iPhone’da RTT nedir, makalemiz için aşağıda resimli olarak anlatılmıştır ve adımlar ile ilerleme sağlayın. Bir mesaj yazıp “Gönder”e dokunduğunuzda, anında gönderilmiş gibi hissediyorsunuz. Ancak “RTT” adı verilen daha da hızlı bir yöntem var ve bu , işitme ve konuşma engelliler için değerli bir özellik.

RTT Nedir

“RTT”, “Gerçek Zamanlı Metin” anlamına gelir ve metin aramaları için bir protokoldür . Bu doğru, normalde düşündüğünüz gibi kısa mesaj değil. RTT, bir telefon görüşmesi üzerinden gerçek zamanlı olarak metin görüşmesi yapmanın bir yoludur.

Ama normal metin mesajlaşması gerçek zamanlı değil mi? Biraz. Normal kısa mesajla, tam bir mesaj yazar ve hazır olduğunuzda gönderirsiniz. Ancak, bir RTT konuşmasında, siz veya diğer uçtaki kişi, yazılanları yazılırken görür.

RTT Nasıl Kullanırım

RTT’yi iPhone’un “Erişilebilirlik” menüsünde bulacaksınız ve bu özelliğin gerçek değeri de bu. Telefon görüşmeleri işitme ve konuşma engelliler için zor olur; ancak mesajlaşma ve anlık mesajlaşma uygulamaları “yüz yüze” konuşma hissinden yoksundur. RTT bu boşluğu doldurmaya çalışır.

RTT’yi daha standart bir metin mesajı tarzında (tam mesaj göndererek) kullanma seçeneğiniz olduğuna dikkat edilmelidir, ancak protokolü ilginç kılan gerçek zamanlı yönüdür. Görüşmedeki herhangi bir kişi (veya her ikisi) RTT’yi kullanır.

iPhone’da RTT Nasıl Etkinleştirilir

İlk olarak, iPhone’unuzdaki “Ayarlar” uygulamasını açın.

iPhone'da RTT Nedir

“Erişilebilirlik” bölümüne gideceğiz.

iPhone'da RTT Nedir

Aşağı kaydırın ve “RTT/TTY”yi seçin.

Yapılacak ilk şey, en üstteki “Yazılım RTT/TTY” seçeneğini değiştirmektir. Bildirim göndermek için izin istediğinde “İzin Ver”e dokunun

Ardından, “Röle Numarasını” doldurmamız gerekecek. ABD’de numara “711”dir ve muhtemelen zaten doldurulmuştur.

Röle Numarasının altında “Hemen Gönder” düğmesi bulunur. Mesajınızın gerçek zamanlı olarak görünmesini istemiyorsanız bunu kapatın.

iPhone'da RTT Nedir

Kullanmak isteyebileceğiniz diğer iki geçiş vardır. “RTT Aramalarını Sessiz Olarak Cevapla”, bir RTT aramasında mikrofonunuzu kapatır. “Tüm Aramaları RTT/TTY Olarak Cevapla” özelliği, her seferinde açmak zorunda kalmanızı önleyecektir.

iPhone'da RTT Nedir

İPhone’da RTT’nin temelleri budur. Telefon görüşmelerinde işitme veya konuşma sorunu yaşayanlar için oldukça güzel bir erişilebilirlik özelliğidir. Ayrıca, hiper-anlık mesajlaşma konuşmaları yapar.

iPhone’da RTT nedir makalemiz umarım yararlı olmuştur.