iPhone'da Apple Haritalar ile Konum Paylaşma

Bu yazımızda iPhone‘da Apple Haritalar ile konum paylaşma konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

iPhone’da Apple Haritalar uygulamasında herhangi bir boş alana parmağınızı basılı tutarak, o konuma bir Pin bırakabilirsiniz.

Pin‘i bıraktıktan sonra, o konumu paylaşabilirsiniz. O konuma gitmek için yol tarifi alabilirsiniz. Veya o konumu favori yerler listesine kaydedebilirsiniz.

Apple Haritalar uygulaması, tüm iPad‘lerle ve iPhone‘larla birlikte varsayılan olarak yüklü gelir.

Apple Haritalar hizmeti ve ona bağlı servisler ve uygulamalar, yaklaşık on yıldır Apple kullanıcılarına sunuluyor. Ve bu süre zarfında Apple Haritalar hizmeti çok gelişti, birçok yeni özellik eklendi. Örnek vermek gerekirse, bir konumu net olarak bulmak ve istediğiniz kişiyle paylaşmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Tek yapmanız gereken, paylaşmak istediğiniz konuma parmağınızı basılı tutup bir Pin bırakmak.

iPhone’da Apple Haritalar Uygulamasında Bir Konuma Pin Bırakma

Apple Haritalar uygulaması tüm iPhone‘larda ve iPad’lerde önceden yüklü olarak gelir. Eğer yüklü değilse ya da Apple Haritalar uygulamasını silip Google Haritalar uygulamasını yüklediyseniz, App Store‘dan Apple Haritalar’ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Haritalar‘da bir konuma Pin bırakmak için uygulamayı açmanız ve halihazırda bir işletmesi veya önemli bir cazibe merkezi bulunmayan herhangi bir boş alana parmağınızı basılı tutmanız yeterlidir. Yaklaşık bir saniye sonra, bir bilgi paneliyle birlikte, dokunduğunuz noktada kırmızı bir Pin simgesi belirecektir.

Bu panel size, Pin bıraktığınız konumun, sizin o an bulunduğunuz konumdan ne kadar uzakta olduğunu gösterecektir. Ayrıca, Pin bıraktığınız konumun adresini ve hatta tam koordinatlarını söyleyecektir. Apple Haritalar’da, Pin bıraktığınız konumda gezinmeye başlamak için, panelin sol üst köşesinde yer alan mavi butona dokunun.

iPhone'da Apple Haritalar ile Konum Paylaşma

 

Daha fazla bilgi ve seçenek görüntülemek için paneli yukarı kaydırabilirsiniz.

  • Pin bıraktığınız konuma ait adresi veya koordinatları iPhone‘unuzun panosuna kopyalamak için parmağınızı basılı tutun.
  • Pin bıraktığınız konumda bir işletme, restoran veya herhangi bir önemli cazibe merkezi eksik olabilir. Bu durumda, bunu Apple‘a bildirmek için Haritalara Ekle (Add to Maps) menüsüne dokunun.
  • Bu konumu favori yerlerinizin listesine kaydetmek isterseniz, Favorilere Ekle (Add to Favorites) menüsüne dokunun.
  • Apple Haritalar’a bıraktığınız Pin’i silmek için Kaldır (Remove) menüsüne dokunun.

iPhone’da Apple Haritalar ile Konum Paylaşma

Haritalar’a bıraktığınız Pin, tam olarak doğru konumda değilse Taşı (Move) menüsüne dokunun. Bu menü, bölgenin yakın plan bir haritasını ekrana getirir. Böylece, parmağınızı sürükleyerek, Pin’i tam olarak istediğiniz noktaya yeniden konumlandırabilirsiniz.

iPhone'da Apple Haritalar ile Konum Paylaşma

 

Bilgi panelinin sağ üst köşesinde yer alan ⋯ (üç nokta) simgesine dokunun. Bu menüye dokunduğunuzda, daha fazla seçenek bulacaksınız. Buradaki seçenekleri kullanarak, Pin bıraktığınız konumu herhangi biriyle paylaşabilirsiniz. Veya bu konumu, bir kişinin adresi olarak kaydedebilirsiniz.

Apple Haritalar’a bıraktığınız Pin aracılığı ile konum paylaşmak, paylaştığınız kişilerin tıklayabileceği bir bağlantı gönderir. Konum paylaştığınız kişi ya da kişiler iPhone kullanıyorsa, gönderdiğiniz bağlantıyı direkt kendi Apple Haritalar uygulamasında açabilirler.

iPhoneda Apple Haritalar ile Konum Paylasma 3

 

Not: Google Haritalar uygulamasında da, Apple Haritalar’da olduğu gibi, bir konuma Pin bırakabilirsinz. Bunun için. istediğiniz herhangi bir konuma Pin bırakabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, parmağınızı herhangi bir konuma basılı tutmak.

Bu yazımızda iPhone‘da Apple Haritalar ile konum paylaşma konusunda detaylı bilgi verdik.

iPhone’da Apple Haritalar ile Konum Paylaşma

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.