Fakat, abonelik veya satın alma gerektiren hiçbir içeriği (ücretsiz deneme sürümleri veya abonelikleri dahil) paylaşamazsınız.

Ekran paylaşımı oturumunu, İçeriği Paylaş (Share Content) butonuna tekrar dokunarak sonlandırabilirsiniz.

Mac’te FaceTime ile Ekranınızı Nasıl Paylaşabilirsiniz?

FaceTime ile Mac’te ekranınızı paylaşmak için; bilgisayarınızda macOS Monterey 12.1 veya üzeri bir macOS sürümü yüklü olması; ve görüşmedeki tüm katılımcıların bilgsayarlarında macOS 12.1 veya üzeri bir macOS sürümü yüklü olması gerekiyor. Görüşmeye katılan diğer katılımcılar iPhone veya iPad kullanıyorsa; cihazlarında iOS 15.1 veya iPadOS 15.1 veya üzeri bir iOS ya da iPadOS sürümü çalışıyor olması gerekir.

  • Mac bilgisayarınızda bir FaceTime görüşmesi başlatın.
  • FaceTime görüşmesini başlattıktan sonra, görüşmedeki katılımcılarla paylaşmak istediğiniz bir uygulamayı açın.
  • Masaüstü ekranında üst kısımdaki menü çubuğunda FaceTime butonuna dokounun. Aardından, Ekran Paylaşımı (Screen Share) butonuna tıklayın.

Şimdi ekranınızı ne şekilde istediğinizi seçin. Seçim yapmanız için açılan ekranda, belirli bir uygulama penceresini mi; yoksa tüm ekranı mı paylaşmak istediğinize bağlı olarak, Pencere (Windows) veya Ekran (Screen) seçin.

  • Uygulama penceresini paylaşma: Paylaşmak istediğiniz uygulama Pencere‘sini seçin; fare imlecini, paylaşmak istediğiniz uygulamaya getirin. Daha sonra, Bu Pencereyi Paylaş (Share This Window) menüsüne tıklayın.
  • Tüm ekranı paylaşma: Ekran seçeneğini seçin. Ardından fare imlecini, ekranda herhangi bir yere hareket ettirin. Daha sonra, Bu Ekranı Paylaş (Share This Screen) menüsüne tıklayın.

İşiniz bittiğinde ekran paylaşımı oturumunu sonlandırabilirsiniz. Bunun için masaüstü ekranında üst kısımda yer alan menü çubuğundaki FaceTime butonuna dokunu. Ardından Paylaşımı Durdur (Stop Sharing) menüsüne tıklayın.

iPhone’da iPad’de veya Mac’te FaceTime ile Ekran Paylaşımı

Bu yazımızda iPhone‘da iPad‘de veya Mac‘te FaceTime ile ekran paylaşımı hakkında detaylı bilgi verdik. FaceTime ile ekran paylaşımı konusundaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konularıyla ilgili teknik destek içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Yazımızın konusu bağlamında FaceTime ile Ekran Paylaşımı makalesine göz atabilirsiniz.