Linux’ta ‘Apt-Get’ Nedir ve Nasıl Kullanılır,

“Kullanımı zor” işletim sistemiyle suçlanmalarına rağmen, GNU/Linux İşletim Sistemleri, Windows ve macOS’a harika ücretsiz alternatiflerdir. Büyüyen Linux dağıtımları listesine rağmen, Linux artık diğer işletim sistemleri kadar basit ve sezgisel. Yalnızca .exe dosyalarından ve Windows Mağazasından uygulama yüklemenize izin veren Windows’un aksine, Linux’ta, işletim sistemindeki paketlerin/uygulamaların yüklenmesini ve kaldırılmasını yöneten APT (Gelişmiş Paket Aracı) bulunur.

Linux’a bir program yüklemek istiyorsanız, apt-get terimini kullanmanız gerekecek, ancak bu tam olarak nedir ve ne işe yarar? Bu makalede, apt-get‘in ne olduğunu bulmak için sudo apt get-start ile başlayalım.

APT Nedir?

Linux’ta yeni başlayanların çoğu, APT’yi Aptitude ile karıştırır ve bunun tersi de geçerlidir, ancak bunların iki farklı şey olduğunu anlamak önemlidir.

APT, Ubuntu, Pop! vb. gibi en popüler Debian tabanlı Linux dağıtımlarında önceden kurulmuş olan Gelişmiş Paket Aracı anlamına gelir. İşte bir komutta apt kullanımına bir örnek.

             sudo apt install flameshot

Yukarıdaki komut, Linux için popüler bir ekran görüntüsü yardımcı programı olan Flameshot‘ı yükleyecektir. Apt’den önce sudo kelimesini nasıl kullandığımıza dikkat edin? Bunun nedeni, apt‘nin süper kullanıcı izinlerine ihtiyaç duymasıdır. Install, sisteme uygulamanın deposundan “flameshot” adlı bir paketi/uygulamayı almasını söyleyen bir apt komutudur.

‘apt’ ve ‘apt-get’ arasındaki fark

Şimdi, hem apt hem de apt-get kullanarak çevrimiçi Linux öğreticileri görmüş ve bunları kendiniz kullanmayı denemiş olabilirsiniz. Süreçte aynı şeyi yaptıklarını öğrenmiş olabilirsiniz, peki ikisi nasıl farklı? apt-getiçinde son kullanıcılar için olmayan bir komut zinciri vardır. Bu komutlar apt-cache ve apt-config içerir. Ancak apt daha son kullanıcı odaklıdır ve apt-get ve alt komutlarının yaptığı her şeyi yapar. Daha basit bir deyişle, tüm apt-get işlevlerini içeren hepsi bir arada bir araç olarak düşünün.

İşte kullanabileceğiniz her apt komutu.

  • güncelleme
  • yükseltme
  • tam yükseltme
  • yükleme/yeniden yükleme/kaldırma/temizleme
  • tatmin
  • arama
  • gösteri
  • liste
  • düzenleme kaynakları (Henüz hazır değil)

Her bir alt komutun ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi için Linux terminalinize aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basabilirsiniz.

adama uygun

Linux’ta ‘Apt-Get’ Nedir ve Nasıl Kullanılır?