Samsung Bixby Nedir?

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, 29 Mart tarihinde gerçekleştirdiği etkinlik ile yeni amiral gemileri Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ı tanıttı. Hem tasarımsal hem de yazılımsal bakımdan birçok yenilikçi detaya sahip olan ürünlerin ilgiye en çok mazhar olan özelliklerinden biri de Galaxy S8 serisi ile birlikte Samsung ailesine katılan Samsung’un sesli asistan teknolojisi ‘Samsung Bixby’ oldu.

bixby 1 Samsung’un en büyük rakibi Apple’ın sesli asistan teknolojisi Siri’ye karşı geliştirilen Samsung Bixby, akıllı telefon pazarındaki dördüncü sesli asistan teknolojisi olarak kayıtlara geçti. Tıpkı Microsoft Cortana, Google Sesli Asistan ve Apple Siri gibi sesli komut isteklerine tepki verme mantığıyla çalışan Samsung Bixby aynı zamanda Samsung’un özel servislerine ulaşmak için de kullanılabiliyor.

bixby 2‘Samsung Bixby’ Nasıl Kullanılıyor?

Samsung Bixby’yi kullanabilmeniz için Samsung Galaxy S8 veya Galaxy S8 Plus’ınızın yan kısmında, Bixby için özel olarak tasarlanan tuşa basmanızın ardından ‘Bixby’ komutuyla seslenmeniz yeterli oluyor. Komutu algılayan sesli asistanınız Bixby, çok hızlı şekilde size cevap vererek kullanıma hazır hale geliyor.

bixby 3Samsung Bixby’ Hangi Modellerde Kullanılacak?

Samsung’un sesli asistanı Samsung Bixby şimdilik yalnızca Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinde kullanılabiliyor. Halihazırdaki Samsung Galaxy akıllı telefon kullanıcılarının ilerleyen zamanlarda yayımlanacak bir güncelleme ile Bixby özelliğinden faydalanıp faydalanamayacağı konusunda ise henüz açıklanmış bir bilgi bulunmuyor.

bixby 4Bixby’de Türkçe Dil Desteği Olacak Mı?

Resmi tanıtım etkinliğinde İngilizce diliyle test edilen Samsung Bixby’nin Türkçe dil desteğine sahip olup olmayacağı konusunda henüz açıklanmış bir bilgi bulunmamakla birlikte, Bixby üzerinde Türkçe dil desteğinin var olması muhtemel olarak gözüküyor. Avrupa pazarı satış grafiğinde oldukça yüksek bir paya sahip olan ülkemizde, Bixby özelliğinin Türkçe dil desteğiyle çalışabilmesi gerekliliği mantıkla örtüşür durumda.

bixby 5